... ... ...

Polska technologia do obrotu cyfrowym pieniądzem nagrodzona

Pressroom MamStartup
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Dodane

29-05-2015

Informacja prasowa
Polska technologia do obrotu cyfrowym pieniądzem zdobyła nagrodę „Most Innovative Blockchain Solution” podczas prestiżowego konkursu Citi Mobile Challenge na najbardziej innowacyjne projekty do bankowości mobilnej. Polska firma pokonała 700 konkurentów z trzech kontynentów.

Citi Mobile Challenge to globalny konkurs organizowany przez Citibank dla startupów na całym świecie, podczas którego poszukiwane są nowe technologie dla bankowości mobilnej i bankowości przyszłości. W tym roku miał swoją edycję w regionie EMEA (Europe, Middle East, Africa), do której zgłosiło się ponad 700 firm. Ponad 80 finalistów zaprezentowało  się podczas czterech sesji konferencji: w Warszawie, Nairobi, Londynie i Jerozolimie. Billon z sukcesem zaprezentował się w Izraelu i dlatego zdobył tytuł „Most Innovative Blockchain Solution: “P2P Payment & Wallet Platform”.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

“Nasza technologia, wymyślona i rozwinięta w Polsce została doceniona w mocnym, międzynarodowym konkursie” – mówi Andrzej Horoszczak, prezes firmy Billon. „Cieszymy się, że Citibank – wielki międzynarodowy bank, zatrudniający ponad ćwierć miliona ludzi, w tym ponad 30 tysięcy informatyków (jeden z największych zespołów IT w świecie finansów) docenił nasz, 30-osobowy zespół, jako najbardziej innowacyjny na świecie” – dodaje Horoszczak, kryptolog z dyplomem MBA z Wharton w USA, który wcześniej pracował na Wall Street.

Każdy z finalistów był prowadzony przez mentora, dzięki czemu startupy mogły lepiej zrozumieć potrzeby ważne dla globalnego Citibanku. Jurorami było 230 przedstawicieli banku oraz partnerów Konkursu (m.in.: IBM, UBER, MasterCard, Intel). Dla sędziów istotne były kryteria takie jak: unikatowość, innowacyjność, skalowalność, łatwość wdrożenia, duża wartość dodana do biznesu.

„Billon pozwala bankom  zmniejszyć koszty obsługi klienta detalicznego o 90%, a równocześnie umożliwia wprowadzenie absolutnie innowacyjnych produktów bankowych dla nowych grup klientów.” - mówi David Putts, inwestor Billona. „To rozwiązanie zostało docenione przez międzynarodowy zespół zarządzający Citibanku. Cieszymy się, że będziemy mogli współpracować z Citibankiem. Przed nami teraz najciekawsza część – wdrożenie w jednym z kluczowych regionów dla Citibanku - w Azji lub Ameryce Północnej” – dodaje Putts, który współtworzył Inteligo.

Największą nagrodą dla Billona będzie rozpoczęcie współpracy z Citibankiem. Polski startup będzie współpracował z Citibankiem w trzech obszarach:

  • wykluczenia finansowego (financial inclusion), czyli jak dostarczyć usługi bankowe dla osób, które nie posiadają konta bankowego. W Azji, jednym z ważniejszych rynków dla bankowości detalicznej w Citibank, na 3 mld ludzi ponad 1,5mld nie ma rachunku bankowego. Podobnie w USA, liczba osób bez rachunku bankowego rośnie, a nie spada (wg danych Banku Światowego: w ciągu ostatnich 10 lat przybyło ponad 20 mln mieszkańców USA bez rachunku bankowego i usług bankowych);

  • mikro-kredytów dla osób fizycznych – czyli jak umożliwić osobom bez rachunków bankowych zaciąganie pożyczek bankowych (a nie para-bankowych), które będą regulowane,

    a oprocentowanie pożyczki podlega kontroli instytucji państwowych) i ochronić, często gorzej wykształconych, klientów przed zaciąganiem pożyczek gdzie oprocentowanie nie jest regulowane;

  • rozwój infrastruktury technologicznej – szukanie rozwiązań, które mają szansę w świeży sposób wykorzystywać istniejącą infrastrukturę bankową lub pozwolą na skok technologiczny, a tym samym mogą dać bankowi przewagę nad konkurentami przy zachowaniu prostych i łatwych doświadczeń klienta końcowego.

„Stworzenie kompletnej platformy technologicznej, wdrożenie jej w kilku instytucjach finansowych oraz zbudowanie zespołu potrafiącego udowodnić przewagi naszego rozwiązania w skali świata to duża radość. – dodaje Robert Kałuża, członek Zarządu Billona. „Cieszymy się, że nasza ciężka praca jest doceniana przez światowych liderów fintech” – dodaje Kałuża. FinTech (financial technology) to sektor biznesu, który bazuje na używaniu nowych technologii do świadczenia usług finansowych.

Komentarze (0)