Obserwator startupowy – numer 32

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Indyjski portal społecznościowy pozyskał 18 milionów dolarów, Nethone zebrał grant w wysokości 21 mln złotych, a Brand24 chwali się wynikami. Zobaczcie, co w świecie startupów działo się w minionym tygodniu. Przed Wami 32. wydanie „Obserwatora startupowego”.

Na zdjęciu: Michał Sadowski, CEO Brand24 | fot. infoShare

Polska 

1. Zmień branżę kosmetyczną z marką NAOS. Weź udział w wyjątkowym konkursie Skincare Challenge

Skincare Challenge to wyzwanie dla startupów z unikatowymi i ciekawymi rozwiązaniami z dziedziny dermatologii, farmacji oraz kosmetologii. Trwają zapisy do pierwszego etapu konkursu, w którym nagrodą główną jest m.in. 15 tys. euro w gotówce. Marka NAOS także w Polsce szuka wyjątkowych startupów.

http://bit.ly/2DqkoH0

2. Fandla pozyskuje 1,8 mln złotych. Rozwinie innowacyjną platformę faktoringową

Fandla działa na rynku mikrofaktoringu mobilnego i rozwija platformę, której algorytm samodzielnie ocenia ryzyko finansowania. – Usługi faktoringu są dla nich niedostępne, bardzo drogie albo tylko pozornie rozwiązują ich problem; część konkurencji nie przejmuje zobowiązań lecz udziela klientom krótkoterminowych pożyczek – mówi Wojciech Czajkowski, CEO Fandla.

http://bit.ly/2Dr5sZt

3. Braster chwali się wynikami. Wykonał 2 571 badań piersi

Polski producent urządzenia do samobadania piersi Braster chwali się wynikami oraz ogranicza sprzedaż sprzętu w aptekach i stawia na współpracę z korporacjami. Zawarł już pierwszą umowę. Pierwszym korporacyjnym klientem spółki jest Santander Consumer Bank, z którym Braster zawarł w czwartym kwartale 2017 roku umowę na dostarczenie 1,5 tysiąca pakietów badań.

http://bit.ly/2rhzZmG

4. Brand24 chwali się liczbą klientów. Ma ich więcej o 55 proc. niż przed rokiem

 – Pod koniec stycznia nasz debiut na giełdzie, a tu właśnie ukazał się nasz pierwszy raport giełdowy. IV kwartał ubiegłego roku zamknęliśmy liczbą 2196 aktywnych klientów, to o 15 proc. więcej niż kwartał wcześniej i o 55 proc. więcej niż rok wcześniej – pisze Michał Sadowski, CEO Brand24.

http://bit.ly/2FTU9qg

5. iGRID pomaga operatorom sieci energetycznych kontrolować infrastrukturę. Właśnie pozyskało 3 mln złotych

iGRID tworzy rozwiązania z obszaru Internetu Rzeczy dedykowane energetyce dystrybucyjnej, przemysłowym odbiorcom energii i fotowoltaice. Spółka właśnie pozyskała 3 miliony złotych od funduszu Black Pearls VC. Środki umożliwią spółce rozwój produktów i wejście w fazę intensywnego wzrostu sprzedaży. 

http://bit.ly/2DPPNzF

6. Poznański Park Naukowo-Technologiczny inwestuje w Fieldworker. Pomogą zarządzać pracownikami w terenie

Poznański Park Naukowo-Technologiczny zainwestował nieujawnioną kwotę Fieldworker, który ułatwia małym firmom zarządzanie pracownikami działającymi w terenie. Dzięki tej współpracy, startup doda kolejne funkcje do aplikacji. Przedstawiciele startupu wyjaśniają, że dzięki ich rozwiązaniu serwisanci mają możliwość między innymi sprawdzenia szczegółów dotyczących zlecenia.

http://bit.ly/2EXH51H

7. Były prezes SkyCash ruszył z własnym startupem. Zmieni sposób dostarczania dokumentów

BankMail to narzędzie do wysyłania i odbierania między innymi listów poleconych za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Jego twórcą jest Michał Olszewski, który przez cztery lata pełnił funkcję prezesa SkyCash. Twierdzi, że BankMail będzie bardziej powszechny.

http://bit.ly/2mUo0Hg

8. Polacy wykorzystają drony do monitorowania zanieczyszczeń powietrza. Opracowali specjalny system

Sebastian Rzepa z FLY-LAB opracował system AIRLAB-DRONE do monitorowania zanieczyszczeń powietrza za pomocą dronów. Wystarczy zamontować w statku powietrznym niewielką kostkę, aby ten wykonywał mapowanie zanieczyszczeń. Przedsiębiorca szuka inwestora, który pomoże mu wprowadzić produkt na rynek.

http://bit.ly/2Dr5NLJ

9. Nethone zbiera grant w wysokości 21 mln złotych. Powalczy z fraudem w bankowości i dopingiem w e-sporcie

Nethone pozyskało od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 21 milionów złotych na rozwój realizowanych i współrealizowanych projektów. Opracuje system do walki z przejmowaniem kont bankowych i platformę do rozpoznawania nieuczciwych graczy w e-sporcie.

http://bit.ly/2DlgPhd

10. Polacy z APS chcą monitorować drony na kanadyjskim niebie. Brali udział w ważnych testach

Polska firma APS została zaproszona do testów przy projekcie kanadyjskiego rządu Emergency Operations Airspace Management System. Jego celem jest opracowanie systemu rozpoznawania i zarządzania bezpieczeństwem lotów dronami. Podobny plan ma Komisja Europejska.

http://bit.ly/2EVzMYo 

Świat 

1. Grab planuje ekspansję na Indie. Właśnie kupił lokalny system do obsługi płatności

Największy konkurent Ubera w Południowej Azji planuje udostępnić swój produkt w Indiach. Dowodem tego jest zakup startupu stojącego za iKaaz, systemu obsługującego płatności mobilne. Obie spółki milczą na temat warunków transakcji, wiemy za to, co stanie się z zespołem stojącym za tym startupem.

http://bit.ly/2BeFqT9

2. Dolina Krzemowa pokochała materacowy biznes. Oto dlaczego [infografika]

Rynek materaców sprzedawanych przez internet wart jest 15 miliardów dolarów i działa na nim kilku liczących się graczy. Z poniższej infografiki dowiesz się, dlaczego Dolina Krzemowa zachwyca się „materacowym biznesem”? W skrócie: bo daje duży przychód. Jeden z większych graczy, Casper wygenerował w 2016 roku 200 milionów dolarów przychodu.

http://bit.ly/2FSLggx

3. Sztuczna inteligencja i czynnik ludzki to recepta na sukces. Unbabel tak działa od lat

Unbabel za pomocą sztucznej inteligencji tłumaczy wszelkie treści, nawet te wypowiedziane w filmie. Pracownicy sprawdzają poprawność tłumaczeń i wysyłają je klientowi. Taka współpraca przynosi niebywałe efekty, co docenili inwestorzy. Unbabel pozyskał właśnie 23 miliony dolarów finansowania.

http://bit.ly/2BesKeW

4. Ford też chce mieć samochody elektryczne. Zainwestuje w ich rozwój 11 mld dolarów

W ciągu najbliższych lat Ford Motors Co. zainwestuje 11 mld dolarów w rozwój samochodów elektrycznych. Nie jest jednak jedynym koncernem, który o tym pomyślał. Konsorcjum Renault-Nissan-Mitsubishi utworzyło fundusz Alliance Ventures i wesprze za jego pośrednictwem startupy z branży motoryzacyjnej. Do 2020 roku spółka zainwestuje 11 miliardów dolarów, aby stworzyć 40 nowych modeli aut.

http://bit.ly/2DwNCn1

5. Z tej aplikacji korzysta 100 milionów użytkowników. Mimo to ma problemy z zarabianiem

Utrzymywanie firmy z własnej aplikacji mobilnej należy do trudnych zadań. Tego przynajmniej uczy historia Carousell, singapurskiej prostej aplikacji do sprzedawania i kupowania przedmiotów. Do dziś w systemie zarejestrowało się 100 milionów użytkowników, którzy nie płacą za transakcje.

http://bit.ly/2FVeLOS

6. Indyjski portal społecznościowy pozyskał 18 milionów dolarów. Wykorzysta niszę, by prześcignąć giganta

ShareChat to indyjski portal społecznościowy działający w blisko dziesięciu językach (m.in. hindi, telugu i mayalayam). Każdego miesiąca z aplikacji korzysta osiem milionów aktywnych użytkowników, którzy najczęściej oglądają udostępnione przez innych użytkowników filmy.

http://bit.ly/2rq94FA 

#WTF?

# Tą aplikacją zrobisz tylko jedno zdjęcie

Do uwieczniania rzeczywistości powinniśmy podchodzić bardziej ostrożnie. Zamiast szybkich zdjęć z rozmytymi twarzami bohaterów bardziej przydatne podobną są zdjęcia, do których dłużej się przygotowujemy. Takie zdanie ma też IKEA, która stworzyła Klikk – jednorazową aplikację do robienia zdjęć.

http://bit.ly/2Drw0Kc