Berlińskie akceleratory w pigułce. Poznaj 14 miejsc, w których rozwijają się startupy

Dodane:

Anna Mencel Anna Mencel

Udostępnij:

Berlin, Rosenthaler Platz, zwykły dzień pełen spieszących się do pracy ludzi, biegnących między turystami na spotkanie. Wielu z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że może właśnie w tym miejscu, w kawiarni „St. Oberholz“ powstaje pomysł na „jednorożca”, czyli startup wart ponad milion dolarów.

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z pexels.com

Młodzi przedsiębiorcy mają przed sobą długą drogę do sukcesu. Zaczynając od pomysłu, który mogą rozwinąć w inkubatorach, po dopracowany plan na biznes, który jest kluczem do akceleratora. Dla tych, którzy rozważają prezentację swojej firmy w Niemczech, stworzyliśmy listę berlińskich akceleratorów.

Z badań zleconych przez samorząd Berlina wiemy, że Polska to dla stolicy Niemiec drugi co do wielkości rynek zbytu zaraz po USA. Polskie startupy są tam mile widziane, o czym świadczy m.in. wydarzenie Polish Tech Night, na którym można nawiązać bezpośredni kontakt z inwestorami i potencjalnymi klientami. Do najważniejszych akceleratorów w Berlinie należą: Axel Springer Plug and Play, Berlin Startup Academy, European Pioneers, EO Accelerator, EYE Focus, Factory Berlin, Grants4Apps®, Home – Hardware.co, Hubraum, Microsoft Ventures, Rocket Internet, Scout24, Techstars i The Founder Institute.

Gdzie je znaleźć i jak się z nimi skontaktować?

1. Axel Springer Plug and Play Accelerator

Ten akcelerator to wspólny fundusz Plug and Play i Axel Springer SE, który oferuje globalną sieć i międzynarodowe możliwości. Axel Springer SE prosperuje w 40 krajach, a jego dochody w 50% pochodzą z mediów cyfrowych. Firma Plug and Play z siedzibą w Sunnyvale w Kalifornii miała na pokładzie takich gigantów, jak: Google, Paypal, Logitech i DropBox oraz współpracuje z prestiżowymi uczelniami i dużymi firmami korporacyjnymi. Akcelerator ma swoją siedzibę w centrum miasta przy ul. Markgrafenstr. 12-14, 10969 Berlin. Więcej informacji na axelspringerplugandplay.com.

2. Berlin Startup Academy

Akcelerator założony w 2012 roku przez niemieckiego przedsiębiorcę, wydawcę magazynu “Business Punk”, Christopha Räthke. Od 2015 BSA działa jako integralna część Niemieckiego Centrum Technologii i Przedsiębiorczości(GTEC), niemieckiej inicjatywy zjednoczenia innowacyjności z przemysłem, kapitałem i nauką. W ramach GTEC oferuje 25 tys. € inwestycji dla najlepszych absolwentów programu, na który można aktualnie składać aplikacje – start planowany jest na 14 września 2017 roku! Więcej informacji na berlinstartupacademy.com.

3. European Pioneers

Mimo że ten akcelerator zamknął już swoje aplikacje na bieżący rok, warto się o nim dowiedzieć, aby opcjonalnie wziąć go pod uwagę w planach na przyszłość. 25 młodych przedsiębiorców z 11 krajów otrzymało już dofinansowanie z programu Unii Europejskiej, powołanego w 2014 r. Poza dobrej jakości mentorami i wieloma warsztatami każda firma otrzymała 175.000 Euro – co najważniejsze, bez konieczności dzielenia się udziałami z inwestorami. EuropeanPioneers zainwestowało 4,5 milionów euro w startupy. Więcej informacji na europeanpioneers.eu.

4. EO Accelerator

Entrepreneurs Organization została założona w 1987 roku przez grupę młodych przedsiębiorców w Stanach Zjednoczonych. Obecnie prosperuje w trzech niemieckich miastach, w tym w Berlinie. Aktualnie można składać aplikację tylko w języku niemieckim. Więcej informacji na eogermany.com.

5. EYE Focus

Pierwszy na świecie fundusz dla innowacyjnych firm zajmujących się produkcją rozwiązań do zapobiegania i leczenia chorób oczu i ślepoty. Eye Focus jest przedsiębiorstwem o charakterze społecznym, które stworzyło unikalny globalny ekosystem innowatorów zajmujących się pielęgnacją oczu. Pierwszy program działał jako akcelerator w Berlinie. Drugi program trwał od końca 2016 r. do stycznia 2017 r. Był to globalny, wirtualny akcelerator, z wydarzeniami na całym świecie. Ze strony EYE Focus wiemy, że planowane są kolejne programy wspierania startupów w tej dziedzinie.

6. Factory Berlin

Factory zostało założone w 2011 r. w dzielnicy Mitte. Swój główny kampus zainaugurował prezes Google Eric Schmidt i ówczesny burmistrz Berlina Klaus Wowereit. 16.000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej jest współdzielone przez znane marki takie jak np. SoundCloud, czy ikony branżowe jak Twitter, czy Uber. Obecnie Factory obejmuje ponad 200 firm. Zgłoszenie swojego startupu można wysłać tutaj. Więcej informacji na stronie factoryberlin.com.

7. Grants4Apps®

Innowacja w branży medycznej z siecią kontaktów od Tokyo, Shanghai po Barcelonę i Berlin ma swój program również w stolicy Niemiec. Więcej szczegółów na temat oferowanych programów znajdziecie tutaj. Grants4Apps nie tylko prowadzi swój akcelerator w Berlinie, również angażuje się w polskie startupy. Zostali sponsorem drugiej edycji Polish Tech Night, która odbyła się 21 czerwca br. w Berlinie. Więcej informacji na stronie grants4apps.com.

8. Hardware.co

Jak sama nazwa wskazuje, fundusz ten inwestuje w twórców sprzętu komputerowego. Hardware.co rozpoczął swoją działalność w 2013 w Berlinie od małego, nieformalnego meet-upu dla przedsiębiorców, twórców i entuzjastów hardwaru. Grupa odpowiedziała na potrzeby rynku, szybko się rozrosła, zalegalizowała i jeszcze w tym samym roku ruszyła ze swoim pierwszym akceleratorem. Aplikacje można składać po zalogowaniu na stronie hardware.co.

9. Hubraum.com

Hub:raum został stworzony w 2012 roku z myślą o transferze innowacji ze startupów do Deutsche Telekom, tworząc przy tym możliwości biznesowe dla obu stron. Szczególnie interesujące dla tego inkubatora są startupy, których mocną stroną jest sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence – AI), smart home, internet rzeczy (ang. internet of things – IoT), rozwiązania mobilne, serwisy komunikacyjne i produkty B2B w chmurze. W portfolio Hub:raum znajdziemy takie startupy jak Reparando, HypeLabs, DeviceHub, Blinkist, Contiamo i wiele innych. Aplikacje można złożyć za pomocą formularza na stronie. Więcej informacji o programach na tej stronie hubraum.com.

10. Microsoft Ventures Berlin

Fundusz Microsoftu oferuje czteromiesięczne programy akceleracyjne dla 7 wybranych startupów. Po szkoleniach technologicznych, z designu, rozwoju biznesowego, marketingu i HR-u uczestnicy programu mają możliwość prezentacji przed inwestorami na specjalnie dla nich zorganizowanym evencie, DemoDay. Zainteresowani mogą śledzić stronę microsoft-berlin.de.

11. Rocket Internet

Portfolio Rocketa obejmuje ponad 100 firm na sześciu kontynentach. Jak sami podają na swojej stronie internetowej, w 2016 roku firmy wybrane przez nich zatrudniały ponad 28 000 osób. Do największych sukcesów Rocket zaliczamy m.in. Delivery Hero (w Polsce działające jako Pizzaportal.pl), Hellofresh, Westwing i wiele innych. Siedziba firmy mieści się w samym sercu miasta, przy Charlottenstr. 4, 10969 Berlin. Dla zainteresowanych Rocket przygotował przewodnik po życiu w Berlinie – Handbook w języku angielskim.

12. Scout24

Scout24 rozpoczął swój biznes jako startup, a teraz sam współpracuje z innowatorami jako fundusz już od sześciu lat. Jest to atrakcyjny akcelerator dla rozwiązań związanych z nieruchomościami i mobilnością. W swoim portfolio ma takie firmy jak EYwalk, Casavi, MyKeys24 i inne. Scout24 ma swoją siedzibę we wschodniej części Berlina, przy przy Andreasstraße 12. Więcej informacji na accelerator.youisnow.com.

13. Techstars

Globalny, biznesowy ekosystem działający na 6. kontynentach, w 120. krajach i w 600. miastach, w tym też w Berlinie. Trzymiesięczny, niemiecki akcelerator oferuje sieć kontaktów i doświadczonych mentorów. Celem pierwszego miesiąca pobytu jest zebranie jak największej ilości feedbacku oraz skierowanie działalności w odpowiednim kierunku. Po podjęciu tych decyzji drugi i trzeci miesiąc poświęcone są na rozwój rozwiązania. Aplikacje na rok 2018 są już w toku. Po zalogowaniu się na stronie można zgłosić swój startup do 15 października 2017 tutaj. Więcej informacji na techstars.com.

14. The Founder Institute

Fundusz prosto z Silicon Valley działa poza Stanami Zjednoczonymi również w 58 krajach w tym w Niemczech. Founder Institute koncentruje się na firmach zajmujących się technologią Mogą one obejmować hardware lub tradycyjne przedsiębiorstwa, takie jak żywność, e-commerce i wiele innych – najważniejsze, aby miały one możliwość skalowania swojego modelu biznesowego za pomocą nowych technologii. Aplikacje do programu „Berlin Fall 2017” są możliwe do 1 października br. na stronie FI. Więcej informacji na fi.co.

Anna Mencel

Specjalista ds. SEO i PR-u online, ShopAlike.pl

Absolwentka Germanistyki na UAM-ie i Językoznawstwa ze specjalizacją komunikacji w Internecie w Poczdamie. Mieszka i pracuje w Berlinie, który kocha niczym Barcelonę! Cyfryzacja gospodarki i berliński, startupowy hub nie są jej obce.