Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta rozdane!

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Podczas uroczystej Gali, która odbyła się 22 maja 2017 roku w warszawskim Ufficio Primo po raz szósty zostały wręczone Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Zwycięzcą w kategorii „Sukces” został Paweł Marchewka, założyciel firmy Techland.

fot. K. Rainka

W kategorii „Wizja i Innowacje” Nagrodę otrzymał prof. Krystian Jażdżewski z Centrum Nowych Technologii UW, a w kategorii „Działalność społeczna” dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”. Kapituła Nagrody przyznała także i w tym roku Nagrodę Specjalną. Uhonorowany nią został prof. Jan Madey z Uniwersytetu Warszawskiego.

W kategorii „Sukces” Laureatem 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta został Paweł Marchewka założyciel i prezes firmy Techland, która jest jednym z dwóch największych i najbardziej uznanych na świecie polskich producentów gier komputerowych. Firma zatrudnia ponad 330 specjalistów i posiada biura w Warszawie, Wrocławiu, Ostrowie Wielkopolskim oraz w kanadyjskim Vancouver. Dzięki takim bestsellerom jak „Dead Island” i „Dying Light”, w które zagrało już ponad 20 milionów graczy z całego świata, Techland cieszy się międzynarodową renomą i jest zaliczany do grona globalnych liderów wśród twórców gier akcji z otwartym światem.

W kategorii „Wizja i innowacje” Kapituła doceniła prof. Krystiana Jażdżewskiego, który wspólnie z zespołem lekarzy i naukowców z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz uniwersyteckiej spółki spin-off Warsaw Genomics opracował, jako pierwszy na świecie, metodologię najnowocześniejszych testów genetycznych opartych na sekwencjonowaniu genomowym. Nowoczesne testy genetyczne zmieniają współczesną medycynę, bo dzięki ocenie genomu, można przewidzieć, na co może zachorować pacjent, co zrobić by do tego nie doszło i jak go leczyć, gdy jednak zachoruje. Zespół Prof. Jażdżewskiego opracował metodę pozwalającą obniżyć 20-krotnie ceny testów, a przy tym nie stracić wysokiej czułości wykonywanych badań.

W kategorii „Działalność społeczna” Laureatką 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta została dr Monika Sajkowska prezeska Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”, wcześniej działającej pod nazwą „Dzieci Niczyje”, której misją od ponad 26 lat jest dążenie, by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości. Fundacja działa, by chronić dzieci przed krzywdzeniem i pomagać tym, które doświadczyły przemocy, by znały swoje prawa, wierzyły w siebie i cieszyły się życiem. Fundacja otwiera wkrótce w Warszawie i w Starogardzie Gdańskim, pierwsze w Polsce specjalistyczne placówki dla dzieci, które doświadczyły przemocy i wykorzystywania seksualnego. Pod jednym dachem dzieci znajdą kompleksową opiekę prawną, medyczną i terapeutyczną.

Nagroda Specjalna 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta została wręczona prof. Janowi Madeyowi, który jest ojcem sukcesów polskich informatyków w licznych, prestiżowych zawodach informatycznych na całym świecie (Google Code Jam, TopCoder, Facebook Hacker Cup, ACM ICPC). Dzięki niemu Uniwersytet Warszawski jako jedyna uczelnia na świecie (spośród blisko 2,5 tysiąca biorących udział) od 1994 r. co roku kwalifikuje się do światowych finałów najbardziej prestiżowego, organizowanego nieprzerwanie od trzydziestu lat, uniwersyteckiego konkursu programistycznego ACM ICPC. W tych zawodach trenowany przez niego zespół dwukrotnie zdobył mistrzostwo świata (w 2003 w Beverly Hills i w 2007 w Tokio), raz wicemistrzostwo świata (w 2012 w Warszawie), zaś co roku przez ponad dwadzieścia lat zajmuje czołowe pozycje, w pierwszej dziesiątce na świecie. Prof. Jan Madey jest m.in. twórcą i członkiem Komitetu Głównego Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej, członkiem prestiżowych Association for Computing Machinery, Institute of Electrical and Electronics Engineers oraz Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Od wielu lat jest też Przewodniczącym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Wszyscy Laureaci 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta otrzymali pamiątkowe statuetki zaprojektowane przez Aleksandrę Wejchert. Laureatka nagrody za „Działalność społeczną” dr Monika Sajkowska otrzymała także nagrodę finansową w wysokości 100 tys. złotych.

– Kolejny raz Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta stają się inspiracją dla wielu polskich przedsiębiorców. Trzeba działać i wierzyć w swoje biznesowe marzenia. Trzeba umieć dawać siebie innym, bo tylko tacy ludzie mogą osiągnąć sukces i zmieniają rzeczywistość wokół siebie, czego doskonałym przykładem są Laureaci tegorocznej edycji Nagrody PRB – powiedział Wojciech Kostrzewa Przewodniczący Kapituły 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta.

Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta to jedne z najbardziej znanych i prestiżowych wyróżnień wręczanych najwybitniejszym postaciom polskiej przedsiębiorczości oraz sektora działalności społecznej. Uroczysta Gala z udziałem blisko pół tysiąca znamienitych gości miała wyjątkowy charakter, bowiem w 2017 roku Polska Rada Biznesu obchodzi swoje 25-lecie. Gala transmitowana na żywo przez telewizję TVN24 i TVN24BIS była okazją do przypomnienia szerokiemu gronu odbiorców historii i osiągnięć tej organizacji.

Mecenasami 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta były: Grupa Adamed, ITI Holdings oraz Fundacja VRP. Partnerem Nagrody PRB im. Jana Wejcherta jest Euler Hermes, który bardzo wnikliwie przeanalizował wszystkie nominowane podmioty pod względem moralności płatniczej i wydał Finalistom pozytywną opinię. Partnerami medialnymi tegorocznej edycji są TVN, TVN24, TVN24BIS oraz Puls Biznesu i Rzeczpospolita.

Informacje na temat Laureatów i Finalistów wszystkich sześciu edycji Nagród Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta dostępne są na stronie internetowej: www.nagrodaprb.pl.