Bezrobotni w Gdańsku uczą się programowania

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Pod koniec czerwca ruszył kurs programowania dla bezrobotnych osób z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku. Wykonawcą projektu jest Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych, która we współpracy z Software Development Academy przeszkoli 15 osób.

W kursie bierze udział 15 osób, aktualnie pozostających bez stałego zatrudnienia. Przeszły one dwuetapową rekrutację: najpierw dokonana została analiza ich predyspozycji pod kątem umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, które są niezwykle istotne w pracy programisty, a następnie najlepsi kandydaci spotkali się z przedstawicielami Akademii oraz przedsiębiorstw partycypujących w projekcie na rozmowach kwalifikacyjnych. Były one także okazją do zweryfikowania umiejętności językowych kandydatów. Przedsiębiorstwa współpracujące z Akademią często pracują z międzynarodowymi klientami, dlatego znajomość języka angielskiego na poziomie minimum B1 jest konieczna.

– Wspólnie z FundacjÄ… i AkademiÄ… realizowaliÅ›my już taki kurs i efekty byÅ‚y bardzo zadowalajÄ…ce, dlatego postanowiliÅ›my powtórzyć ten projekt, tym samym stwarzajÄ…c możliwość zdobycia cennego doÅ›wiadczenia kolejnym osobom. W TrójmieÅ›cie programiÅ›ci sÄ… poszukiwani, mamy wiÄ™c nadzieje, że kurs pozwoli tym kilkunastu osobom pÅ‚ynnie wejść na rynek pracy i znaleźć staÅ‚e zatrudnienie – wyjaÅ›nia Roland Budnik, dyrektor Powiatowego UrzÄ™du Pracy w GdaÅ„sku.

Kurs programowania w języku Python trwa łącznie 565 godzin. Uczestnicy spotykają się codziennie na 7 godzin warsztatów z trenerami, którzy są praktykującymi programistami z wieloletnim doświadczeniem w branży. Drugi etap projektu to zagwarantowana dwumiesięczna praktyka, realizowana w pełnym wymiarze godzin. Jej koszt w całości pokrywa PUP w Gdańsku.

Jak w przypadku wszystkich kursów jakie realizuje Akademia, na zakończenie zostaną zorganizowane tzw. szybkie randki, czyli spotkania uczestników kursu z przedstawicielami firm. Jest to alternatywa dla klasycznej rekrutacji, kiedy pracodawca ma dostęp tylko do CV kandydata. Tutaj może porozmawiać z kilkunastoma osobami, których postępy mógł obserwować już w trakcie trwania kursu. W ten sposób pracodawcy dobierają osoby najlepiej pasujące do ich zespołów i realizowanych projektów, co z kolei stwarza szansę na dalsze zatrudnienie po odbytej praktyce.

– PomysÅ‚ stworzenia programu szkoleniowego zaczÄ™liÅ›my z PUP w GdaÅ„sku w 2014roku. Wtedy w kursie wzięło udziaÅ‚ 15 bezrobotnych osób i co istotne, niemal wszyscy znaleźli zatrudnienie. To byÅ‚ duży impuls do dalszego dziaÅ‚ania i rozwijania naszego projektu. Zasady kursów dla PUP nie różniÄ… siÄ™ od naszych komercyjnych programów szkoleniowych – komentuje MichaÅ‚ Mysiak, Prezes ZarzÄ…du Software Development Academy. W 2015 roku współpracÄ… z nami zainteresowaÅ‚y siÄ™ kolejne urzÄ™dy pracy. WspółpracowaliÅ›my m.in. z PUP w Gdyni, Tczewie i Wejherowie, przeprowadziliÅ›my 9 kolejnych projektów, w których wzięło udziaÅ‚ Å‚Ä…cznie 140 osób. Należy podkreÅ›lić, że wskaźnik zatrudnienia po tych kursach to aż 80%. Jest to bardzo dobry wynik, zwÅ‚aszcza, że osoby te nie miaÅ‚y wczeÅ›niej stycznoÅ›ci z programowaniem – dodaje.  

Istotą kursów organizowanych przez Software Development Academy jest właśnie otwarcie branży IT także dla osób, które nie mają w niej doświadczania. Takich, które chcą się przekwalifikować i znaleźć swoje miejsce na rynku pracy. W obecnej sytuacji, kiedy brakuje specjalistów, pracodawcy przychylniej patrzą nawet na osoby, które nie mają kierunkowego wykształcenia i zajmowały się czymś innym.

fot. pixabay.com