5 sposobów na obniżenie kosztów prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Dodane:

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Udostępnij:

Podstawą przedsiębiorcy, który chce obniżyć koszty prowadzenia jednoosobowej działalności, powinna być znajomość przepisów. To w nich znajdzie najwięcej sposobów na oszczędzanie i dowie się jak wliczyć niektóre wydatki w koszta firmowe. My postanowiliśmy opisać pięć najczęściej wybieranych sposobów.

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z pexels.com

W artykule skupimy się na sposobach, które większość z osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą mogłoby zastosować. Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest koszt firmowy? Kosztem firmowym są wszystkie wydatki konieczne do prowadzenia działalności. Koszt zakupu takiego przedmiotu możemy odliczyć od miesięcznego lub kwartalnego przychodu, od którego zależy wysokość podatku.

Zasada działania jest prosta. Im mniejszy przychód w firmie, tym mniejszy podatek do zapłacenia. Dlatego tak ważne jest kupowanie rzeczy niezbędnych do prowadzenia działalności “na firmę” i wliczanie ich w koszty firmowe. Oczywiście nie wszystkie zakupy możemy zaliczyć do takich kosztów, ale poniższe sposoby zdecydowanie należą do tych, które pozwolą płacić niższe podatki.

Co można wrzucić w koszty firmowe?

1. Sprzęt elektroniczny

Jeśli Twoja firma działa w branży IT, to koniecznym narzędziem do wykonywania usług będzie sprzęt elektroniczny np. komputer. Warto zaznaczyć, że do zakupu sprzętów obniżających przychód możemy zaliczyć drukarkę czy inne akcesoria, np. głośniki. Jeśli wykonujemy usługę montażu filmów, to łatwo będzie udowodnić przed urzędem skarbowym, że do wykonania tego świadczenia potrzebujemy jeszcze jednego monitora czy głośników.

Przy odliczaniu kosztu zakupu sprzętu koniecznego do świadczenia usług należy pamiętać, że komputer powinien być wykorzystywany tylko do tych celów. Dlatego po godzinach pracy warto używać innego sprzętu, nie kupionego “na firmę”. Podsumowując, zakup komputerów, monitorów, akcesoriów czy oryginalnego oprogramowania komputerowego jest jednym z najpopularniejszych sposobów obniżenia kosztów prowadzenia firmy.

2. Artykuły biurowe

Każda firma potrzebuje artykułów biurowych, choćby papieru do drukarki, pieczątek, długopisów, notesów czy segregatorów. Zakup tych wszystkich przedmiotów także może obniżyć koszty prowadzenia działalności i przedsiębiorcy mogą odliczać wydatki z nimi związane od miesięcznego przychodu. Mówiąc o artykułach biurowych warto wspomnieć także o innych mniejszych wydatkach związanych z prowadzeniem siedziby firmy.

Prowadząc firmę w swoim biurze bądź mieszkaniu, warto pamiętać o sprzątaniu pomieszczeń. Wszystkie środki czystości używane do sprzątania biura, ale też sprzęt (np. odkurzacz czy mop) zaliczają się do kosztów firmowych. Przy okazji: koszt zatrudnienia firmy sprzątającej także możemy wykorzystać do obniżenia wysokości przychodu i w konsekwencji zapłacić niższy podatek.

3. Inwestycja w siebie

Uczestnictwo w szkoleniach związanych z prowadzeniem naszej firmy także może być kosztem firmowym. Wspomniany montażysta może wziąć udział w płatnym szkoleniu, by zdobyć certyfikat obsługi nowej wersji programu do montażu, co będzie dowodem na podniesienie kwalifikacji zawodowych. Cenę udziału w szkoleniu możemy odliczyć od przychodu, dzięki czemu zapłacimy niższy podatek. Trzeba jednak uważać, by kosztem były wyłącznie wydatki na takie szkolenia, które potrzebne są przedsiębiorcy już w momencie ponoszenia wydatku. Jeśli podatnik np. planuje rozwój działalności na rynkach europejskich za kilka lat i teraz już będzie chciał się nauczyć języka obcego w tym celu, to wydatek ten będzie wydatkiem o charakterze osobistym.

Inwestować w swój rozwój możemy także za pomocą innych sposobów. Środki przeznaczone np. na zakup kursów online, branżowych książek edukacyjnych, a nawet konsultacji pomysłu na biznes z mentorem, który doradzi, gdzie szukać klientów, możemy także nazwać kosztami firmowymi.

4. Dojazd do klienta

Koszty transportu, np. dojazdu do klienta, to jeden z popularniejszych sposobów na obniżenie zobowiązań podatkowych. Każdy przedsiębiorca może odliczyć od podatku koszt dojazdu na spotkanie z klientem czy transportu wykonanego dzieła. Odliczanie kosztów dojazdu wiąże się jednak z kilkoma obostrzeniami i obowiązkami, np. obowiązkiem prowadzenia kilometrówki, w której przedsiębiorca wykaże, ile kilometrów przejechał, by dotrzeć na spotkanie z klientem.

Ważne: przedsiębiorcy mogą także “wrzucić w koszty firmowe” dojazd do własnego biura. Jeśli nie znajduje się ono w domu przedsiębiorcy, może koszt kupionego paliwa czy biletu na komunikację miejską, międzymiastową, zaliczyć do kosztów i tym samym obniżyć wysokość miesięcznego przychodu.

5. Amortyzacja

Początkujący przedsiębiorcy zazwyczaj nie mają dużych środków na rozpoczęcie działalności. Dlatego najczęściej do rozkręcenia swojej firmy używają prywatnego sprzętu. Nie stać ich na zakup nowego, specjalnego na potrzeby prowadzonej działalności, dlatego używają swojego, co nie oznacza, że nie mogą go poddać amortyzacji. 

Wystarczy, że komputer wprowadzimy do ewidencji środków trwałych firmy. Wpisując wartość środka podajemy cenę zakupu komputera, nawet jeśli nabyliśmy go kilka miesięcy wcześniej. Amortyzacji możemy także podać nasze mieszkanie, w którym prowadzimy działalność gospodarczą. Najczęściej jednak do prowadzenia firmy wykorzystujemy jeden pokój, więc tylko wydatki związane z tą częścią mieszkania mogą posłużyć do obniżenia kosztów przychodu.

Jak wspominaliśmy na początku, sposobów na obniżenie kosztów prowadzenia działalności jest mnóstwo. Wystarczy zapoznać się z przepisami np. ustawy o podatku dochodowym. Łatwe wykorzystywanie sposobów na obniżenie kosztów to także argument za tym, by skorzystać z pomocy doświadczonej księgowej, albo systemu do prowadzenia księgowości ze wsparciem ekspertów online, jaki oferuje np. Tax Care.