Twoja terapia, nasza aplikacja – Moje Leczenie

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

10% Polaków chorujących przewlekle przyjmuje leki nieregularnie, a 40% nie przestrzega zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leków – wynika z badań „Polskiego pacjenta portret własny” od Pentor Research 2010. Warszawscy startupowcy postanowili zmienić te przyzwyczajenia tworząc aplikację mobilną.

10% Polaków chorujących przewlekle przyjmuje leki nieregularnie, a 40% nie przestrzega zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leków – wynika z badań „Polskiego pacjenta portret własny” od Pentor Research 2010. Warszawscy startupowcy postanowili zmienić te przyzwyczajenia tworząc aplikację mobilną.

Kluczowym znaczeniem dla skutecznej terapii każdej z chorób jest systematyczność w zażywaniu leków, jak i przestrzeganie zaleceń lekarza. Jak wynika z badań pt. “Polskiego pacjenta portret własny”, Polacy często zapominają o przyjmowaniu farmaceutyków, przez co stan ich zdrowia pogarsza się. Aplikacja “Moje Leczenie” ma to zmienić.

fot. moje-leczenie.pl

Kontrola leczenia

Dzięki bezpłatnemu programowi „Moje Leczenie” możemy przyjmować przepisane leki na czas i zwiększać skuteczność leczenia. Dzieło agencji Connectmedica oferuje pacjentom nową formę kontroli nad przebiegiem kuracji. Jak ją zaplanować? – Zaczynamy od wybrania leku przepisanego przez lekarza i określenia podstawowych parametrów: czasu trwania, zalecanego czasu przyjmowania kolejnych dawek, ich wielkości oraz jednostki (tabletka, łyżeczka, gram lub kropla) – mówi Igor Gnot, Prezes Connectmedica. Jeśli wykonamy powyższe zalecenia wybrany lek pojawi się w naszym planie dnia. Ułatwieniem jest też to, że potwierdzenie przyjęcia dawki możemy osiągnąć za pomocą jednego tapnięcia w ekran smartfona.

Aplikacja pozwala także na zapisanie w kalendarzu kolejnych terminów zażycia lekarstw. To właśnie według jego rozkładu zostajemy powiadamiani o zbliżających się dawkach. Do kalendarza możemy dodać też terminy wizyt lekarskich i badań. Udogodnieniem dla pacjenta będzie też to, że “Moje Leczenie” monitoruje przebieg leczenia i udostępnia statystyki dotyczące pominiętych dawek. Ważnym elementem działania aplikacji jest funkcja “udostępniania”, dzięki której bliska osoba może sprawdzać czy pacjent nie pominął zalecanej dawki leków. – To jest świetne, gdy chcemy wprowadzić receptę np. dla dziecka, a następnie użyć aplikacji tylko do sprawdzenia czy nasza pociecha rzeczywiście wzięła lek – przekonuje Igor Gnot, Prezes Connectmedica.

Przyszłość monitorowania

Twórcy nie wykluczają, że ten moduł zostanie w przyszłości rozbudowany tak, aby mógł się stać elementem wirtualnej karty pacjenta. – Chcemy, aby szpitale i przychodnie były przygotowane i wyposażone w nowoczesne narzędzie umożliwiające zdalne monitorowanie przebiegu terapii pacjenta – tłumaczy Igor Gnot, prezes Connectmedica i pomysłodawca aplikacji. – W ten sposób leczenie będzie mogło przynosić maksymalnie dobre skutki i dostarczać wystarczających wniosków do modyfikacji kolejnych etapów – kontynuuje i podkreśla, że „Moje Leczenie” jest przeznaczone nie tylko dla osób będących w trakcie kuracji, bądź hospitalizacji, lecz także dla tych, którzy regularnie przyjmują suplementy diety.

Aplikację ”Moje Leczenie” wg analiz Distimo pobrało ponad 7 tysięcy osób w kategorii Medical. – Codziennie pobiera aplikację ponad 150 osób, choć zdarzają się dni gdy mamy ponad 500 osób – mówi Igor Gnot. Jest też zaskoczony, że najwięcej pobrań, jak dotąd, została zarejestrowana na platformie App Store. Zespół uważał bowiem, że przewaga liczby telefonów z systemem Android spowoduje odwrotne proporcje. – Musimy lepiej popracować nad komunikacją aplikacji właśnie do użytkowników Androida – mówi Igor Gnot, pomysłodawca aplikacji. W jaki sposób użytkownicy dowiadują się o programie “Moje Leczenie”? – Docieramy do nich na cztery sposoby i metoda ta jest powiązana z faktem, iż projekt jest non-profit – mówi Igor Gnot.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Kampania informacyjna

Pierwszym z nich jest kontakt z użytkownikami na fanpageu agencji Connectmedica, która stworzyła aplikację Moje Leczenie. Kolejnym jest szereg materiałów multimedialnych, które można znaleźć na blogu projektu oraz które są przesyłane do dziennikarzy. Prezes Connectmedica wspomina o współpracy z blogerami, autorami fanapage’y, stron internetowych zajmujących się zdrowiem, pismami, które są zainteresowane tematem społecznym i jego rozwiązaniem. Ostatnim sposobem dotarcia do pacjentów jest tworzenie krótkich materiałów edukacyjnych wokół tematyki poprawnego leczenia, które zostaną opublikowane w wielu miejscach w sieci i w druku.

Aplikacja Moje Leczenie to pierwszy opublikowany program zespołu R&D w Connectmedica. – Ale Connectmedica Agency ma za sobą jedną z największych liczb na rynku aplikacji mobilnych o zdrowiu, m.in. Zdrowy Kalendarz, Zdrowe Zatoki, Walk&More czy BeFit – przekonuje Igor Gnot, Prezes Connectmedica. Igor Gnot mówi także, że projekt powstał, aby wyznaczyć nowe, wysokie standardy. Dla agencji projekt ten jest ważnym elementem budowy dobrego zespołu programistów i grafików w zespole R&D, który został wydzielony w lipcu 2013 roku i zajmuje się projektami własnymi. – To wewnętrzny startup, o którym mamy nadzieję niebawem będzie bardzo głośno ze względu na prace, które dzisiaj prowadzi – mówi Igor Gnot.