GSK i właściciel Google zawarli partnerstwo. Stworzą innowacyjną technologię medyczną

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Brytyjski gigant farmaceutyczny GlaxoSmithKline i Verily Life Sciences, spółka, która należy do Alphabetu, tworzą Galvani Bioelectronics. Wspólnie opracują niewielki implant regulujący impulsy nerwowe chorych m.in. na cukrzycę i astmę. Za 10 lat lek powinien znaleźć się na rynku.

Implant mniejszy niż ziarenko ryżu

Bloomberg podaje, że nowopowstała firma będzie zajmować się opracowaniem bioelektronicznych leków. Docelowo Galvani Bioelectronics ma stworzyć implant, który będzie nie większy niż ziarenko ryżu, a po wszczepieniu w organizm pacjenta będzie modyfikować i regulować impulsy nerwowe w jego ciele. Urządzenie ma pomagać w leczeniu osób cierpiących na choroby przewlekłe i stany zapalne.

W pierwszej fazie projektu naukowcy skupią się na opracowaniu medykamentów przeciwko zaburzeniom metabolicznym i endokrynologicznym. Przedstawiciele spółki wierzą również, że leczenie bioelektroniczne może być skuteczne w przypadku cukrzycy, zapalenia stawów i astmy. Według niech leki przeciw tym schorzeniom powinny powstać w ciągu dziesięciu lat.

715 mln dolarów na rozwój

Zaś w ciągu siedmiu lat oba przedsiębiorstwa, GlaxoSmithKline i Verily Life Sciences, mają wpompować we wspólny projekt łącznie 715 milionów dolarów. Warunek jest jeden: badania przybliżające ich do stworzenia bioelektronicznego implantu muszą przynosić rezultaty. Nowopowstałą firmą zarządzać będzie Kris Famm, który dotychczas pełnił funkcję wiceprezesa ds. rozwoju i badań bioelektroniki w GSK.

Łącznie zespół Galvani Bioelectronics ma składać się z trzydziestu osób, głównie naukowców i inżynierów. 55 procent udziałów przedsiębiorstwa należeć ma do GlaxoSmithKline, a pozostałe do spółki, której właścicielem jest Alphabet. Do tej pory Verily Life Sciences rozwijało kilka medycznych projektów. Wśród nich jest soczewka kontaktowa dla diabetyków.

Bill Gates inwestuje w odnawialne źródła energii

W ostatnim czasie partnerstwo zawarło kilku innych gigantów technologicznych. Przykładem jest współpraca między Facebookiem i Microsoftem. Oba koncerny planują położyć na dnia Atlantyku długi na 6 tys. kilometrów światłowód, którym popłynie internet ze stanu Wirginia do hiszpańskiego miasta Bilbao. Zaś pod koniec 2015 roku Bill Gates wraz z kilkoma innymi miliarderami założył Breakthrough Energy Coalition. Jest to organizacja, która będzie inwestować w odnawialne źródła energii.