Strój to klucz do sukcesu

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Każdy przedsiębiorca nie raz spotkał się z problemem, co włożyć na siebie, aby wywrzeć na drugiej stronie jak najlepsze wrażenie. Szansę na zrobienie „dobrego wejścia” mamy tylko jedną. Co założyć na spotkanie biznesowe, od którego może zależeć powodzenie całego projektu?

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Klasyka to strzał w dziesiątkę

Na strój mają wpływ obowiązujące procedury, które jasno określają, co wolno, a czego powinniśmy unikać w danej firmie. Poczujesz się komfortowo tylko wtedy, kiedy wpasujesz się w obowiązujący dress code. W większości firm obowiązuje strój biznesowy, lekko konserwatywny, którego wyznacznikami dla Panów są: garnitur (w ciemnym kolorze: czarny, szary, granatowy o długości rękawa sięgającej podstawy dłoni), wyprasowana koszula z długim rękawem (najlepiej biała bądź w delikatnym kolorze, lekko wychodząca za linie marynarki) i dopasowany kolorystycznie krawat (unikajmy ostrych kolorów i dziwacznych wzorów) sięgający za linie paska. O czym jeszcze pamiętać przygotowując się do spotkania biznesowego?

Kolejną zasadą dobrego ubioru na spotkanie biznesowe jest nogawka spodni lekko nachodząca na obuwie. Pamiętajmy też o skarpetach dopasowanych kolorem do spodni, wystarczająco długich, aby zakryły naszą łydkę podczas siadania. Biznesmen powinien również dbać o higienę, dlatego czyste włosy, mała (wystarczająca) ilość wody kolońskiej, staranny manicure, ukryte tatuaże i brak widocznych ozdób typu piercing, to podstawa. Jeśli firma wyznaje mniej konserwatywne zasady dotyczące stroju, możemy pokusić się o założenie sportowej marynarki i blezera, jednak pamiętajmy, że najbardziej profesjonalny wygląd uzyskamy dochowując wierności klasyce.

Wybór dla Pań

Panie, aby wyglądać profesjonalnie podczas spotkania biznesowego, mają do wyboru damskie garnitury (przy czym znacznie lepiej założyć elegancką spódnice o długości do kolan niż spodnie) lub suknie biznesowe (powinny zakrywać ramiona), na które narzucamy marynarkę. Do spódnicy warto zestawić bawełniane lub jedwabne bluzki o niegłębokim dekolcie, w neutralnych kolorach. Ozdoby powinny być delikatne, nie przytłaczające np. apaszka, subtelne kolczyki, uniwersalny zegarek, a buty wygodne, wypastowane, najlepiej skórzane (w których nogi „oddychają”) na nie za wysokim obcasie, zakrywające palce i pięty. Bez względu na porę roku Panie powinny zakładać rajstopy, latem cienkie, cieliste. Ilość noszonych perfum powinna być minimalna, aby nie powodować dyskomfortu u osoby siedzącej obok. 

Ważne są detale

Przygotowując się do spotkania biznesowego, zadbajmy również o szczegóły i dobrą jakość. Torebka powinna być elegancka i pasować do wizerunku, okulary nie powinny spadać z nosa, nałożony makijaż powinien być delikatny, a nasze ubrania dobrze leżeć. Warto, aby Panie upięły długie włosy, a Panowie ogolili zarost lub przycięli wąsy i brodę.

Najczęściej popełniane błędy

Podstawowym błędem osób, które przygotowują się do spotkania biznesowego jest folgowanie gustom i nierozróżnianie sytuacji biznesowej od codziennej, w której możemy sobie pozwolić na manifestowanie oryginalności. Pamiętajmy, że t-shirt, suknia w kwiaty, podarte dżinsy, szorty, japonki i wielkoformatowa biżuteria nie wyglądają dobrze w sytuacji, gdy chcemy podpisać ważny kontrakt lub przekonać kogoś do swoich racji. Nasz profesjonalizm, dla nie znającej nas osoby, znajduje najpierw odzwierciedlenie w stroju. Dlatego warto wyznawać tę zasadę: ubieraj się odpowiednio do stanowiska, które chciałbyś piastować, a nie do tego, które aktualnie pełnisz. 

Ewelina Gadulska

Project Manager w Vip Asystent

Brand manager w OfficeZone. Absolwentka filologii polskiej na UAM w Poznaniu. Urodzony PRowiec, kreator i promotor wizerunku marki, wierząca w niezłomną moc image marketingu. Pasjonatka kuchni francuskiej i dobrej książki.