Przyszłość branży IT? Polski robot uczy dzieci programowania

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Polskie startupy coraz odważniej wchodzą na zagraniczne rynki i trzeba przyznać, że radzą sobie na nich doskonale. Przykładem jest Photon Robot, który uczy dzieci w wieku 6-12 lat programowania i logicznego myślenia, a co ciekawe – nabywa nowe umiejętności i rozwija się razem z nimi.

fot. Marcin Joka, CEO Photon Robot

Inwestycja w projekty tworzone przez młode talenty może się opłacić. Właśnie dzięki takim zabiegom branża IT stale się rozwija, a o polskich projektach robi się coraz głośniej – i to nie tylko w naszym kraju. Tym bardziej, że polskie startupy są coraz ciekawsze i stanowią realną konkurencję dla zagranicznych firm. Przy odpowiednim wsparciu biznesowym, ich szanse na osiągnięcie sukcesu w wymiarze międzynarodowym rosną.

Microsoft nagrodził polskiego robota

Jeden z polskich startupów, Photon Robot, zajął pierwsze miejsce w konkursie technologicznym Imagine Cup, organizowanym przez firmę Microsoft. Studenci z Politechniki Białostockiej – Marcin Joka, Michała Grześ, Krzysztof Dziemiańczuk i Michał Bogucki – wykorzystali panującą modę na naukę poprzez zabawę i stworzyli robota, który uczy dzieci programowania. Wyróżnikiem tego robota spośród innych nowinek technicznych jest jednak to, że rozwija się on razem z właścicielem. Photon Robot posiada dziesięć programowalnych receptorów, które wraz z ewolucją użytkownika odblokowują się i dostosowują do jego umiejętności. Sterowanie robotem oraz wydawanie mu poleceń jest możliwe dzięki aplikacji mobilnej „Photon-Human translator”. Zespół studentów nalazł także rozwiązanie dla młodszych dzieci, które chcą korzystać z robota, jednak nie potrafią jeszcze pisać ani czytać. Tym sposobem jest wydawanie polecenia poprzez odpowiednie ułożenie klocków. Dzięki takiemu zabiegowi nauka przez zabawę jest odpowiednią metodą przyswajania wiedzy z zakresu programowania nawet przez dzieci w wieku 3-4 lat.

Warto wspierać młode talenty

Projekt jakim jest Photon Robot to dowód na to, że dobry pomysł, ciężka praca i wsparcie firm zewnętrznych gwarantuje sukces na poziomie globalnym. Jego twórcy mieli wizję, którą pomogła zrealizować wrocławska firma IT – Coders Center. Przedsiębiorstwo wspiera projekt od samego początku, oferując nie tylko swoje umiejętności zawodowe i kreatywne pomysły, ale także miejsce pracy, sprzęt IT oraz wsparcie w zakresie ERP i CRM. – Doświadczenie w biznesie często jest brakującym ogniwem w sukcesie młodych przedsięwzięć. Dlatego też wpieramy wysiłki młodych, ambitnych przedsiębiorców, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem. Dzięki temu, że działamy również w USA, planujemy otworzyć własny fundusz, który będzie pomagał polskim startupom zaistnieć na tamtym rynku – informuje Piotr Hanaj, Dyrektor ds. Prawnych w Coders Center.

Oczywiście do rozwoju tego projektu konieczne jest także zebranie odpowiednich środków finansowych. Z tego względu przedstawicie startupu na początku czerwca rozpoczęli zbiórkę na Kickstarter, czyli popularnej stronie crowdfundingowej. Cel zbiórki wynosił 35 tys. USD, jednak już po dwóch dniach uzbierano 22 tys. USD, a po czterech cel został osiągnięty. Obecnie zebrana kwota jest wyższa o ponad 6 tys. USD niż pierwotnie zakładana, jednak zbiórka jeszcze się nie zakończyła. Jak widać na przykładzie projektu Photon Robot, interaktywne rozwiązania cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko firm działających w branży IT.

Innowacyjność polskich przedsiębiorstw IT rośnie z każdym rokiem. Warto zaznaczyć, że nie każdy startup osiągnie sukces, jednak warto próbować i udoskonalać tworzone projekty. Każdy przecież kiedyś zaczynał – Google oraz Facebook także.