Niezależni millenialsi chcą zakładać firmy

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Aż 75 proc. przedstawicieli pokolenia millenialsów planuje założyć swój biznes – wynika z badania wykonanego na zlecenie az.pl przez ARC Rynek i Opinia. Co ich do tego zachęca? Poczucie niezależności, elastyczny czas pracy i wysokie zarobki.

Aż 75 proc.  przedstawicieli pokolenia millenialsów (osoby urodzone w latach 1980 – 1995) planuje założyć swój biznes – wynika z badania wykonanego na zlecenie az.pl przez ARC Rynek i Opinia. Jaka działalność ich najbardziej interesuje? Chcą zajmować się handlem (12 proc,.), branżą spożywczą (po 7 proc.), marketingiem, reklamą, public relations, IT (po 6 proc.), branżą kosmetyczną i odzieżową (po 5 proc.), doradztwem i szkoleniami (3 proc.), projektowaniem, architekturą i designem (2 proc.). 

Żeby założyć dobrze prosperującą firmę, trzeba, zdaniem millenialsów, pozyskać środki finansowe z zewnątrz (kredyty, pożyczki, dotacje, inwestorzy – 56 proc.), znaleźć miejsce na prowadzenie działalności (41 proc.), kupić sprzęt komputerowy i oprogramowanie (38 proc.), zasięgnąć porad prawnych i podatkowych (34 proc.),  być obecnym w mediach społecznościowych (21 proc.),  posiadać odpowiedni know-how i technologie (13 proc.), wirtualny hosting (10 proc.) oraz odbyć szkolenia (np. z asertywności, negocjacji – 7 proc.).

A co ich zachęca do prowadzenia własnego biznesu? Poczucie niezależności (49 proc.), elastyczny czas pracy (39 proc.), wysokie zarobki (38 proc.), praca zgodna z pasją (33 proc.), zabezpieczenie przyszłości (29 proc.), możliwość samodzielnego kierowania kierunku rozwoju biznesu (22 proc.), możliwość samorozwoju (20 proc.), praca zgodna z wyznawanymi wartościami (17 proc.), możliwość pracy ze zdolnymi i kreatywnymi osobami (7 proc.).

Millenialsi obawiają się za to tego, że nie pozyskają klientów (62 proc.), nie spełnią oczekiwań klientów (35 proc.), będą mieli za dużo pracy (25 proc.), problem ze zbilansowaniem życia prywatnego i zawodowego (24 proc.), nie nadażą za zmieniającą się sytuacją rynkową (21 proc.), że pomysł skopiuje konkurencja (20 proc.).

– Pokolenie millenialsów wyraźnie różni się od tych poprzednich – mówi Bogumiła Hoszowski, manager az.pl. – Są dużo odważniejsi, nie boją się nowych technologii. Chcą być swoimi szefami. Cenią równowagę między życiem rodzinnym i zawodowym. Nowe technologie mają im ułatwiać pracę z dowolnego urządzenia i miejsca. Chcą zajmować się usługami kreatywnymi. W az.pl wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom. Nasza oferta jest elastyczna, w dobrej cenie, nasi doradcy są odpowiednio przeszkoleni, gotowi, żeby pomóc młodym przedsiębiorcom.

Badanie ARC Rynek i Opinia zostało wykonane w drugim kwartale 2016 r. Jego celem było sprawdzenie podejścia i skłonności pokolenia millennialsów do zakładania własnego biznesu. Respondenci to osoby urodzone w latach 1980-1995.

fot. materiały prasowe