Y Combinator wesprze biotechnologiczne startupy. Zainwestuje do miliona dolarów w poszczególne projekty

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Prestiżowy amerykański akcelerator Y Combinator uruchamia dedykowaną komórkę, która zajmie się startupami biotechnologicznymi. YC Bio, o której mowa, zainwestuje do miliona dolarów w poszczególne projekty i zaoferuje pomoc ekspertów.

Na zdjęciu (od lewej): Sam Altman, prezes Y Combinator i Peter Thiel, współzałożyciel PayPal | fot. materiały prasowe

10-20% udziałów

Na początku YC Bio skoncentruje się na dwóch obszarach: chorobach związanych z wiekiem oraz tzw. healthspan, czyli średniej długości życia w zdrowiu. – Uważamy, że istnieje ogromna szansa, aby pomóc ludziom dłużej cieszyć się zdrowiem, a to może być najlepszą odpowiedzą na kryzys w opiece zdrowotnej – pisze Sam Altman, prezes akceleratora dla startupów Y Combinator, który „wyhodował” np. AirBnb i Dropboxa.

Wyjaśnił, że nowa inicjatywa ma działać podobnie jak utworzona w marcu 2017 roku komórka YC AI, która wspiera i inwestuje w zespoły zajmujące się sztuczną inteligencją. Będzie więc oferować swoim podopiecznym większe kwoty w zamian za większe udziały w firmie. Ściślej, startupy biotechnologiczne, które zakwalifikują się do akceleratora, będą mogły otrzymać od 500 tys. do miliona dolarów oddając od 10 do 20% udziałów startupu.

Bezpłatne kursy

– Ponadto będziemy oferować uczestników YC Bio przestrzenie laboratoryjne oraz szereg innych specjalnych udogodnień i dostęp do szerokiej gamy ekspertów – pisze Sam Altman. Dodaje, że Y Combinator ma już doświadczenie we współpracy ze startupami działającymi w obszarze zdrowia i biotechnologii i w związku z tym liczy, że program, który przygotował będzie odpowiadać uczestnikom. Od 2014 jest związany z Gingko Bioworks.

Nowo powstała inicjatywa nie jest jedyną, którą prestiżowy akcelerator ze Stanów Zjednoczonych uruchomił w ostatnim czasie. Na początku marca minionego roku Y Combinator ruszył z bezpłatnymi kursami online dla startupowców, podczas których wiedzą dzielili się bardziej doświadczeni przedsiębiorcy, np. współtwórca WhatsAppa.

Polski startup w akceleratorze

O tym, że warto brać udział w programach akceleracyjnych pisaliśmy w artykule pt. „5 popularnych startupów, które skorzystały z pomocy akceleratorów. Czego ich nauczyły?”. Opisaliśmy w nim między innymi doświadczenia założycieli Dropboxa, AirBnb i Reddit. Mimo że uczestnictwo w programie pomogło im rozwinąć biznes, to zbudowanie prosperującego przedsięwzięcia nie byłoby możliwie bez zaangażowanego zespołu.

Poza tym dostanie się od prestiżowego Y Combinatora nie jest proste, o czym przekonali się twórcy polskiego startupu Pilot.