Amazon wydał w tym roku ponad 14 miliardów dolarów na akwizycje. Kupił tylko trzy spółki

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Co roku Amazon realizuje kilka akwizycji, przejmując spółki o ugruntowanej pozycji na rynku albo startupy, które zaczynają dobrze sobie radzić. Przy tej okazji zwykle nie szasta forsą i płaci po kilka milionów dolarów. Tym razem jednak zapłacić prawie 14 miliardów za jedną firmę.

Na zdjęciu: Jeff Bezos, szef Amazona | fot. materiały prasowe 

Zgodnie z bazą CrunchBase do tej pory Amazon kupił 76 spółek. W tym roku trzy. Oto one.

1. Whole Foods Market

Pod koniec minionego tygodnia właściciele Amazon zrealizowali największą akwizycję w historii spółki. Przyjęli za blisko 14 miliardów dolarów sieć supermarketów Whole Foods Market, w której można kupić ekologiczną żywność. Przy tej okazji Jeff Bezos powiedział, że miliony klientów uwielbiają tę sieć przede wszystkim dlatego, że mogą w niej dostać naturalne i zdrowe produkty spożywcze. Oczekuje, że to się nie zmieni.

– Dzięki temu partnerstwu mamy szansę zmaksymalizować wartość Whole Foods Market w oczach akcjonariuszy, przy jednoczesnym poszerzeniu naszej misji i zapewnieniu naszym klientom najwyższej jakości, wygody i innowacyjności – powiedział współzałożyciel i dyrektor generalny sieci supermarketów John Mackey, cytowany w komunikacie prasowym. Po dołączeniu do Amazona nadal będzie zarządzać spółką.

Akwizycja nie powinna także zmienić niczego z punktu widzenia klientów; przynajmniej jak na razie nie ma o tym mowy – a szkoda. Bo można by wdrożyć w supermarketach Whole Foods Market samoobsługową technologię jaką wykorzystują sklepy Amazon Go. Prawdopodobnie spodobałoby się to klientom odwiedzającym 460 punktów rozmieszczonych na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

2. Souq

Kilka miesięcy wcześniej amerykański gigant e-commerce po raz drugi w tym roku sięgnął do portfela i kupił za nieujawnioną kwotę (chociaż źródła, na które powołuje się TechCrunch twierdzą, że wydał jakieś 650 mln dolarów) największą na Bliskim Wschodzie platformę zakupową Souq, która co miesiąc notuje około 30 milionów wizyt. Przy tej okazji przedstawiciele Amazona powiedzieli, że ich firma i nowy nabytek mają wspólne DNA, obie spółki napędzają klienci, innowacje i długoterminowe cele.

– Kierujemy się tymi samymi zasadami co Amazon, a to przejęcie jest kluczowym krokiem do zwiększenia naszej obecności w całym regionie. Dzięki temu, że stajemy się częścią Amazona możemy znacznie rozbudować nasz system dostaw i szybciej selekcjonować klientów oraz kontynuować osiągnięcia Amazona w zakresie wspierania sprzedawców – powiedział współzałożyciel Souq Ronaldo Mouchawar, cytowany w komunikacie prasowym.

CNBC podaje, że do czasu przejęcia Souq, Amazon nie prowadził działalności na Bliskim Wschodzie, gdzie jest około 50 milionów potencjalnych klientów. Na razie jednak sporadycznie robią zakupy online, bo zaledwie dwa procent transakcji odbywa się za pośrednictwem internetu. Być może oferta Amazona zachęci tamtejszych mieszkańców do częstszych wydatków.

3. Harvest.ai

TechCrunch podaje, że na początku roku Amazon miało kupić za 20 milionów dolarów rodzimy startup Harvest.ai, który zajmuje się cyberbezpieczeństwem. Wykorzystuje maszynowe uczenie i sztuczną inteligencję do analizy zachowań użytkowników wokół kluczowych adresów IP firmy. Dzięki temu algorytm przewiduje, którzy internauci mogą dopuścić się ataku, aby przechwycić dane spółki i zapobiega tym sytuacjom.

Zgodnie z informacjami, które pozyskała redakcja TechCrunch, dwunastu pracowników Harvest.ai miałoby dołączyć do zespołu Amazona i przenieść się do Seattle. Być może dzięki ich wiedzy i dotychczasowym osiągnięciom, amerykański gigant e-commerce zamierza zwiększyć bezpieczeństwo usług Amazon Web Services.

Nie można natomiast jednoznacznie stwierdzić, czy faktycznie doszło to tej transakcji, ponieważ przedstawiciele Amazona odmówili udzielenia komentarza dziennikarzom TechCrunch, z kolei właściciele Harvest.ai w ogóle nie odpowiedzieli na pytania redakcji. Istnieją jednak przesłanki świadczące o tym, że to prawda. Jedno ze źródeł podało kwotę transakcji, a drugie – inwestor z Trinity Ventures stwierdził, że w jego portfolio Harvest.ai widnieje ze statusem „przejęty”.

Jeśli zastanawiasz się jakie startupy przejęło w tym roku Apple, zachęcam do przeczytania tego tekstu