Rentowny biznes, dzięki zaangażowanym pracownikom. Jak znaleźć najlepszych kandydatów

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Badania dowodzą, że istnieje powiązanie między zaangażowaniem pracowników, a rentownością firmy. Aby zaktywizować zatrudnione osoby do działania, należy stworzyć sprzyjające warunki pracy. Dowiedz się pracodawco czego oczekują od ciebie podwładni.

Dobrze prosperujący biznes, który przynosi wymierne korzyści zazwyczaj jest tworzony przez zespoły wykwalifikowanych specjalistów. Obok wiedzy merytorycznej oraz umiejętności rozwiązywania problemów, ludzie sukcesu w pracownikach doceniają zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków. Jak pokazują badania przeprowadzone przez amerykańską firmę Gallup, to właśnie oddanie pracowników jest czynnikiem, który wpływa na wyniki finansowe firmy.

Zaangażuj pracowników i zwiększ zyski

Specjaliści z firmy Gallup przeprowadzili analizę czterdziestu dziewięciu spółek notowanych na giełdzie w latach od 2008 do 2012. Podczas badań naukowcy zauważyli, że firmy, których pracownicy wykazywali średni współczynnik zaangażowania na wysokim poziomie w stosunku do firm konkurencyjnych o niskim współczynniku, odnotowywały wyższy wskaźnik zysku na akcję (EPS)1.

Uzasadnienie powyższych wniosków można znaleźć w innym badaniu. Harvard Business Review w raporcie „The Impact of Employee Engagement on Performance”2 sporządzonym wspólnie z Archievers wskazuje, że zatrudnione osoby, które są bardziej oddane wykonywanym aktywnością zawodowym, lepiej obsługują klientów. Jak można spodziewać się, konsumenci obsłużeni przez takie osoby są bardziej zadowoleni, a to przekłada się na większe zyski w przedsiębiorstwie.

Jak zatem sprawić, żeby pracownicy byli bardziej zaangażowani w wykonywanie swoich codziennych czynności? Kluczową sprawą jest dobór odpowiednich osób, a więc prowadzenie selekcji wśród zatrudnianych. W tym miejscy należy określić jacy ludzie są potrzebni, aby osiągnąć wyznaczane cele biznesowe. Mając tę wiedzę, należy uświadomić sobie czego tak naprawę oczekują pracownicy od pracodawców, a następnie stworzyć przyjazne środowisko pracy, w którym specjaliści i eksperci z własnej inicjatywy będą chcieli uczestniczyć.

Nie pieniądze najważniejsze

Prezes zarządu Antal International, Artur Skiba wskazuje, że Polacy decydując o wyborze miejsca pracy jako jeden z najważniejszych elementów, biorą pod uwagę wielkość i prestiż firmy, której mają zaoferować swoje doświadczenie. Potwierdzają to również najnowsze badania przeprowadzone przez firmę Antal International „Najbardziej pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menadżerów”3. Jak wynika z przedstawionego raportu, dla aż 45 proc. pytanych powyższe czynniki są kluczowe.

– Znana marka pozwala odczuć pracownikowi, że został doceniony na rynku pracy. Co więcej, duże, rozpoznawalne korporacje najczęściej dbają o atmosferę i kulturę organizacyjną w firmie, co przekłada się na zadowolenie pracowników z pracy. Właśnie na tym najbardziej zależy polskim pracownikom – na komforcie pracy i na poczuciu, że są częścią marki, która jest ceniona na rynku – wyjaśnia Artur Skiba.

Wbrew pozorom, wysokość wynagrodzenia wcale nie jest najistotniejszym czynnikiem wpływającym na wybór miejsca pracy przez respondentów. – Wynagrodzenie również jest istotne, jednak nie jest już najważniejsze – dodaje prezes Antal International. Styl zarządzania i kultura organizacji została wskazana jako drugi, ważny element przez 41 proc. ankietowanych. Dlaczego warunki finansowe ustąpiły w hierarchii klarownym strukturom panującym w przedsiębiorstwach?

Zagwarantuj swobodę działania

Menadżerowie oraz osoby zatrudnione na stanowiskach niższego szczebla chcą mieć poczucie, że są niezbędnym ogniwem decydującym o sukcesie firmy, w której działania są zaangażowani. Przyjaznym środowiskiem pracy nazywają miejsce, które gwarantuje możliwość wdrażania własnych, innowacyjnych pomysłów, a pracownicy adekwatnie do swoich umiejętności i doświadczenia są opłacani.

Z wyżej wymienionego raportu wynika, że Polacy również są skłonni do wielu wyrzeczeń, jeśli tylko otrzymają godziwe warunki zatrudnienia spełniające powyższe kryteria. Jesteśmy wówczas gotowi pracować więcej i dłużej, bo równowaga między życiem zawodowym, a osobistym została wskazana jako ważna jedynie przez 12 proc. pytanych. Na drugi plan schodzi również lokalizacja miejsca pracy (14 proc.) oraz dotykowe świadczenia jak benefity (10 proc.).

Docieraj do najlepszych fachowców

Jak najczęściej szukamy pracy? – W Polsce wciąż najbardziej popularne jest poszukiwanie pracy na portalach do tego przeznaczonych, a także za pośrednictwem znajomych. Konsultanci Antal coraz częściej zauważają też aktywność kandydatów na portalach społecznościach typu Golden Line czy LinkedIn, a także w grupach tematycznych na portalach takich jak Facebook – przekonuje Artur Skiba.

Wiedza o sposobach poszukiwania pracy przez kandydatów jest doskonałym źródłem wspomagającym proces rekrutacji, dzięki której przedsiębiorcy mogą wyłowić „perełki”. Niezależnie, od tego, gdzie pojawi się ogłoszenie powinno spełniać ono kilka podstawowych założeń. Konsultanci z firmy Antal radzą by było one rzeczowe i zwracało uwagę na korzyści. Dodatkowo kandydaci cenią sobie, gdy stanowisko, o które się ubiegają brzmi po prostu dumnie.

Proces rekrutacji powinien być wygodny dla obu stron. Właściciele biznesów, z pewnością mogą zadbać o to, aby pierwszy jego etap, czyli wysyłka CV była komfortowa dla osób ubiegających się o zatrudnienie. Dobrze jest wówczas dać do zrozumienia aspirującym osobom, że ich aplikacja zostanie przeczytana przez rekrutera. – Warto więc zaznaczyć w ofercie pracy, na jaki adres mailowy należy przesłać CV. Zmniejsza to poczucie anonimowości, które występuje w przypadku uzupełniania bezosobowych formularzy – dodaje Artur Skiba.

Przedsiębiorcy powinni również pamiętać o źródłach, z których informacje docierają do świadomości potencjalnych kandydatów. Z raportu przedstawionego przez Antal International wynika, że istnieją takie trzy główne metody. Przyszli pracownicy dowiadują się o interesującej ich firmie najczęściej od znajomych, którzy są już w niej zatrudnieni (36 proc.), z mediów (34 proc.) oraz z opinii internautów (30 proc.).

Zadbaj o marketing wewnętrzny

Celem, dla którego właściciel biznesów budują przyjazne środowiska pracy, powinno być zrzeszanie efektywnych i zaangażowanych ludzi, bo to oni przyczyniają się do sukcesu prowadzonych przedsięwzięć. Chcąc skłonić najlepszych kandydatów, aby spośród wielu dostępnych na rynku firm wybrali właśnie nas, należy rozważnie zaplanować działanie. A ich efektem musi być wykreowanie pozytywnego wizerunku firmy.

Tworzenie prestiżowej i znanej marki, można rozpocząć od wewnątrz. Artur Skiba, prezes firmy Antal International twierdzi, że przedsiębiorcy powinni wykorzystać mechanizmy employer brandingu, aby uzyskać zamierzone efekty. – Skoro najlepszą i jedną z najbardziej wiarygodnych wizytówek firmy są jej pracownicy, bardzo ważne jest to, aby dbać o ich komfort i zadowolenie z pracy – przekonuje Artur Skiba i dodaje, że pracodawcy często o tym zapominają. A zła opinia jest przekazywana dalej i z pewnością naraża na szwank naszą reputację.

Co więcej, firmy o niesprzyjającej atmosferze będą cierpiały na pomniejszające się zyski, ponieważ zaangażowanie pracowników również spadnie. A jak wiadomo z badań przeprowadzonych przez firmę Gallup, te dwa czynniki są ze sobą skorelowane. Tak zarządzany biznes nie może być atrakcyjny dla specjalistów, którzy zwyczajnie wybiorą pracę u konkurencji.

Zdjęcie główne artykułu royalty free z Fotolia