Ucz się umiejętności miękkich

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Praca w branży technologii informatycznych to z całą pewnością hit ostatnich lat. Nie tylko ze względu na prestiż oraz wysokie zarobki, ale również ze względu na konieczność ciągłego doskonalenia swoich możliwości, a także rosnącego popytu na pracę.

Praca w branży technologii informatycznych to z całą pewnością hit ostatnich lat. Nie tylko ze względu na prestiż oraz wysokie zarobki, ale również ze względu na konieczność ciągłego doskonalenia swoich możliwości, a także rosnącego popytu na pracę. Na ile jednak ukończenie kierunkowych studiów wyższych jest wymagane, aby pracować w dziale IT?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy dokonać przeglądu kompetencji i stanowisk zaangażowanych w projekty informatyczne oraz utrzymanie usług informatycznych. Branża IT potrzebuje bowiem nie tylko programistów i architektów aplikacji, mimo że wykonują oni niezwykle odpowiedzialne i kluczowe zadania w cyklu budowy i wsparcia oprogramowania. Poszukiwani są również kierownicy projektów IT, graficy, projektanci usług informatycznych, analitycy systemowi i biznesowi, testerzy oraz administratorzy sieci. Każdy z powyższych zawodów wymaga osobnych kompetencji, wiąże się z innymi obowiązkami i zapewnia różne poziomy zarobków.

Zdjęcie royalty free z Fotolia | Autorem tekstu jest Wojciech Scelina

Rozchwytywani programiści

Zawód programisty jest dzisiaj jednym z najbardziej rozchwytywanych na rynku. Poszukiwani są przede wszystkim specjaliści zajmujący się rozwojem aplikacji webowych, posiadający kwalifikacje w obrębie języków backendowych takich jak PHP (ze znajomością frameworków Zend w wersjach pierwszej oraz drugiej, Symfony czy Cake) oraz technologii stricte przeglądarkowych: Javascriptu (również ze znajomością frameworków) oraz „podstaw” kodowania frontowego w postaci „duetu” HTML5/CSS3. Wysoce pożądane są umiejętności modelowania frontendu RWD (nastawionego na tablety i smartfony) oraz znajomość relacyjnych baz danych, przede wszystkim tych opartych na SQLu, ze szczególnym uwzględnieniem MySQL oraz PostgreSQL.

Koderzy aplikacji

Oprócz specjalistów związanych z branżą webową, poszukiwani są także programiści języka Java (czasami ich kwalifikacje również używane są podczas pracy nad backendem aplikacji webowych, na przykład banków), Python oraz C/C++/C#. Osobną kategorią pożądanych od stosunkowo niedawna programistów są ci, którzy wyspecjalizowali się w produkcji i utrzymaniu aplikacji mobilnych, przede wszystkim działających na systemach operacyjnych iOS, Android oraz Windows Phone. Poza umiejętnościami w zakresie obsługi odpowiedniego języka programowania (Java ME, Objective C), potrzebują oni doświadczenia w projektowaniu usług wydajnych oraz bezpiecznych, kompatybilnych z różnymi wersjami systemów operacyjnych, którym są dedykowane, oraz różnym modelom smartfonów/tabletów.

Pożądani architekci

Pośród innych zawodów branży technologii informatycznych, które wymagają kwalifikacji i podejścia stricte informatycznego, można wymienić architektów IT, odpowiedzialnych za projektowanie i poprawne funkcjonowanie systemów informatycznych, integrujących różne moduły i technologie (bazy danych, API, aplikacje mobilne, webowe) niekiedy bardzo skomplikowanych układów. Są to zazwyczaj specjaliści bardzo dobrze znający technologie, w których pisane są odpowiednie moduły, oraz jednocześnie – ze względu na odpowiedzialność oraz wysokie kwalifikacje techniczne i często jednocześnie managerskie – dobrze zarabiający. Mediana brutto w 2013 roku w tym zawodzie wyniosła 8600 PLN, o około 40% więcej aniżeli mediana brutto programistów w tym samym roku.

Kierownicy projektów

A co z osobami, które nie posiadają kwalifikacji technicznych, ale chciałyby pracować w branży technologii informatycznych? Wiele osób zajmujących się grafiką, projektowaniem UX, testowaniem oraz zarządzaniem projektami, nie posiada wykształcenia informatycznego. Nie zmienia to faktu, że przede wszystkim testerzy, projektanci oraz kierownicy projektów, zwykle posiadają szeroką wiedzę nie tylko dotyczącą ściśle swojej roli w projektach lub utrzymaniu usług, ale również z dziedziny technologii, w której wykonywane są określone produkty.

W popularnym w ostatnich latach zawodzie, jakim jest kierownik projektu IT (nazywany również Project Managerem) szczególnie cenne są umiejętności organizacyjne oraz miękkie, w tym znajomość języków obcych. W znalezieniu pracy pomaga wcześniejsze doświadczenie na tym stanowisku oraz posiadanie certyfikatów, poświadczających znajomość metodyk/frameworków zarządzania projektami IT. Wśród tych, ceniony jest wydawany przez APMG Prince2 (Foundation oraz Practitioner), certyfikat Scrum (PSM I i II) a także certyfikaty, do których wydawania uprawniony jest Project Management Institute (PMI). Rola kierownika projektu wymaga bardzo dobrego zorientowania w procesie budowy oprogramowania: budżetowania, harmonogramowania, raportowania; zwykle również technologii i infrastruktury firmy, której projektami zarządza.

Języki obce doceniane

Podczas projektowania swojej kariery w IT warto zwrócić uwagę na pochodzenie kapitału spółki, w której zamierzamy pracować. Posiada to niebagatelne znaczenie w kwestii zarobków. W zależności od miasta, w którym chcemy rozpocząć, lub kontynuować, pracę różnica pomiędzy zarobkami specjalistów pracujących w firmie o kapitale krajowym, a tym o kapitale zagranicznym, wynosi od kilkunastu do nawet pięćdziesięciu kilku procent. Praca w trybie offshoringowym, a więc w spółce, która posiada w Polsce swoją filię, wymaga zazwyczaj znajomości przynajmniej jednego języka obcego. Ponieważ branża IT jest zdominowana przez język angielski, biegła znajomość tego właśnie języka, bardzo często jest warunkiem koniecznym do znalezienia zatrudnienia w zagranicznej firmie informatycznej, niezależnie od stanowiska, na które aplikujemy.

Na twardo czy na miękko?

Praca w firmie zajmującej się IT nie zawsze jest związana z koniecznością skończenia kierunku informatycznego. Rekruterzy zwracają uwagę zazwyczaj na realne kompetencje kandydatów, ich „twarde” umiejętności: modelowania procesów biznesowych, programowania, obsługi odpowiednich programów informatycznych, a także na doświadczenie, które poświadcza te umiejętności. Podczas pracy dla zagranicznych podmiotów, ważne są kompetencje językowe. Ponieważ praca w technologiach informatycznych jest pracą zespołową i wymaga komunikacji zaangażowanych w realizację zadań (administratorów sieci z programistami baz danych, projektantami usług, czy osobami pracującymi w utrzymaniu), ważną cechą kandydatów są umiejętności miękkie: logicznego myślenia, sumiennego i rzetelnego wykonywania swoich zadań.

W tak pojmowanym procesie rekrutacji, w którym nacisk kładzie się przede wszystkim na umiejętności, portfolio oraz wiedzę, wykształcenie formalne może niekiedy zejść na drugi plan.

Wojciech Scelina

Kierownik projektów, analityk systemów informatycznych, programista w DATA Lab.

Pracował przede wszystkim dla spółek medialnych – TVN S.A. oraz Grupy Interia.pl. Z wykształcenia ekonomista i socjolog. Dyplomowany programista aplikacji webowych.