5 powodów, dla których designer powinien znać kod

Dodane:

Paweł Pacura Paweł Pacura

Udostępnij:

Tworzenie stron internetowych i aplikacji opiera się na podziale zadań. Projektowaniem grafiki zajmuje się Web Designer, kodowaniem Front End Developer. Designerzy nie muszą posiadać umiejętności kodowania, lecz dobrą praktyką jest to, by znali podstawy HTML-a, CSS-a i JavaScriptu. Dlaczego?

Dzięki takiej wiedzy projekty mogą powstawać z większą świadomością ograniczeń oraz możliwości typowych dla stron internetowych i aplikacji. Usprawnia to także komunikację pomiędzy działami Designu i Front End Developmentu.

1. Lepsze zrozumienie projektu

Rozumienie kodu przez Web Designerów zmienia ich sposób myślenia o projektowanych stronach i aplikacjach. Graficy przestają traktować projekty jako płaskie obrazy i zaczynają widzieć je jako interaktywne zbiory znaczników HTML oraz reguł CSS. 

Web designer, który miał okazję zakodować przynajmniej kilka stron/aplikacji, ma znacznie więcej dystansu do swojej roli w ramach ich realizacji. Wie, że jego projekt graficzny jest tylko swego rodzaju szkicem, punktem wyjścia dla prawdziwej, działającej strony czy aplikacji.  

2. Większa kreatywność

Rozumienie tego, jak działa kod poszerza horyzonty i pozwala na prawdziwą kreatywność, a nie tylko odtwórcze opieranie się na podpatrzonych u konkurencji rozwiązaniach. Znając kod i jego działanie można wyobrazić sobie potencjalne działanie animacji czy efektów takich jak chociażby paralaks (czyli przesuwanie się treści i elementów na różnych planach w różnym tempie).

3. Unikanie błędów przy pracy

Znajomość kodu pozwala uniknąć projektowania rozwiązań, których nie da się zakodować za pomocą HTML/CSS. Uniknie się także tworzenia projektów, które są zbyt czasochłonne i niedopasowane do ustanowionego budżetu.

Specyfika kodu różni się nieco od sposobu funkcjonowania programów graficznych, gdzie często jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia Designera. Po stronie kodu nic nie tworzy się tak łatwo jak w Photoshopie, niektóre efekty są zaś niemal nieosiągalne. W praktyce wiele pozornie banalnych rozwiązań z programów graficznych, takich jak np. efekt mieszania warstw zwany “mnożeniem”, nie jest osiągalny za pomocą normalnych efektów HTML/CSS.

W programie graficznym bardzo łatwo można naginać zasady działania gridu, co po stronie kodu potrafi przysporzyć wiele problemów. 

4. Tworzenie lepszych projektów RWD

Bardzo trudno jest projektować strony i aplikacje responsywne bez znajomości praktycznego działania frameworków służących do ich kodowania. Projektant znający kod jest w stanie lepiej przewidywać realny wygląd poszczególnych elementów na konkretnych wielkościach urządzeń. Potrafi także analizować, które widoki są na tyle proste, że elementy poukładają się same bez większej ingerencji developera. Pozwala to uniknąć błędnie zaprojektowanych widoków i zaoszczędzić czas zarówno Designera, jaki i Front End Developera.

5. Lepsza komunikacja z działem Front End Developmentu

Tak jak wspomniałem na początku, tworzenie stron opiera się na podziale obowiązków. Znajomość kodu znacząco ułatwia komunikację pomiędzy działami Web Designu i Front End Developmentu. Grafik, popełniając mniejszą liczbę błędów, nie generuje niepotrzebnych konfliktów. W razie nieporozumień jest też w stanie zrozumieć argumentację Developera i pomóc w szukaniu optymalnego rozwiązania. Komunikacja pomiędzy działami staję się więc dialogiem, a nie walką o to, kto ma rację. 

Jak wygląda praca grafika znającego kod?

W ramach pracy nad wspólnymi projektami codziennie widzę pozytywne efekty tego, jak znajomość kodu u Designerów wpływa na pracę całego software house’u. Już dawno zapomnieliśmy o “odwiecznym” konflikcie grafik-programista, gdyż konfrontację zamieniliśmy na dialog i wspólne szukanie jak najlepszych rozwiązań. Bezrefleksyjne zaufanie “artystycznej wizji” i “intuicji grafika” zamieniliśmy więc na racjonalne podejście do procesu projektowania. Webdesignerzy pracujący w naszej firmie znają możliwości i ograniczenia technologii webowych i pracują w oparciu o tą wiedzę.

Paweł Pacura

Web designer w Merixstudio, poznańskim software housie. W pracy zawsze szuka prostych rozwiązań. Lubi sport, szczególnie kosza. Jego pasją jest gotowanie.