Masz już za sobą kilka miesięcy pracy nad startupem? Jeśli tak, to pewnie nie raz spotkałeś się z wieloma przeszkodami na drodze do sukcesu. Dariusz Żuk, prezes Polska Przedsiębiorcza, postanowił wskazać Tobie kilka rzeczy, które ułatwią Ci je pokonać.


fot. Fotolia | Artykuł powstał przy współpracy z Dariuszem Żukiem

1. Nie skupiaj się na pieniądzach, a idei.

Jeżeli chcesz zmienić świat na lepszy, realizować swoje wizje i idee, odnaleźć i rozwijać to co Cię kręci w życiu, zacznij myśleć o startupie, a jeżeli chcesz zarabiać pieniądze idź do korpo - mówi Dariusz Żuk, prezes Polska Przedsiębiorcza. Przypuszczenia te potwierdzają choćby zeszłoroczne badania, w których blisko 42% ankietowanych nie jest zadowolona z zarobków w startupie. Nic dziwnego. Startup, to młoda firma budowana od zera i po kosztach. Nie jeden z Was zapewne się załamie gdy zobaczy zarobki przeciętnego startupowca. Jeśli budujesz startup wyłącznie dla pieniędzy, to rzeczywiście: szukaj pracy w korporacji.

2. Stwórz najlepszy globalnie produkt.

Nie od razu to będzie możliwe, ale taka właśnie powinna być wizja startupu: stworzenie najlepszego globalnie produktu - mówi Żuk. Produkt powinien odpowiadać lepiej na potrzeby ludzi niż konkurencja i najlepiej być tańszy w realizacji. Nie interesuj się wszystkim wokół. Skup się na tym co robisz! Jeżeli Twój produkt ma być najlepszy, to Ty powinieneś być w tym również najlepszy na świecie.

3. Korzystaj z produktów startupów, które również mają idee i chcą pomóc rozwiązać Twoje problemy.

Współpraca to słowo, które powinno wejść Tobie w krew. Mnóstwo firm branży startupowej chętnie skorzysta z barterowej wymiany świadczeń. Skorzystaj z takiej propozycji.

Mamy jeden z najlepszych w Europie ekosystemów dla startupów. Jako Polska Przedsiębiorcza mamy największą w Europie sieć inkubatorów, powstał hubraum drugi akcelerator Deutsche Telecom w Europie, jest dużo kapitału na rynku od aniołów biznesu i funduszy seedowych. Warto, bo sam możesz podążać za wolno i nie zawsze w najlepszym kierunku - dodaje Dariusz Żuk.

4. Zacznij ze swoim kapitałem nie większym niż 5 tys. zł.

To nie prawda, że największe startupy nie powstałyby bez kapitału na starcie. 90% startupów z AIP wystartowało z kapitałem nie większym niż 5 tys. zł - przekonuje Dariusz Żuk, prezes Polska Przedsiębiorcza. Nawet najbardziej kapitałochłonny projekt uda się udoskonalić za niewielkie środki a później poszukiwać inwestora. Sam pomysł na rynku jest wart nie więcej niż 100 zł, ale pomysł z funkcjonującym prototypem i kilkoma klientami może być wart miliony - dodaje.

5. Przyzwyczaj się do porażek

Osoby odnoszące sukcesy w startupach nie poznajemy po tym czy odnosiły porażki i ile razy, tylko jak szybko były w stanie się z nich podnieść - mówi Dariusz Żuk. Porażka jest nieuchronna, ale jest stworzona po to by sprawdzić siebie. Pokaż, że potrafisz ją przezwyciężyć. Z jej zgliszczy zbudujesz swój biznes.

Dariusz Żuk

Współtwórca i prezes Polski Przedsiębiorczej – think tanku działającego w obszarze przedsiębiorczości. Polska Przedsiębiorcza posiada pierwszą systemową strategię wspierania przedsiębiorczości, mającą na celu osiągnięcie przez Polskę do 2020 roku pozycji lidera w obszarze start-upów oraz wykreowanie polskich firm na skalę skype’a czy google’a.

Komentarze (0)