Cztery europejskie startupy rozwiną swoje pomysły w ramach krakowskiego centrum innowacyjności

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Przez tydzień 10 startupów z 8 europejskich krajów rozwijało swoje projekty technologiczne w ramach programu akceleracyjnego hub:raum Kraków WARP, by ostatniego dnia przedstawić projekty inwestorom oraz decydentom Deutsche Telekom.

Centrum innowacyjności, mentorzy i przedstawiciele operatora wybrali cztery zespoły, które przez najbliższe tygodnie będą rozwijać swoje projekty pod kątem przyszłej inwestycji hub:raum Kraków. Są to LifeTracker z Ukrainy, portugalski HypeLabs, WiKey z Bośni oraz CTF 365 z Rumunii.

Startupy z Polski, Ukrainy, Słowacji, Chorwacji, Bośni, Rumunii, Portugalii czy Turcji wzięły udział w trwających siedem dni warsztatach, sesjach mentoringowych czy dyskusjach prowadzonych przez ekspertów T-Mobile i międzynarodowych mentorów. Sprzedaż, współpraca z korporacjami, doskonalenie tworzenia prezentacji, finansowanie startupów, modele biznesowe czy marketing – to tylko niektóre obszary omawiane podczas spotkań. Startupy przygotowywały się w ten sposób do finału, podczas którego zaprezentowały swoje pomysły przed jury.

Przez najbliższe tygodnie startupy będą rozwijać swoje pomysły w Krakowie przy wsparciu finansowym i mentoringowym w ramach naszego programu inkubacyjnego. Celem tego etapu jest stworzenie pierwszych wersji produktów, które będziemy mogli testować lub zaoferować klientom. To nowość, którą wprowadziliśmy do naszej inicjatywy w tym roku. Chcieliśmy, aby startupy miały stały kontakt z ekspertami, którzy mogą ukierunkować ich działania na właściwe tory. Zależało nam również na jeszcze pełniejszym rozwijaniu projektów i kontaktach z lokalnymi przedstawicielami operatora. W ten sposób zespoły będą miały szansę nie tylko zdobycia globalnego partnera ale także milionów klientów. To unikalny program – mówi Jakub Probola, lider hub:raum Kraków.

Tegoroczna edycja hub:raum Kraków WARP zgromadziła ponad 50 międzynarodowych mentorów, którzy doradzali młodym firmom. Wśród ekspertów znaleźli się między innymi Jonathan MacDonald – przedsiębiorca i autorytet w świecie startupów, profesor Piotr Płoszajski – wykładowca Szkoły Głównej Handlowej, Marcin Beme, Szef Audioteki oraz przedstawiciele lokalnych operatorów Deutsche Telekom.

Udział w programie akceleracyjnym WARP to ciekawe doświadczenie. Jest to inicjatywa unikalna w skali europejskiej, która daje przedsiębiorcom ogromne możliwości rozwoju oraz dostęp do wymiany wiedzy w międzynarodowym środowisku. Cieszymy się, że możemy być częścią tak wyjątkowej inicjatywy – podkreśla dr Michał Bańka z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, instytucji, która objęła program patronatem.

Informacje o zespołach wybranych do kolejnego etapu programu akceleracyjnego:

­ CTF365 (Rumunia) to platforma szkoleniowa dla specjalistów w zakresie bezpieczeństwa IT, jak również środowisko do testowania w sposób kontrolowany serwisów i usług pod kątem bezpieczeństwa.

­ HypeLabs (Portugalia) to projekt, który tworzy sieci komunikacyjne typu p2p w oparciu o każdą dostępną w danym urządzeniu technologię dostępową.

­ LifeTracker (Ukraina) – Inteligentna aplikacja mobilna, która zarządza zadaniami i naszym kalendarzem automatycznie na podstawie śledzenia oraz przewidywania zachowania użytkownika.

­ WiKey (Bośnia i Hercegowina) to mały komputer, który zapewnia usługi chmurowe nawet jeśli użytkownik nie ma dostępu do Internetu. Urządzenie może być również inteligentnym dyskiem, który przechowa dokumenty i pobierze video z serwisów internetowych tak, aby użytkownik mógł je oglądać w dowolnym momencie.

hub:raum Kraków WARP to jeden z największych programów akceleracyjnych dla startupów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dotychczas odbyły się cztery edycje tej inicjatywy, podczas której przeszkolono 46 startupów z 17 krajów. W ramach warsztatów zespoły zdobywają wiedzę potrzebną do odniesienia sukcesu biznesowego.

fot. pixabay.com