Krakowska scena startupowa po raz kolejny udowodniła swoją siłę. Startup pod przewodnictwem doświadczonych przedsiębiorców niebawem udostępni wszystkim sprzedawcom swój produkt. Już teraz ciekawi i zachwyca. Dowiedz się jak Polacy chcą usprawnić kupowanie offline.

fot. materiały prasowe

Estimote to polski wynalazek, który ma zmienić branże handlową. Dzięki zamontowaniu kilku sensorów w sklepie użytkownik jak i sprzedawca mają się lepiej zrozumieć. Klient będzie wiedział gdzie powinien udać się po dany produkt, a sprzedawca na co zawiesił oko.

Specjalnie zaprojektowane sensory połączone z aplikacją, mają usprawnić sprzedaż i pomóc klientowi w podejmowaniu decyzji zakupowych. Jeśli przykleimy jeden z sensorów do półki gdzie znajdują się produkty, klient będzie mógł szybko poznać informacje ich dotyczące. Wygląda to tak: gdy klient podniesie spodnie z półki i będzie się nim przyglądać, na smartfona dostanie informacje, które mogą przekonać go do zakupu.

Jak zauważyli twórcy ponad 50% odwiedzających fizyczne sklepy korzysta ze smartfonów. Tę zależność krakowscy startupowcy pragną wykorzystać w sposób bezinwazyjny i zadowalający obie strony. Przewidują jednak, że w przyszłości Estimote może też przydać się w innych sytuacjach.

W rozmowie z Arturem Kurasińskim, Jakub Krzych jeden z pomysłodawców Estimote mówił:

Dla przykładu sensor przyklejony w Twoim mieszkaniu mógłby wykrywać Twoją obecność i komunikować się z innymi „aktorami”, np. dopasowując światło (Philips Hue) lub włączając ulubioną muzykę (Jawbone Jambox).

Produkt jest testowany w kilku sieciach sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Jak się dowiedzieliśmy codziennie rejestrowanych jest miliony interakcji związanych z sensorami Estimote (zwanymi beacon). Jak mówi Krzych na obecną chwilę jest ogromnie zainteresowanie produktem. Beacony mają zostać oddane w ręce sprzedawców jeszcze w te wakacje.

Startup powstał w Krakowie za sprawą Jakuba Krzycha i Łukasza Kostki, którzy doświadczenie zdobywali na wielu polach przedsiębiorczości. Zespół liczy łącznie 12 osób i został rozdzielony na siedzibę w Mountain View i w Krakowie. Estimote pozyskał też dofinansowanie od aniołów biznesu (m.in. od Rafała Hana) i funduszy Start Fund, Andreessen Horowitz, General Catalyst oraz Maverick Capital. Obecnie zespół Estimote uczestniczy w programie Ycombinator.

Komentarze (0)