Warszawa, Kraków i Gdańsk walczą o 5 milionów euro

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Czy polskie miasta są innowacyjne? Odpowiedź na to pytanie poznamy podczas rozstrzygnięcia konkursu „Mayors Challenge 2014” (czyt. Wyzwanie dla burmistrzów). Do jego finału dostały się Warszawa, Kraków i Gdańsk. Walczą o pięć milionów euro, które będą mogły przeznaczyć na projekty z kategorii smart cities.

Jesienią ma zakończyć się konkurs organizowany przez Bloomberg Philantropies, do którego zgłosiło się blisko 155 miast z Europy o populacji przekraczającej 100 tysięcy. Z nich wyłoniono 21 miast z jedenastu krajów, które walczą w finałach. O główną nagrodę walczą też trzy polskie projekty. Czym Polska chce zachwycić światowe jury?

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Virtualna Warszawa

Do konkursu zgłosiły się Urzędy Miast z propozycjami rozwiązań problemów społecznych i gospodarczych Europy, takich jak bezrobocie młodych, starzejące się społeczeństwa czy zanieczyszczenie środowiska. Jaki pomysł na wygraną ma Warszawa? Urząd Miasta Warszawa pracuje ze spółką ifinity nad wdrożeniem projektu Virtualna Warszawa. Jak się dowiedzieliśmy inicjatywa realizacji aplikacji wspomagającej poruszanie się po Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych wyszła z inicjatywy dyrektora Biura Pomocy i Projektów Społecznych – Tomka Pactwy. Więcej o projekcie możecie przeczytaj tutaj.

Inteligentny Kraków

Kraków zaproponował projekt, który zakłada połączenie transportu publicznego i prywatnego i stworzenie Krakowskiego Systemu Organizacji Ruchu Miejskiego. System ten ma być połączeniem carpoolingu, park&ride, transportu publicznego i parkowania w mieście w jednym systemie taryfowo-płatniczym, którego użytkownicy korzystaliby z wirtualnej karty miejskiej opartej o urządzenia mobilne. Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider o zgłoszeniu konkursowym mówi PAP: (…) Kiedy przepustowość ulic jest ograniczona i kiedy nie można na nie wpuścić już więcej samochodów, tylko inteligentne sterowanie ma sens. 

Społeczny Gdańsk

Projekt zgłoszony przez Urząd Miasta w Gdańsku ma wspomóc lokalne władze debatujące na temat lokalnych problemów zgłaszanych przez mieszkańców. Doradca prezydenta Gdańska do spraw komunikacji społecznej i internetowej Tomasz Nadolny, poinformował PAP, że autorami projektu są tegoroczni maturzyści z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. – Za pomocą odpowiedniej platformy, w tym także internetowej, mieszkańcy będą mogli zgłaszać wszelkie pomysły dotyczące miasta, od ustawienia w konkretnym miejscu ławki, po np. przedsięwzięcia kulturalne itp – mówił Nadolny. Potem autor powalczy o poparcie swojej inicjatywy.

Reszta Europy

Czym jury konkursu chcą przekazać reprezentanci dziesięciu krajów Europy? Amsterdam chce za pomocą gry komputerowej ułatwić młodym mieszkańcom znaleźć pracę, Ateny stworzą platformę do zgłaszania problemów po ekonomicznym kryzysie kraju, a Barcelona chce zaangażować mieszkańców w pomoc starszym ludziom. Pełna lista projektów biorących udział w Mayors Challenge 2014 znajduje się na tej stronie.