... ... ...

Polacy czują się na siłach by otworzyć własny biznes pomimo dużej obawy przed bankructwem

Pressroom MamStartup
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Dodane

07-03-2016

Informacja prasowa
66 proc. ankietowanych dorosłych (osoby w wieku produkcyjnym pomiędzy 18 a 64 rokiem życia z 60 różnych krajów świata) uznaje przedsiębiorczość za dobry wybór kariery, a ponad połowa populacji w wieku produkcyjnym czuje, że ma potencjalną możliwość rozpoczęcia działalności gospodarczej.

To wynika z opublikowanego w tym miesiącu Globalnego Raportu o Przedsiębiorczości 2015. Raport został opublikowany przez Global Entrepreneurship Monitor (GEM) oraz inne sponsorujące instytucje : Babson College, Universidad Del Desarrollo, Universiti Tun Abdul Razak, Tecnológico de Monterrey i London Business School.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Już po raz siedemnasty z rzędu raport jest wykorzystywany jako największe jednostkowe źródło badań o przedsiębiorczości.

Kilka danych z Globalnego Raportu 2015 Global Entrepreneurship Monitor (GEM) :

Większość osób na całym świecie angażuje się w przedsiębiorczość w rezultacie okazji a nie konieczności. To aż 78% przedsiebiorców w gospodarkach opartych na innowacji i 69% przedsiebiorców w krajach, w którch gospodarkę napędzają czynniki wytwórcze i wzrost wydajności (factor and efficiency-driven economies).

- Często panuje błędne przekonanie, że większość przedsiębiorców słabiej rozwiniętych gospodarek jest zmotywowana koniecznością - stwierdza Donna Kelley jedna z głównych autorek raportu i jednocześnie profesor w Babson College Raport. - W rzeczywistości, możliwości przedsiębiorcze wszelkiego rodzaju istnieją w każdej części świata, a ambitni przedsiębiorcy są wszędzie z aspiracjami do ich realizacji.

W Polsce, aż 56 % ankietowanych czuje się na siłach, aby spróbować swoich szans w biznesie, czyli o 2 % więcej niż w roku ubiegłym. To dobre, bo aż 20 miejsce w rankingu. Jednocześnie liczba nowo założonych firm nie rośnie. Od 2013 roku, Polska utrzymuje to samo 38 miejsce pod względem liczby przedsiębiorstw we wczesnej fazie rozwoju (TEA). Najsłabiej wypadamy w rankingu w kryterium „strach przed bankructwem“. Prawie 48 % badanych przyznaje się do obawy przed niepowodzeniem, co daje Polsce 56 miejsce na końcu listy 60-ciu państw.

Statystycznie we wszystkich 60 krajach dla 70 % ankietowanych przedsiębiorczość kojarzy się z wysokim statusem społecznym. Dla porównania, niecałe 56 % badanych Polaków podziela tą opinię. Dla ponad 60% Polaków to słuszny wybór kariery.

Na świecie, 21% procent dorosłych w 60 ankietowanych krajach zamierza otworzyć własny biznes w ciągu najbliższych trzech lat. W Polsce ta sytuacja jest zbliżona do światowej średniej, jako że 20% procent ankietowanych ma podobne zamiary.

Ogółem, odsetek przedsiębiorców mających średnie bądź też wysokie oczekiwania odnośnie tworzenia nowych miejsc pracy są podobne na wszystkich poziomach rozwoju biznesu, z czego około jedna piąta przedsiębiorców stwierdza, że będą oni zatrudniać sześć lub więcej osób. Przedsiębiorcy w Stanach Zjednoczonych wykazują wyższe aspiracje w tej dziedzinie, aż 32% spośród nich twierdzi móc potencjalnie zatrudnić przynajmniej 6 osób. Polscy przedsiębiorcy odnośnie tego kryterium kwalifikują się w pierwszej dwudziestce krajów, z wynikiem 26%, co daje im 17 miejsce na świecie.

We wszystkich krajach, najwyższy wskaźniki udziału przedsiębiorczości przypada w grupie 25-35 i 35-44-latków. Prawie połowa lub więcej przedsiębiorców w gospodarkach napędzanych czynnikami wytwórczymi lub wzrostem wydajności otwiera biznes w sektorze handlu hurtowego lub detalicznego. Dla porównania, prawie połowa przedsiębiorców w grupie krajów napędzanych innowacją rozpoczyna działalność w sektorze informacji, komunikacji, finansów, zdrowia, edukacji oraz innych usług przemysłowych.

- Zrozumienie tego, co hamuje i co zwiększa przedsiębiorczość w różnych okolicznościach nigdy nie było tak ważne, jak dziś, w momencie kiedy wiele gospodarek boryka się z trudnościami - zwłaszcza w krajach rozwijających się, gdzie bezrobocie stale rośnie - podkreśla dyrektor wykonawczy GEM oraz jeden z autorów raportu Mike Herrington. - Global Entrepreneurship Monitor pozwala uzyskać dodatkowe spojrzenie na rozwój przedsiębiorczości, a także odnajdywać najlepsze metody i praktyki, pomocne w promowaniu rozwoju małych i średnich firm. 

Gospodarki napędzane czynnikami wytwórczymi wykazują najwyższy wskaźnik aktywności kobiecej we wczesnym stadium przedsiębiorczości (TEA), bo aż 20%. Gospodarki te pokazują również najwyższy wskaźnik przedsiębiorczych kobiet w stosunku do mężczyzn, średnio na 10 mężczyzn przedsiębiorców przypadada  aż dziewięć kobiet przedsiębiorców. W Polsce ta proporcja wynosi : 5 kobiet na 10 meżczyzn, co daje nam 38 pozycję w rankingu.

- Zdolność danej gospodarki do przedsiębiorczości zależy od współistnienia różnych typów zachowań pro przedsiębiorczych, co pomaga bezrobotnym przekwalifikować się, aby otworzyć własną działalność gospodarczą, a w następnej fazie tworzyć nowe miejsca pracy, wprowadzać innowacje i operować w skali globalnej - mówi Slavica Singer jedna z autorów raportu i profesor na J.J. Strossmayer University of Osijek (Chorwacja). - Przy pomocy Global Entrepreneurship Monitor, staramy się szerzyć tę świadomość pośród decydentów, aby Ci mogli tworzyć ekosystem biznesowy przyjazny w szerokiej skali przedsiębiorczości.

fot. pixabay.com

Komentarze (0)