Rekrutacja przestaje się opłacać pracodawcom

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Rekrutacja pracowników to dla pracodawców nie tylko stres, ale coraz częściej także strata czasu i wysokie koszty. Na przestrzeni ostatnich 4 lat wydatki zwiÄ…zane z pozyskaniem pracownika wzrosÅ‚y o 40% – wynika z raportu Saratoga Human Capital Benchmarking 2015 autorstwa PwC.

Zgodnie z wyliczeniami twórców raportu firma, która chce zatrudnić nowÄ… osobÄ™, musi liczyć siÄ™ ze Å›rednimi kosztami rekrutacji na poziomie 2640 zÅ‚. JeÅ›li przedsiÄ™biorstwo dziaÅ‚a w branży produkcyjnej, to koszt rekrutacji roÅ›nie znaczÄ…co – nawet do 4300 zÅ‚. To jednak dopiero poczÄ…tek wydatków.

– Należy liczyć siÄ™ z tym, że na poczÄ…tku pracownik nie bÄ™dzie wykonywaÅ‚ swoich obowiÄ…zków ze 100% wydajnoÅ›ciÄ…. Potrzebuje przynajmniej kilku tygodni na wprowadzenie do firmy i zaadoptowanie siÄ™ do jej oczekiwaÅ„ i kultury organizacyjnej. Szacuje siÄ™, że pracownik dopiero po 3 miesiÄ…cu pracy zaczyna przynosić firmie zysk – zauważa Anna WÄ™grzyn, kierownik projektu mHR EVO w BPSC SA i wieloletni praktyk HR. Warto pamiÄ™tać też o tym, że rekrutacja wcale nie musi zakoÅ„czyć siÄ™ sukcesem. – Może siÄ™ okazać, że wybór danego kandydata byÅ‚ nietrafiony. Wówczas koszty caÅ‚ego procesu diametralnie rosnÄ…. Nietrafiona rekrutacja może też wpÅ‚ywać destrukcyjnie na atmosferÄ™ w zespole, do którego trafia pracownik, jakość i ilość wykonanej pracy i w konsekwencji na wyniki caÅ‚ej firmy – dodaje Anna WÄ™grzyn z BPSC.

Koszty rosną już od kilku lat

PwC podkreÅ›la, że nakÅ‚ady na rekrutacjÄ™ zewnÄ™trznÄ… rosnÄ… nieprzerwanie od 2011 r., wydÅ‚uża siÄ™ też czas niezbÄ™dny do pozyskania nowego pracownika. Obecnie wynosi on 33 dni, na przestrzeni ostatnich czterech lat zwiÄ™kszyÅ‚ siÄ™ o 43%. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka: to m.in. zwiÄ™kszona rotacja pracowników, deficyt osób o pożądanych kompetencjach a także wieloetapowe procesy weryfikacji kandydatów. Nie bez znaczenia jest także odpÅ‚yw wielu, bardziej przedsiÄ™biorczych Polaków w wieku produkcyjnym za granicÄ™, który zmniejszyÅ‚ podaż kompetencji na rynku pracy. Ewelina RypiÅ„ska-CywiÅ„ska, Partner ZarzÄ…dzajÄ…cy w firmie doradczej Exellon zwraca uwagÄ™, że tylko w samej Wielkiej Brytanii mieszka blisko milion naszych rodaków. Zmienia siÄ™ także struktura naszej gospodarki a w konsekwencji zapotrzebowanie na okreÅ›lone kompetencje – Problemy o charakterze spoÅ‚eczno – demograficznym oraz rynku pracy, z którymi dziÅ› stykajÄ… siÄ™ kraje Europy Zachodniej – stale zwiÄ™kszajÄ…cy siÄ™ odsetek osób w wieku poprodukcyjnym w stosunku do osób aktywnych zawodowo, czy też problem z obsadzeniem stanowisk nie wymagajÄ…cych wysokich kwalifikacji, a zatem także niezbyt atrakcyjnie opÅ‚acanych – dosiÄ™gajÄ… także nas. Wzrost kosztów rekrutacji jest w tej sytuacji nieunikniony – tÅ‚umacz Ewelina Rypina-CywiÅ„ska z Exellon.

Można byłoby je zmniejszyć gdyby analizowano skuteczność całego procesu rekrutacji. Z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez firmę BPSC wynika jednak, że robi to zaledwie połowa firm i to w ograniczonym zakresie. W większości dlatego, że HR-owcy nie mają do tego odpowiednich narzędzi – Jeśli rekruterzy nie wiedzą które metody i kanały rekrutacji sprawdzają się najlepiej, jacy kandydaci aplikują do firmy, to w obliczu deficytu specjalistów i udziału kandydatów w kilku projektach rekrutacyjnych jednocześnie, szanse na szybką, efektywną i tanią rekrutację maleją – zauważa Anna Węgrzyn z BPSC.

Rezygnacja? To jakby stracić ponad 50 tys. zł

To jednak i tak nie rozwiÄ…zaÅ‚oby wszystkich problemów. Wyniki badania PwC wskazujÄ…, że w firmach rosnÄ… nie tylko koszty rekrutacji, ale też absencji oraz rezygnacji pracowników. W ciÄ…gu ostatnich czterech lat oba te wskaźniki wzrosÅ‚y o odpowiednio 21% i 14%. Wynika to w dużej mierze z wiÄ™kszej otwartoÅ›ci pracowników na zmianÄ™ pracodawcy. Coraz liczniejsze na rynku pracy pokolenie Y czy Z chÄ™tniej zmienia pracodawcÄ™, który nie speÅ‚nia ich oczekiwaÅ„ – Powoli do lamusa odchodzÄ… postawy dotychczas dość czÄ™sto reprezentowane przez pracowników, którzy w czasie choroby nadal wykonywali swoje obowiÄ…zki sÅ‚użbowe. Także firmy patrzÄ… bardziej dalekowzrocznie wysyÅ‚ajÄ…c pracowników na zwolnienie, by nie dopuÅ›cić do rozprzestrzenienia siÄ™ choroby – zwraca uwagÄ™ Ewelina Rypina-CywiÅ„ska z Exellon.

WedÅ‚ug danych PwC przeciÄ™tny koszt rezygnacji pracownika wyniósÅ‚ 50 300 zÅ‚ a absencji 10 500 zÅ‚. To sygnaÅ‚ dla pracodawców, że muszÄ… zmienić strategiÄ™ zarzÄ…dzania pracownikami – W sytuacji, gdy roÅ›nie chęć do zmiany pracodawcy a jednoczeÅ›nie wzrastajÄ… koszty zewnÄ™trznej rekrutacji, firmy powinny przede wszystkim postawić na rekrutacjÄ™ wewnÄ™trznÄ…, rozwój kompetencji już zatrudnionych osób i zwiÄ™kszenie poziomu dopasowania do stanowiska, bo to jedna z przyczyn absencji i rezygnacji z pracy. Nie da siÄ™ jednak tego zrobić bez informatyzacji i narzÄ™dzi analitycznych. Liczba danych i zmiennych już w tej chwili jest ogromna a przecież caÅ‚y czas siÄ™ zwiÄ™ksza – tÅ‚umaczy Anna WÄ™grzyn z BPSC.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Cedefop, Europejskie Centrum Kształcenia Zawodowego, Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce państw o najwyższym poziomie niedopasowania kompetencyjnego. Aż 39% Polaków wykonuje zadania poniżej swoich kompetencji. W przypadku liderów zestawienia poziom niedopasowania jest niemal dwukrotnie niższy.

fot. pixabay.com