5 pytań, które powinieneś sobie zadać zanim założysz firmę

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Przygotowując się do założenia własnej firmy musisz mieć wiele rzeczy na uwadze. Kwestie prawne, finansowe i organizacyjne pewnie wydają Ci się niesamowicie istotne, a kiełkujący w głowie pomysł i wizja prowadzenia przedsięwzięcia pospieszają do wykonania kolejnych kroków. Czy jesteś pewien, że wszystko przemyślałeś?

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Wraz z uruchomieniem własnego przedsiębiorstwa stajesz się własnym szefem. Nie zwalnia Cię to jednak z pracy. Czasem spędzisz więcej niż 40 godzin tygodniowo w biurze. Czekają Cię liczne podróże i spotkania. Nawiązując współpracę z klientami zza granicy będziesz musiał dostosować się do innej strefy czasowej. Nadal Cię to nie przeraża? A co z rodziną i znajomymi? Czy oni podzielają Twój entuzjazm do tworzenia biznesu?

Na wszelki wypadek zadaj sobie następujące pytania i sprawdź, czy własny biznes jest tym, o czym marzysz.

1. Czy jesteś gotowy na presję społeczną?

Jeśli w Twojej rodzinie i grupie znajomych nie ma przedsiębiorców, to zagrożenie, że nie zrozumieją oni Twojego zapału i entuzjazmu do prowadzenia działalności, jest duże. Mogą oni nie podzielać pasji i zaangażowania, z jakimi będziesz spędzać kolejne godziny w pracy. Presja opinii publicznej będzie w tym czasie rosnąć, a każdym dokonaniem będziesz chciał udowodnić, że nie myliłeś się zakładając firmę. Pamiętaj, że bliscy też potrzebują uwagi i chcą spędzać z Tobą czas. Czy będziesz w stanie go wygospodarować? 

2. Czy Twój partner zaakceptuje zmiany?

Podczas prowadzenia działalności Twoją głowę będzie zaprzątać mnóstwo rzeczy. Od rachunków, umów, spraw finansowych po kwestie rozwoju. Będziesz biegł z jednego spotkania na kolejne. Czy w natłoku wydarzeń znajdziesz czas dla swojego partnera i nie umkną Ci z głowy ważne daty? Jeśli jest on wyrozumiały, to zrozumie że własny biznes jest dużym zobowiązaniem i wymaga uwagi. Jeśli nie, to musisz przygotować się na wyrzeczenia, powrót do pracy na etat, a w najgorszym przypadku rozstanie. 

 3. Czy masz wystarczające zasoby finansowe, aby utrzymać się przez pół roku?

Jeśli rezygnujesz z pracy na etacie dla prowadzenia własnego przedsiębiorstwa upewnij się, że wystarczy Ci zasobów finansowych dla utrzymania się przez przynajmniej pół roku. Biznes, szczególnie na początku, zazwyczaj nie wygeneruje wysokich przychodów, a wręcz będzie wymagał kolejnych funduszy. Jeśli Twoje oszczędności są skromne, przygotuj się na zmianę mieszkania na mniejsze oraz konieczność ograniczania wydatków. Zastanów się, czy jesteś skłonny zrezygnować z żywienia się w restauracjach lub zmniejszyć nakłady na inne wydatki.

4. Czy jesteś gotowy, aby spać kilka godzin? 

Lori Greiner napisaÅ‚a „PrzedsiÄ™biorcy sÄ… gotowi do pracy 80 godzin w tygodniu, aby uniknąć pracy 40 godzin w tygodniu”. Prowadzenie wÅ‚asnego biznesu wiąże siÄ™ z licznymi obowiÄ…zkami. Poza tymi przyziemnymi, jak kwestie ksiÄ™gowe i finansowe, do Ciebie bÄ™dzie należaÅ‚o motywowanie pracowników i dopracowanie pomysÅ‚u. SpÄ™dzisz dÅ‚ugie godziny na planowaniu, szkicowaniu wizji czy wypeÅ‚nianiu dokumentów. Twój zakres obowiÄ…zków bÄ™dzie bardzo szeroki. PamiÄ™taj o tym, że droga do sukcesu jest bardzo dÅ‚uga. 

5. Jak definiujesz sukces?

Każdy ma inną definicję priorytetów w życiu. Dla części numerem jeden są pieniądze, dla innych jest to równowaga między życiem zawodowym i osobistym. Twoja definicja znacznie wpłynie na Twoją drogę jako przedsiębiorcy. Jeśli należysz do tych pierwszych, pamiętaj aby pogoń za pieniądzem nie przysłoniła Ci innych wartości. Jeżeli bardziej pasujesz do drugiej grupy, to nie zapomnij o tym, że rezygnując z pracy na etat, zostawiasz razem z nim normowany czas pracy.

Jeśli nadal nie jesteś zniechęcony do założenia własnego biznesu, to do dzieła!

Źródło: https://medium.com