System ERP przyda się także startupom. Sprawdź dlaczego

Dodane:

Andrzej Krawiec Andrzej Krawiec

Udostępnij:

Systemy ERP, czyli informatyczne narzędzia do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, kojarzone są przede wszystkim z dużymi, dobrze rozwiniętymi organizacjami, które do skutecznego zarządzania potrzebują nowoczesnych, zintegrowanych systemów informatycznych. Czy sprawdzą się w przypadku startupów?

Wydaje się, że odpowiedź jest negatywna. Startupy to przedsięwzięcia obarczone sporym ryzykiem, więc ich początki zwykle wiążą się z niewielkimi nakładami finansowymi, a inwestycje w obszary, które nie są kluczowe dla prowadzonego przez nie biznesu, zwykle odkładane są na później. Twórcy startupów zapominają jednak, że najistotniejsza z punktu widzenia sukcesu jest, poza samym pomysłem, strategia. Jeśli więc startup nie zostanie od samego początku zaprojektowany tak, żeby był odnoszącym sukces dużym przedsiębiorstwem, istnieje ryzyko, że nigdy się takim nie stanie.

Zalety wdrożenia systemu ERP

Wdrożenie systemu ERP daje możliwość uporządkowania procesów biznesowych – i to zarówno w przypadku rozwiniętych organizacji, jak i tych dopiero powstających. W tym drugi przypadku dodatkową zaletą jest to, że nie ma potrzeby reorganizacji, przedsiębiorca może zorganizować działalność przedsiębiorstwa wokół wybranego narzędzia, nie tracąc z oczu żadnych istotnych elementów. Pamiętać należy, że systemy ERP zostały stworzone po to, żeby optymalizować działanie przedsiębiorstw, stoi więc za nimi nie tylko technologia, ale też kilkudziesięcioletnie doświadczenie w zarządzaniu biznesem.

Ważnym etapem każdego wdrożenia systemu ERP jest analiza przedwdrożeniowa. Partner wdrożeniowy jest w stanie zlokalizować słabe punkty organizacji, a także wskaże miejsca, w których system pozwoli uzyskać najlepsze rezultaty. W przypadku startupu, etap analizy może okazać się więc przełomowy dla całego biznesu, a innowacyjny pomysł może zyskać równie innowacyjne rozwiązania technologiczne, które zapewnią mu skuteczną realizację. I sukces.

Wdrożenie systemu ERP dobrze jest więc wziąć pod uwagę już na etapie tworzenia biznesplanu. Dla potencjalnych inwestorów jest to czytelny sygnał, że startup budowany jest na mocnych podstawach merytorycznych, a nie tylko dobrych chęciach. Innymi słowy – projekt zyskuje w ich oczach na wiarygodności.

Warto również wziąć pod uwagę, że system ERP daje firmie kompleksowe rozwiązanie, które eliminuje konieczność wdrażania specjalistycznych systemów, z których część wymagana jest przez przepisy prawne, jak w przypadku programów księgowych. A to oznacza redukcję kosztów wdrożeń i licencji.

Koszty wdrożenia

Wdrożenie systemu ERP może się wiązać ze znacznymi kosztami – zwłaszcza w przypadku rozbudowanych organizacji ze skomplikowanymi procesami biznesowymi. W przypadku startupów koszty te nie muszą być jednak duże. Przede wszystkim projektowanie funkcjonalności systemu równolegle z organizacją samego przedsiębiorstwa zmniejsza koszty wdrożenia. Po drugie – systemy ERP mają budowę modułową, co oznacza, że składają się z funkcjonalności, obsługujących poszczególne obszary działania firmy. Moduły te są w pełni zintegrowane (czyli dane z każdego modułu dostępne są w jednym miejscu), nie wszystkie jednak trzeba wdrażać od razu. Początkowo można z powodzeniem skupić się na kluczowych funkcjonalnościach, inne mogą zostać wdrożone później, można też z nich zupełnie zrezygnować.

Dobrym rozwiązaniem dla właścicieli startupów są także rozwiązania ERP dostępne w chmurze, które są bardzo elastyczne pod względem kosztów. Umożliwiają dostosowanie ceny do konkretnych potrzeb, a także pełną skalowalność, w przypadku jeśli te potrzeby będą się zmieniały.

Przykład startupu z systemem ERP

Producent innowacyjnych opakowań – plastikowych puszek na napoje, już na etapie projektowania systemu produkcji, zaplanował wdrożenie systemu ERP, który miał na celu zapewnienie zintegrowanego zarządzania wszystkimi aspektami produkcji, magazynowania, sprzedaży i logistyki.

System ERP, zastosowany w firmie, zapewnił optymalną organizację procesów, umożliwił także pozyskiwanie i raportowanie danych na temat wydajności oraz zdolności produkcyjnych, co miało duże znaczenie w późniejszym pozyskiwaniu środków od inwestorów. Na następnym etapie rozwoju firmy, system ERP umożliwił także elastyczne dostosowanie się do wyzwań organizacyjnych, takich jak powstanie nowej fabryki opakowań (jedna zlokalizowana jest w Polsce, druga w USA). Dzięki włączeniu procesów zachodzących w nowej fabryce do jednolitego systemu, udało się utrzymać kontrolę nad działaniami, spójność i wysoką wydajność operacji produkcyjno-logistycznych.

Andrzej Krawiec

JCommerce SA ERP Technical Expert

Od 1995r. związany z projektowaniem baz danych i systemów informatycznych wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem. W swoim dorobku zawodowym posiada udział w kilkudziesięciu projektach wdrożeniowych systemów klasy ERP, pełniąc funkcje analityka, konsultanta, projektanta, programisty i kierownika projektów.