Chciałbyś zostać projektantem gier? Sprawdź, czy się do tego nadajesz!

Dodane:

Karolina Stryjek Karolina Stryjek

Udostępnij:

Projektant to jedna z najważniejszych i najbardziej kreatywnych postaci, która bierze udział w procesie tworzenia gier. To on wymyśla koncepcję i jej mechanikę, podpowiada również, jak powinien wyglądać świat przedstawiony oraz bohaterowie.

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z pl.depositphotos.com

I choć game development kojarzy się głównie z programowaniem i grafiką, to wśród projektantów, poza wiedzą ścisłą, powinny znaleźć się takie zdolności, jak znajomość psychologii, socjologii, umiejętność słuchania, a nawet kompetencje językoznawcze. Co jeszcze liczy się w tym zawodzie?

Umiejętności twarde

Umiejętnościami twardymi nazywamy te, które mogliśmy nabyć w toku nauki w szkole czy na studiach. W pracy projektanta przydaje się podstawowa (ale usystematyzowana) wiedza z matematyki, rachunku prawdopodobieństwa i statystyki. Jest ona potrzebna w procesie balansowania systemów gry czy analizy zachowań, na podstawie której przewidujemy decyzje podejmowane w rozgrywce przez bohaterów. Projektowanie systemów to jedno z najważniejszych wyzwań game designera w jego codziennej pracy.

Projektantem można zostać nie posiadając kierunkowego wykształcenia i dużej biegłości w technikaliach. Warto pomyśleć jednak o tym, że swoją pracę możemy ułatwić posiadając umiejętność prototypowania swoich pomysłów w środowiskach, w których najczęściej obecnie tworzy się gry (np. Unity lub Unreal). W niektórych projektach do zadań designera należy również odpowiednie skryptowanie elementów gry, aby zachowywały się według ustalonego schematu. W związku z tym znajomość lub choćby obycie z jednym z języków skryptowych przydaje się, choć nie jest absolutnie wymagane. Pamiętajmy, że naszą rolą w zespole jest tworzenie koncepcji, a za jej realizację odpowiedzialni są programiści i graficy.

Umiejętności miękkie

Można powiedzieć, że w zawodzie projektanta najlepiej sprawdzi się „ścisłowiec” z zamiłowaniem do komunikacji, najlepiej zespołowej. Możliwości wymiany pomysłów, przeprowadzenia burzy mózgów czy zaznajomienie się z całkowicie odmiennym punktem widzenia są bardzo pomocne w procesie projektowania. Pamiętajmy, że nasze pomysły nie zawsze będą strzałem w dziesiątkę, a konfrontacja z zespołem może nam pomóc w stworzeniu atrakcyjnej koncepcji.

Kolejnym atutem, który uczyni z Ciebie dobrego projektanta jest chęć ciągłego rozwoju i nauki nowych rzeczy. Z jednej strony każdego dnia w pracy zdobywasz wiedzę i cenne doświadczenia, a z drugiej powinieneś podeprzeć się informacjami zaczerpniętymi z fachowej literatury, kursów czy internetowych publikacji. Przyda Ci się zgłębianie zagadnień z obszaru psychologii, UX, projektowania interfejsów, psychologii, matematyki etc. Im więcej się dowiesz, tym łatwiej i sprawniej będziesz poruszał się w zagadnieniach związanych z game designem.

Skąd czerpać wiedzę?

Jest wiele źródeł, które pomogą Ci zdobywać wiedzę i umiejętności przydatne w pracy projektanta. Podstawowym miejscem jest Internet. Znajdziesz tam artykuły oraz blogi pisane przez osoby, które na co dzień mają do czynienia z tworzeniem gier i dzielą się doświadczeniami z własnego podwórka. To prawdziwa skarbnica zarówno wiedzy technicznej, jak i tej, która służy samodoskonaleniu.

Naucz się robić gry wideo w mniej niż 15h!

Warto zajrzeć również do książek. I tych tradycyjnych, i tych w formie elektronicznej. W ten sposób jesteś w stanie zdobywać wiedzę bezpośrednio od najbardziej doświadczonych projektantów na świecie. Dużo ciekawej literatury na najwyższym poziomie znajdziesz w języku angielskim.

Trzecie źródło informacji, to materiały multimedialne w postaci webinarów, kursów online, vlogów i podcastów dotyczących projektowania gier.

Jedyny na rynku tak kompletny (70h) kurs online o projektowaniu gier po angielsku! Kliknij

Wiedzę teoretyczną zdobytą z pomocą literatury i multimediów, możesz sprawdzić w praktyce podczas licznych game jamów. Dzięki nim masz okazję w kilkadziesiąt godzin wyprodukować od początku do końca własną grę. Takie doświadczenia są nie do przecenienia, ponieważ dają możliwość weryfikacji tego, co już umiesz, a co jeszcze musisz potrenować. Przede wszystkim jednak sprawdzasz, czy potrafisz odnaleźć się w zespole i efektywnie współpracować.

Tego, jak tworzyć angażujące gry dowiesz się podczas bezpłatnych warsztatów Akademia Free2Play. Zapisy trwają do 22.10 na Akademia Free2Play. Podczas rejestracji wybierasz jedną z trzech ścieżek nauki: projektowania, grafiki lub programistyczną. W toku każdej z nich rozwiązujesz zadania, które są przepustką do warsztatów stacjonarnych we Wrocławiu. Sto najlepszych osób stanie przed szansą zaprojektowania własnej gry w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Do zgarnięcia m.in.: sprzęt komputerowy oraz płatny staż w Ten Square Games!

Karolina Stryjek

Koordynator Akademii Free2Play, Ten Square Games

Swoją przygodę z game devem zaczęła jako grafik komputerowy. Obecnie pracuje jako project manager przy grze Let’s Fish – największym symulatorze wędkarstwa na świecie. Prywatnie miłośniczka planszówek i wycieczek górskich z psem.