Polscy startupowcy skrzyknęli się i założyli fundusz. Mają do wydania 150 mln złotych

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Około 30 osób znanych w środowisku startupowym i biznesowym dołączyło do funduszu Market One Capital powstałego z inicjatywy partnerów Protos VC i Hedgehog Fund. Zainwestują łącznie 150 mln złotych w startupy technologiczne i pomogą im działać globalnie.

fot. materiały prasowe

Częścią nowo powstałego funduszu Market One Capital są osoby związane z biznesem i startupami. Należą do nich między innymi Mariusz Gralewski, założyciel platformy DocPlanner, Tomasz Kraus i Łukasz Haluch, pomysłodawcy Brainly, Łukasz Olek, twórca Internetowykantor.pl oraz Przemysław Gacek, Maciej Noga, Paweł Leks z Pracuj.pl.

30 spółek

Fundusz ma do wydania 150 milionów złotych (z czego połowa pochodzi z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego) i będzie działać międzynarodowo, inwestując w startupy technologiczne. Jego głównym obszarem zainteresowania są projekty, które tworzą rozwiązania w modelu market place i SaaS. Puls Biznesu wyjaśnia, że na finansowanie w serii A ma szansę mniej więcej 30 spółek z Polski, Hiszpanii, Włoszech, Rumunii i Ukrainy.

– Koncentrujemy się na dużych rynkach, które mogą stanowić idealne środowisko dla rozwoju marketplace’ów. Europejskimi liderami w tym zakresie są Niemcy, Francja i Wielka Brytania, są to jednak już mocno nasycone rynki z olbrzymią konkurencją pod względem aktywności startupów i funduszy vc – mówi w rozmowie z serwisem Marcin Kurek z funduszu Protos VC, który razem z Michałem Skrzyńskim będzie zarządzać MOC.

Wsparcie merytoryczne

Mariusz Gralewski wyjaśnia, że na polskim rynku jest niewiele funduszy, które rozumieją z czym się wiąże prowadzenie biznesu w internecie. Sam przeszedł drogę od startupu do dużej firmy, więc wie na czym to polega. – Nauczyliśmy się, jak działać w sieci, wiemy też, jakiego wsparcia potrzebują startupy, a same pieniądze to nie wszystko, często dużo ważniejsza jest wiedza, doświadczenie i kontakty inwestorów – tłumaczy. Można więc się spodziewać, że firmy wsparte finansowo przez MOC otrzymają też pomoc merytoryczną.

Przyda się to rodzimym startupom zwłaszcza w wychodzeniu poza granice kraju. Przemysław Gacek, współzałożyciel Pracuj.pl, zauważa, że w Polsce wciąż mamy mało przykładów firm internetowych, którym udało się z sukcesem zadomowić również za granicą. Dodaje, że brakuje osób posiadających kompetencje, które pozwoliłyby startupom skalować swoje biznesy globalnie, a takie inicjatywy jak Market One Capital mogą to zmienić.

20 mld dolarów w startupy

Powstanie funduszu Market One Capital być może wpłynie także na pozycję Polski wśród krajów, w których działają najbardziej aktywne fundusze. Według firmy badawczej CB Insights, pierwsze miejsce na tej liście zajmuje niemiecki High-Tech Grunderfonds, który od 2012 roku zamknął blisko 200 transakcji z udziałem 150 rodzimych startupów. Jednak pod względem wysokości inwestycji lepsza od Niemiec jest Wielka Brytania, w której w ciągu pięciu lat zrealizowano 3200 transakcji o łącznej wartości 20 mld dolarów.