Jedno z najciekawszych startupowych miejsc w Dolinie to „500 Startups” – i to nie tylko z racji wyjątkowych widoków, jakie można stamtąd podziwiać. Metoda na sukces według założyciela Dave'a McClure'a jest prosta – po pierwsze: przyciągać dobre pomysły, po drugie: podczas inkubacji kłaść nacisk na trzy elementy: design, metrics & distributions.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

„500 Startups” powstał zaledwie półtora roku temu, ale mówi się o nim dużo, bo jest to przedsięwzięcie działające na wyobraźnię i przez to inspirujące. Dave jest innowatorem i przyjmuje ryzykowne wyzwania, a „500 Startups” jest dzięki temu wyjątkowym, innowacyjnym startupem!

Przez inkubator przechodzi naprawdę duża liczba firm. Przestrzeń jest świetna – nie ma biurowych przegródek jak w Plug&Play. Panują twórczy nieład i wielkie skupienie na osiągnięciu celów. Każdy ma 3 miesiące na wykorzystanie szansy jaką daje Inkubator. Jak w życiu – albo zdołasz ją wykorzystać, albo przygotuj się na porażkę!

Inspiracja do założenia „500 Startups” właśnie w takiej formule w jakiej funkcjonuje, pojawiła się wiele lat wcześniej. Kiedy powstawał „world wide web”, jeden z aniołów biznesu – Ron Conway – poszedł pod prąd. Postanowił zainwestować w pełną setkę startupów – zupełnie inaczej niż to robili inni aniołowie czy fundusze VC. Pierwszy fundusz poszedł świetnie, choć nie da się ukryć, że bańka wycen firm internetowych przyczyniła się do tego. Z drugą setką było dużo trudniej, bo bańka pękła. Zapowiadała się tragedia, niektórzy wierzyciele wytoczyli Ronowi nawet procesy sądowe i wszystko zakończyłoby się nieciekawie, gdyby nie jeden drobny szczegół – jedną z firm z „drugiej setki” był… Google!

No i ten widok z 12. piętra... chyba nigdzie indziej w Dolinie lepszego nie zobaczysz…

Piotr Wilam, Twitter: @piotrwilam

Piotr Wilam - przedsiębiorca, założyciel Wydawnictwa Pascal oraz współtwórca i pierwszy prezes Onet.pl. Business angel zaangażowany w Merlin.pl, a obecnie założyciel Innovation Nest, klastra zaawansowanych technologii. Z wykształcenia filozof i matematyk, absolwent KUL, Oxford University oraz London Business School.

 

 

 

Zobacz wszystkie teksty autora

Komentarze (0)