AlleRad rewolucją w radiologii

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

O polskiej służbie zdrowia można by dużo i długo mówić. Opinie są różnorodne, ale niestety w mediach częściej słychać o negatywnych i absurdalnych wydarzeniach, niż o innowacyjnych przedsięwzięciach. Pomimo tego polscy lekarze są doceniani za granicą…

O polskiej służbie zdrowia można by dużo i długo mówić. Opinie są różnorodne, ale niestety w mediach częściej słychać o negatywnych i absurdalnych wydarzeniach, niż o innowacyjnych przedsięwzięciach. Pomimo tego polscy lekarze są doceniani za granicą, a w naszych placówkach przeprowdza się unikalne w skali świata operacje ratujące życie.

Sukcesy w branży medycznej odnoszą również polskie startupy. Jednym z nich jest Docplanner, który pozwala na umówienie wizyty u ponad miliona lekarzy w 24 krajach. Kolejnym jest Doctorkinetic, którego zespół tworzy gry ruchowe zmieniające oblicze fizykoterapii. Do ich grona niebawem może dołączyć projekt AlleRad, który przez twórców nazwany jest eBay’em dla radiologii.

fot. Fotolia | Autorem artykułu jest Piotr Biegun, redaktor MamStartup

Aukcje usług lekarskich

Problem, który dotyka radiologię dotyczy szybciej rosnącej liczby urządzeń niż liczby radiologów mogących opisać przeprowadzone badania w danym miejscu. Powoduje to, że w niektórych szpitalach możemy czekać na wyniki od 1 do 3 miesięcy, co nie wpływa pozytywnie na zdrowie pacjenta. Łódzka firma Pixel Technology zauważyła ten problem i stworzyła platformę AlleRad, która pozwala szpitalom publikować zapotrzebowanie na wykonanie opisów badań, a lekarzom konkurować ofertami.

Portal swoim działaniem przypomina platformę aukcyjną. Szpitale w prosty sposób mogą zlecać wykonanie badań zewnętrznym specjalistom, którzy odpowiadają ich kryteriom (takim jak: cena, jakość, opinia pracodawców). Dzięki temu, że wszystko jest dostępne on-line lekarze mogą zdalnie pracować nad badaniami z dowolnego miejsca na świecie i o odpowiadającej im porze, przez co szpitale mogą optymalizować swoje działanie i o wiele szybciej dostarczać swoim pacjentom wyniki ich badań.

Taniej niż Siemens

Liczba radiologów nie zawsze odpowiada zapotrzebowaniu, przez co powstaje niedobór lekarzy tej specjalności w niektórych regionach, co stwarza idealne miejsce dla działania takich rozwiązań jak AlleRad. W samym województwie łódzkim w latach 2012-2013 sprzedano 14 tomografów, ale wyszkolono tylko ośmiu nowych radiologów. W Polsce mamy około 200 szpitali, które mogą przeprowadzać zaawansowane badania CT/MR, jeden z nich jest w stanie przeprowadzić od 40 do 130 badań CT/MR dziennie, a dobry radiolog jest w stanie opisać do 20 badań dziennie.

Rozwój medycyny generuje ogromne zapotrzebowanie na zaawansowane badania CT/MR. AlleRad mogą również być wystawiane aukcje dotyczące badań RTG. To spora nisza, którą polski startup może zagospodarować nie tylko w Polsce, ale również na świecie. AlleRad w tym momencie to ponad stu użytkowników w Polsce, którzy aktywnie korzystają z platformy. Polska firma konkuruje z rozwiązaniami takich gigantów jak Agfa, Siemens czy General Electric, które oferują podobne rozwiązania na jedną stację diagnostyczną za kwoty rzędu 100 000 zł.

Zachwycić świat radiologii

Zespół Pixel Technology, który odpowiada za stworzenie AlleRad, działa od 1992 roku i obecnie składa się z ponad 30 osób. Jakub Musiałek, jeden z założyciel AlleRad zapytany o swój początek w branży mówi, że medycyna to przyszłościowy obszar, ale o tym dowiedział się dopiero po nawiązaniu współpracy ze Szpitalem Uniwersyteckim nr 1 w Łodzi. Szpital chciał wtedy kupić system PACS i RIS do rezonansu magnetycznego. Cena tego rozwiązania (około 1 mln zł) okazała się nie do przebrnięcia w tamtym czasie – mówi Jakub Musiałek, pomysłodawca AlleRad.

Pomogli więc szpitalowi i stworzyli dla nich to oprogramowanie. Jak się wkrótce okazało w Polsce było wiele szpitali, które miały taką samą potrzebę – dodaje Jakub Musiałek. Projekt w lipcu tego roku wygrał konkurs zorganizowany w trakcie TechCrunch Meetup w Warszawie. Dzięki temu zespół AlleRad otrzymał możliwość uczestnictwa w TechCrunch Disrupt w Berlinie, które zakończyło się publikacją na portalu TechCrunch. Obecnie zespół przygotowuje się do ekspansji zagranicznej i jest w trakcie szukania inwestorów i partnerów, którzy pomogą w realizacji tego celu.

Piotr Biegun

Uczestnik akceleratora HugeThing, założyciel Whalla Labs – mobile software house specjalizującego się w aplikacjach mobilnych Windows Phone i Windows 8.