Miasto-bankrut znów się rozwija. Startupy dźwigają Detroit z kolan

Dodane:

Jacek Stężowski Jacek Stężowski

Miasto-bankrut znów się rozwija. Startupy dźwigają Detroit z kolan

Udostępnij:

Detroit jeszcze w połowie ubiegłego wieku było jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast w Stanach Zjednoczonych. Znajdowały się tam siedziby takich koncernów jak Ford Motor Company, General Motors, czy też Chrysler. Miasto funkcjonowało jak dobrze naoliwiony mechanizm. Kolejne dekady to jednak równia pochyła skierowana ku bankructwu.

18 lipca 2013 roku Detroit ogłosiło upadłość finansową z długiem sięgającym blisko 20 mld dolarów. Niegdysiejszy symbol rozwoju gospodarczego już zawsze będzie kojarzony głównie z największym bankructwem w historii Stanów Zjednoczonych.

Na upadłość Detroit złożyło się wiele czynników: konflikty rasowe, przestępczość, nieumiejętne zarządzanie, korupcja, rozwinięty socjal, niewłaściwa polityka zagospodarowania przestrzennego oraz podatkowa.

Populacja miasta w latach 50 ubiegłego wieku wynosiła prawie 2 mln osób. Dzisiaj wartość ta jest niemal trzykrotnie niższa. Jednak, kilka lat po ogłoszeniu bankructwa, dla Detroit pojawiło się światełko w tunelu.

Miasto zaczęło się podnosić z kolan. Krach finansowy i niezwykle niskie ceny nieruchomości wykorzystały korporacje (m.in. Google) otwierając w Detroit swoje siedziby. Był to impuls do ponownego rozwoju.

Korporacje zajmujące kolejne biurowce, które przez wiele lat były opustoszałe, z pewnością cieszą zarówno mieszkańców miasta jak i postronnych obserwatorów. Jeszcze większy entuzjazm budzą startupy wyrastające na zgliszczach Detroit.

Szacuje się, że w największym mieście stanu Michigan, funkcjonuje obecnie około 50 tys. młodych firm, które starają się na nowo poruszyć tryby maszyny, którą kiedyś było Detroit.

Kontynuacja tradycji motoryzacyjnych

Motoryzacja zawsze będzie częścią Detroit. Z takiego założenia wychodzi startup Rivian. Jest to producent elektrycznych samochodów terenowych.

Nowoczesne terenówki projektowane przez startup charakteryzują się nowoczesnym designem i funkcjonalnością, która spełnia współczesne standardy, a w niektórych kwestiach nawet je wyprzedza. W ofercie startupu znajdują się dwa modele samochodów: R1S oraz R1T.

Rivian wyróżnia się również innowacyjnym podejściem do klienta. Kupujący ma do dyspozycji konfigurator, w którym może dostosować samochód do własnych potrzeb i preferencji. Możliwości jakie oferuje producent są bardzo duże.

Klient może spersonalizować samochód w wielu aspektach (od wyposażenia wnętrza, po rodzaj akumulatorów). Standardowe wyposażenie samochodu zawiera takie rozwiązania jak pneumatyczne zawieszenie, system bezobsługowego prowadzenia, elektrohydrauliczna kontrola przechyłu czy też panoramiczny, w pełni przeszklony dach. Samochody trafią do nabywców na początku 2022 roku.

Innowacyjne dostawy

W branży transportowej o nieco innym wydaniu działa startup Petal Transport. Jest to producent rowerów i mikrociężarówek dedykowanych do dostaw artykułów codziennego użytku i żywności.

W ofercie startupu znajdują się trzy warianty trójkołowych rowerów, które mają pozytywnie wpłynąć na wydajność i ergonomię branży dostaw na zamówienie. Ponadto, Petal oferuje elektryczne mikrociężarówki. Dzięki swoim gabarytom i ładowności, doskonale sprawdzają się w warunkach miejskich. Ciężarówki są posiadają silniki o mocy 750 W i zasięg wynoszący około 80 mil.

Startup opracował także platformę dla klientów, dostawców oraz sprzedawców. Aplikacja ułatwia komunikację i przepływ danych dotyczących zamówień i dostaw.

Cyberbezpieczeństwo

Duży sukces na arenie międzynarodowej może odnieść startup AaDya ze swoim produktem Marzo4, którego zadaniem jest ochrona przed zagrożeniami cybernetycznymi. Marzo4 zostało stworzone z myślą o małych i średnich firmach.

Sercem aplikacji jest wirtualny asystent – Judy. Przez 24h na dobę, Judy monitoruje i wychwytuje takie zagrożenia jak próba złamania hasła, nieautoryzowane logowania czy też phishing. Dzięki Marzo4, administrator może również monitorować zachowania zespołu w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Uproszczone zarządzanie informacjami

Zarządzanie danymi i ich przepływ w przedsiębiorstwie to podstawa do wydajnego funkcjonowania zespołu i efektywnego kontaktu z klientem. Naprzeciw wymaganiom współczesnego przedsiębiorcy wyszedł startup CatalystXL.

Produktem CatalystXL jest platforma do przejrzystego zarządzania wiedzą. Informacje udostępniane w aplikacji mają formę czytelnych fiszek. Wszystkie procesy odbywają się w chmurze, dlatego też, dane można śledzić i aktualizować w czasie rzeczywistym

W aplikacji można udostępniać klientom takie informacje jak specyfikacje produktów, oferty, katalogi usług oraz ankiety. Aplikacja sprzyja też komunikacji wewnątrz zespołu, poprzez możliwość prowadzenia grupowych konwersacji i tworzenia różnego rodzaju raportów.

Mikrocontent w formie kart flash, inteligentne filtrowanie i wyszukiwanie, funkcja drag&drop, konfigurowanie własnych układów fiszek oraz aktualizacja w czasie rzeczywistym to największe zalety platformy CatalystXL, która ma szanse na zrewolucjonizowanie zarządzania informacjami.

Optymalizacja pracy dronów

AirsSpaceLink to jeden z najbardziej znanych startupów rodem z Detroit. Platforma opracowana przez firmę ma za zadanie integrować społeczności związane z pracą dronów w celu optymalizacji procesów i redukcji zagrożeń.

Aplikacja AirHub znalazła zastosowanie w komórkach państwowych. Infrastruktura cyfrowa działająca w chmurze zbiera i przetwarza informacje dotyczące przestrzeni powietrznej, lokalnych zasad korzystania z dronów, zaplanowanych wydarzeń oraz sytuacji awaryjnych. Dzięki temu, planowanie operacji przeprowadzanych za pomocą dronów jest efektywniejsze i szybsze.

AirSpaceLink oferuje też rozwiązania dla przemysłu i prywatnych operatorów dronów. Poprzez aplikację LAANC, piloci mogą między innymi uzyskać zdalną zgodę na lot.
Bezpieczeństwo pracowników

Guardhat to startup, który pracuje nad zwiększeniem bezpieczeństwa pracowników zatrudnianych m.in. w branży wydobywczej, budownictwie i przemyśle ciężkim.

Flagowym produktem startupu jest inteligentny kask HC1. Jest to urządzenie wyposażone w szereg czujników, które zapewniają multimodalne, precyzyjne pozycjonowanie w czasie rzeczywistym (RTLS), komunikację audiowizualną oraz łączność peryferyjną.

Oprócz kasku, startup posiada w ofercie szereg innych produktów, które mogą być integrowane z urządzeniem. Mowa tu między innymi o aplikacjach SCC oraz Kyra (IoT), które służą do analizy i monitorowania danych przesyłanych przez podłączone urządzenia (m.in. przez wcześniej wspomniany kask).

Światełko w tunelu

Detroit od zawsze było miastem wielkich możliwości. Hossa, która trwała przez wiele dekad skończyła się katastrofą, do której rękę przyłożyli politycy, biznesmeni i zwyczajni ludzie pracujący na etatach. Obecnie miasto wstaje z kolan, czego doskonałym przykładem są powyższe startupy.

Wątpliwe jest to, że miasto odzyska dawną świetność, jednak poprzez rzetelne i umiejętne zarządzanie, może się stać atrakcyjnym miejscem dla rozwoju małych firm. Pierwszy krok w tym kierunku został już wykonany, czego dowodem jest chociażby startup StockX, który kilka lat temu powstał w upadłym mieście a dzisiaj jest znany na całym świecie.