Projektujemy kompletne produkty Internet of Things – VORM lab

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Do krakowskiego akceleratora startupów hub:raum dostało się dziewięć projektów. Wśród nich znajdziemy firmy pochodzące m.in. z Chorwacji, Czech czy z Rumunii. Nie zabrakło też polskiej reprezentacji, a jest nią VORM lab. Czym się zajmuje?

W hub:raumie – Centrum Innowacyjności stworzonym przez T-Mobile – mają rozwijać się projekty z całego świata. Ideą inicjatywy jest merytoryczne wsparcie młodych przedsięwzięć w wielu aspektach tworzenia biznesu. “Pomyśl o krakowskim hub:raumie WARP, jak o międzynarodowej akademii, w której doświadczeni mentorzy, warsztaty prowadzone przez światowych ekspertów i spotkania z przedstawicielami firm pomogą rozwinąć Twój pomysł” – czytamy na stronie programu. Niedawno dowiedzieliśmy się, że skorzysta z niej firma z Krakowa.

fot. facebook.com/vormlab

Automatyzacja domów

Zespół VORM lab – polskiego projektu, który dostał się do czternastej edycji programu – rozwija studio projektowe zajmujące się projektowaniem kompletnych produktów z branży elektroniki użytkowej, Internet of Things oraz smart things. Swoją prace rozpoczyna od koncepcji przez design sprzętu czy aplikacji, po projekt PCB i nadzór nad wdrożeniem, a na końcu nad małoseryjną produkcją. Wcześniej sześcioosobowy zespół zdobywał doświadczenie współpracując z Materialination, Presspad czy Pirx3d. Jak powstał pomysł na biznes?

Podczas pracy usługowej zrodziły się pomysły na własne urządzenia smart – mówi Bart Zimny, który dba o spójną koncepcje tworzonych projektów. Pierwszym projektem zespołu był prosty termometr z użyciem bluetooth low energy. Teraz pracuje nad kolejnymi sensorkami, które będą mogły automatyzować domy i ułatwiać podstawowe czynności. Do nich zaliczyć będziemy mogli regulację temperatury kaloryfera centralnego ogrzewania, zamykanie drzwi i bram, czy mikro modem gsm+BLE mogący kontrolować wszystkie urządzenia, które wraz z aplikacją ma kosztować nie więcej niż 35 dolarów.

Mądre głowy

Głównym problemem z jakim borykał się zespół na początku istnienia firmy było godzenie zleceń dających stałe źródło dochodu z pracą nad własnymi pomysłami. – Dużo problemów pojawia się też na etapie produkcyjnym – elektronika, przygotowanie formy do wtrysku czy certyfikacja – mówi Bart Zimny. Nie takim jednak zadaniom podołał już dream team VORM lab, w składzie: Andrzej Pawlikowski, CTO, który dba o zaplecze technologiczne, Bart Zimny, główny zarządzający, Michał Pyteraf, modelarz oraz twórca koncepcji i kilku innych współpracowników zajmujących się interfejsami, układami pcb, software i aplikacjami na iOS.

Do programu akceleracyjnego zespół z Krakowa przymierzał się od jakiegoś czasu. Jeden z członków zespołu, Andrzej Pawlikowski, brał już udział w WARP (z zespołem Materialination) i śledził na bieżąco co się dalej dzieje w hub:raumie. – Udało nam się umówić na spotkanie z mądrymi głowami T-mobile, pomysł bardzo się spodobał, zgłosiliśmy się do programu przez standardową aplikacje online i… ktoś w nas uwierzył – komentuje Bart Zimny. Jakie zespół ma plany na przyszłość? – Oczywiście rozwój nowych produktów i niewielka runda finansowania najbliższej przyszłości – dodaje.