Co Twoje miasto robi dla startupów? Część 2. Gdańsk

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Co miasto Gdańsk obecnie robi dla startupów? Dlaczego powinienem właśnie w Gdańsku stworzyć swój biznes? Co Urząd Miasta planuje w najbliższym czasie zrobić dla startupowców? Na te pytania odpowiedziała nam Magdalena Kuczyńska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Co miasto Gdańsk obecnie robi dla startupów? Dlaczego powinienem właśnie w Gdańsku stworzyć swój biznes? Co Urząd Miasta planuje w najbliższym czasie zrobić dla startupowców? Na te pytania odpowiedziała nam Magdalena Kuczyńska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

fot. facebook.com/inkubatorstarter

W pierwszej części naszego cyklu przedstawiliśmy startupowy Poznań. Tym razem poprosiliśmy rzecznika Gdańska o pochwalenie się co stolica województwa pomorskiego zrobiła dla startupowców i czym w przyszłości zachęci ich do rozwijania biznesu właśnie w tym mieście.

Co miasto Gdańsk obecnie robi dla startupów?

Miasto Gdańsk, aspirując do tytułu startupowej stolicy Polski, w 2005 roku ufundowało Gdańską Fundację Przedsiębiorczości, a niespełna sześć lat później wybudowało Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER. Inkubator niemal natychmiast zapełnił się młodymi projektami. Szybko z biurowca stał się czymś więcej – miejscem na lokalnej mapie, w którym startupy mogą się rozwijać, networkingować, a także myśleć o globalnym starcie. Wszystkie projekty realizowane w STARTERZE uwzględniają najnowsze trendy w procesie inkubacji i akceleracji pomysłów biznesowych oraz prowadzą do stworzenia ze STARTERA istotnego miejsca w ekosystemie startupowym Polski.

STARTER to wsparcie w nabywaniu nowej wiedzy i umiejętności przez szkolenia i doradztwo, szansa na poszerzanie sieci kontaktów, a także – wcale nie mniej ważne dla młodych przedsiębiorców – dostęp na preferencyjnych warunkach do powierzchni biurowych czy adresu do rejestracji działalności.

Przez cały ubiegły rok, STARTER zorganizował mnóstwo wydarzeń dedykowanych startupom. Poczynając od comiesięcznych spotkań networkingowych Creative Morning, przez inspiracje ludźmi i ich pomysłami pod hasłem Creative People&Creative Ideas, po panele dyskusyjne m.in. szukające odpowiedzi na pytanie czy Trójmiasto może stać się drugą Doliną Krzemową? Wsparcie startupów, to także gdańska edycja poznańskiego Startup Sprint, czyli spotkania podczas którego przez 54 godziny uczestnicy budują zespół i mają czas na wyklarowanie pomysłu na projekt. Gdańsk promuje Startup Contest, czyli wydarzenie podczas którego uczestnicy mają szansę na prezentacje pomysłu na biznes przed inwestorami. STARTER gości także 3campy (barcampy technologiczne), hackathony, spotkania z cyklu techspired przekazujące wiedzę stricte technologiczną oraz trójmiejskie spotkania społeczności Geek Girls Carrots. Wskazane wydarzenia to tylko przykłady licznych działań z portfolio Gdańska pod hasłem „Startupy”.

Miasto Gdańsk jak również InvestGDA (Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego, spółka miejska), prowadzą liczne działania w celu stwarzania przyjaznych warunków dla rozwoju startupów, m.in.:

  • Są członkami Pomorskiego Klaster ICT, który jest najprężniej działającym klasterem ICT w Polsce i który integruje firmy z branży ICT.
  • W 2012 odbyła się misja gospodarcza do USA z 10 wybranymi firmami, wśród których były między innymi startupy. Przeprowadzone zostały prezentacje ekspertów z Doliny Krzemowej.
  • Od 2012 InvestGDA pozyskuje prezenterów na konferencje InfoShare z Doliny Krzemowej.

Dlaczego powinienem właśnie w Gdańsku stworzyć swój biznes?

W Gdańsku działa coraz więcej instytucji otoczenia biznesu, które aktywnie działają na rzecz wspierania i rozwoju starupów Inkubator Starter, Gdański Park Naukowo-Technologiczny, AIP Business Link, wynajmujące powierzchnie biurowe po preferencyjnych stawkach. Od kilku lat budujemy sieć kontaktów z Doliną Krzemową i zapraszamy ekspertów z USA w celu mentorowania i przeprowadzania warsztatów. Organizowanych jest coraz więcej cyklicznych spotkań, które sprzyjają pozyskiwaniu wiedzy i networkingowi.

Obok działań STARTERA, w Gdańsku przedsiębiorca znajdzie liczne targi przyciągające gości z Polski i zagranicy, konferencje pokazujące nowe rozwiązania oraz silne środowisko ICT skupione wokół Pomorskiego Klastra ICT i Politechniki Gdańskiej. Goście gdańskich wydarzeń to doświadczeni przedsiębiorcy, liderzy opinii oraz młodzi startupowcy, którzy odnieśli już sukces i mogą być wzorem do naśladowania dla tych, którzy dopiero swoją podróż zaczynają.

Co Urząd Miasta planuje w najbliższym czasie zrobić dla startupowców?

W 2013 zaplanowane są kolejne działania takie jak:

  • Wspieranie comiesięcznych spotkań branży informatycznej 3camp, które są platformą wymiany informacji o najnowszych trendach w biznesie nowych technologii.
  • Targi dla branży ICT – Future 3, na których można wziąć udział w warsztatach, pozyskać kadrę oraz nawiązać współpracę z lokalnymi firmami.
  • W październiku odbędzie się konferencja wspólna dla startupów i inwestorów.

Inkubator STARTER, miejsce dedykowane w Gdańsku startupom, planuje realizację dotychczas pozytywnie odebranych formatów, jak spotkania networkingowe Creative Morning, spotkania z inspiracją Creative People & Creative Ideas czy kolejne edycje Startup Sprint i Startup Contest.

Za sukces należy uznać, że STARTER został przyjęty do programu Startup Exchange edycja 2013, gdzie swoje miejsce znalazło tylko 8 europejskich miast wspierających startupy. Trwają przymiarki do Venture Days, jesiennego eventu łączącego naukę, inwestorów i różnej wielkości biznes, a także do pierwszego na Pomorzu programu akceleracyjnego, który mamy nadzieję wystartuje pod koniec roku.

Szykujemy się także do gdańskiej edycji Startup Pirates, tygodniowego programu wspierającego akcelerację pomysłów. Obserwacja trendów i dobrych praktyk na całym świecie sprawia, że oferta dla startupów w Gdańsku wciąż będzie modyfikowana i dostosowywana do potrzeb. Możemy jednak zapewnić. Nie będzie nudy i każdy coś dla siebie znajdzie!

Dziękuję za rozmowę.