Microsoft w ciągu 30 lat kupił 200 firm. W tym roku przejął siedem

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Jedną z najgłośniejszych akwizycji jaką zrealizował Microsoft było przejęcie w ubiegłym roku LinkedIna za 26 miliardów dolarów. Takie akwizycje zdarzają się jednak rzadko, a koncern ze Stanów Zjednoczonych kupuje co roku zwykle mniejsze startupy. Tym razem był tak samo.

Na zdjęciu: Bill Gates, założyciel Microsoft | fot. DFID, flickr.com CC by 2.0 

Crunch Base podje, że amerykański koncern przejął do tej pory 194 spółek z czego siedem w tym roku. Sprawdziliśmy czym zajmuje się pięć startupów, które ostatnio wchłonął.

1. Cloudyn

Pod koniec czerwca Microsoft przejął za nieujawnioną kwotę izraelski startup Cloudyn. Oferuje on firmom i przedsiębiorcom rozwiązania w chmurze, które służą do monitorowania, analizy i optymalizacji wydatków i inwestycji. Zdaniem przedstawicieli Microsoft, funkcje te mają kluczowe znacznie dla właścicieli biznesów, którzy chcą trzymać się zaplanowanego budżetu i zamierzają osiągnąć finansowy sukces.

Zintegrują więc narzędzia oferowane przez Cloudyn z własną platformą Microsoft Azure, służącą developerom do kompilowania i wdrażania aplikacji oraz zarządzania nimi w globalnej sieci centrów danych. Chwalą się, że dzięki rozwiązaniom nowo nabytej spółki jedno z przedsiębiorstw z listy Fortune 500 w Stanach Zjednoczonych odnotowało zwrot z inwestycji na poziomie 286 procent. Liczą teraz, że ich klienci osiągną podobny wyniki.

2. Hexadite

Cloudyn nie jest pierwszym startupem z Izraela jaki Microsoft kupił w tym roku. Miesiąc wcześniej sięgnął do portfela i za 100 milionów dolarów przejął Hexadite, spółkę, która używa sztucznej inteligencji do identyfikowania zagrożeń w sieci i ochrony przed atakami. – Naszym celem jest dostarczanie zabezpieczeń nowej generacji, które pomagają klientom chronić się, wykrywać i odpowiadać na nieustannie zmieniający się obraz cyfrowych zagrożeń – mówi Terry Myerson z Microsoft.

Dodaje, że z technologią i zespołem Hexadite na pokładzie opracują i wdrożą nowe systemy zabezpieczeń we własnych produktach. Jest to szczególnie ważne, bo jak podkreślają przedstawiciele amerykańskiej spółki, kradzież danych z przedsiębiorstwa może kosztować firmę nawet 17 milionów dolarów i stracony czas na przywrócenie równowagi. Narzędzia opracowane przez izraelski startup mają zapobiegać takim sytuacjom.

3. Intentional Software

– Mam dzisiaj przyjemność podzielić się informacją o zawarciu umowy kupna Intentional Software, spółki, która skoncentrowała się na stworzeniu platformy nowoczesnych aplikacji dla produktywnych zespołów – napisał w komunikacie prasowym Rajesh Jha, wiceprezes biura produktu w Microsoft. Dodał, że w dzisiejszych czasach potrzebujemy tego typu narzędzi, bo często pracujemy w różnych regionach, a musimy się zorganizować i zdyscyplinować. Nowo przejęta firma będzie więc tworzyć takie aplikacje dla Microsoft.

Przy tej okazji Rajesh Jha zwrócił uwagę, że założyciel Intentional Software – Charles Simonyi – przed uruchomieniem własnej firmy w 2002 roku pracował właśnie dla Microsoft, gdzie nadzorował pracą nad znanymi programami jak MS Excel albo MS Word. Wraca więc w znane sobie miejsce i dalej będzie robić to na czym zna się najlepiej.

4. Deis

– Technologie kontenerowe umożliwiają organizacjom tworzyć, wdrażać i przenosić w prostszy sposób aplikacje z chmury i do chmury – pisze w komunikacie prasowym Scott Guthrie, wiceprezes działu Cloud and Enterprise w Microsoft. Dodaje, że Deis jest w centrum transformacji kontenerowej i pozwala programistom zwiększyć sprawność, wydajność i niezawodność aplikacji, dzięki technologi Kubernetes.

Między innymi dlatego amerykański koncern zainteresował się startupem i w efekcie przejął go w połowie kwietnia za nieujawnioną kwotę. Scott Guthrie stwierdził wówczas, że rozwiązania oferowane przez nowo nabytą firmę, ułatwią klientom Microsoft pracę na platformach Linux, Windows Server Containers, Hyper-V Containers i Azure Container Service, niezależnie od narzędzi, na które się zdecydują.

5. Open Build Service

– Z przyjemnością informujemy, że Microsoft przejmie dzisiaj Open Build Service. Wkrótce będziemy częścią Visual Studio – pisali na początku kwietnia przedstawiciele Open Build Service. Wyjaśnili, że Visual Studio jest zintegrowanym środowiskiem programistycznym, którego używają programiści na całym świecie, aby tworzyć software kompatybilny z Microsoft oraz aplikacje webowe i mobilne. OBS ma być wtyczką dodaną do środowiska.

Przy tej okazji przedstawiciele firmy tłumaczyli, że ich rozwiązanie zostanie niebawem zintegrowane z nową wersją Visual Studio, która powinna pojawić się na rynku w lutym 2018 roku. – Może się wydawać, że to dużo czasu, ale jest sporo pracy do zrobienia. Po pierwsze 45 tys. linijek kodu OBS jest głównie napisanych w Ruby i Perl, ale mają być przepisane w Visual Basic – dodali i wyjaśnili, że dotychczasowe rozwiązania nie będą dalej wspierane. 

– 

Amazon wydał w tym roku ponad 14 miliardów dolarów na akwizycje. Zobacz jakie startupy kupił.