Ta kostka zmierzy Twój czas pracy. Wystarczy ją obrócić

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Dwadzieścia godzin wystarczyło na to, by ten projekt osiągnął sukces na Kickstarterze. Kostka do mierzenia czasu pracy przekonała wspierających do zainwestowania swoich pieniędzy. Celem było zebranie 75 tys. euro na uruchomienie produkcji, a zespołowi Timeular ZEI udało się pozyskać 314 tys. euro.

Obracaj i mierz

– To pierwsze dotykowe urządzenie do mierzenia czasu – zapewniają twórcy Timeular. Stworzyli ośmiokątną kostkę, której każdy bok odpowiada jednej czynności wykonywanej w pracy. Jeśli właśnie odebrałeś telefon od klienta, wystarczy obrócić kostkę na pozycję z narysowaną słuchawką, by mogła zmierzyć, ile czasu rozmawiałeś i ile czasu w ciągu dnia poświęcasz na rozmowy telefoniczne.

Każda z ośmiu pozycji na kostce może zostać dowolnie zmodyfikowana przez użytkownika, a to za sprawą ścieralnego materiału. Po wyjęciu nowej kostki z pudełka, możemy markerem narysować dowolną ikonę, bądź napisać jaki element naszej pracy będzie mierzony przez tę stronę. Rozpoczęcie mierzenia czasu kostką ZEI rozpoczyna się, gdy dany bok ustawisz na górze, w pozycji widocznej dla użytkownika.

Mierzenie czasu było irytujące

Zespół założycielski ZEI składa się z czwórki znajomych, którzy po godzinach pracy, zdalnie, tworzyli wspólny projekt. Pracowali jako inżynierowie i projektanci w Nowym Jorku, Portland czy w Monachium, by pewnego dnia rzucić wszystko i skupić się wyłącznie na rozwijaniu kostki do mierzenia czasu. A pomysł na nią przyszedł podczas wykonywania codziennych obowiązków w pracy.

Na zdjęciu: Thomas Wolf, Manuel Bruschi, Christian Zanzotti, Manuel Zoderer (zespół Timeular)

– Mierzenie czasu w pracy (tzw. time tracking) jest irytującym obowiązkiem. Jest to uciążliwe i czasochłonne, ale wiele firm i wolnych strzelców nadal jest zmuszanych do tego. Dotyczyło to także i nas, gdy pracowaliśmy jako inżynierowie i projektanci. Również mierzyliśmy nasz czas pracy, ale doszliśmy do wniosku, że to niełatwe zadanie, nawet jeśli istnieją na rynku dobre rozwiązania tego problemu – czytamy w opisie kampanii.

Nic nowego

Twórcy ZEI uwierzyli, że trzeba stworzyć jeszcze prostsze w obsłudze rozwiązanie do mierzenia czasu pracy. – Dlatego zrobiliśmy burzę mózgów, wykorzystaliśmy naszą wiedzę i doświadczenie i stworzyliśmy ZEI. Najlepsze w tym jest to, że nie staraliśmy się stworzyć nowego sposobu na mierzenie czasu, ale pogłębiliśmy już istniejące rozwiązanie, by było jeszcze łatwiejsze i intuicyjne w użytkowaniu.

Wielokąt jest połączony z komputerem za pomocą Bluetootha, dzięki czemu przesyła informację o rozpoczęciu mierzenia czasu każdej wykonywanej czynności w pracy. Każdemu bokowi można przypisać dowolną czynność i zrobić to za pomocą narysowania, bądź naklejenia ikony na boku i przypisania jej funkcji w panelu dostępnym z poziomu komputera, bądź aplikacji mobilnej. 

120 euro za sztukę

Kostka ZEI ma kolor biały z czarnym przyciskiem, wymiary 100x74x74 mm, waży 70 g, ma wbudowany Bluetooth LE 4.0 i baterię 1x CR2032. ZEI wykonano z poliamidu. Przed rozpoczęciem zbiórki społecznościowej, której celem było zebranie pieniędzy na uruchomienie produkcji masowej kostki, zespół wziął udzial w Enchant.vc – akceleratorze w Singapurze.

Pozyskał też inwestycję od Pioneers Ventures i Enchant.vc. Grupą docelową, w którą „celują” założyciele są przedstawiciele branży kreatywnej. Kostka, którą chcą im zaproponować, kosztuje 89 euro (w przedsprzedaży), a normalna cena kształtuje się w 120 euro za sztukę. Thomas Wolf, Manuel Bruschi, Christian Zanzotti i Manuel Zoderer nad realizacją pomysłu pracują w biurze w Austrii.