Efektywne zarządzanie energią w domu – SEPIN chce podbić rynek z hub:raum i innogy Polska

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Dane o konsumpcji energii przesyłane w czasie rzeczywistym stają się rzeczywistością. SEPIN, startup pracujący nad takim rozwiązaniem, został wybrany przez hub:raum i innogy Polska do dalszej współpracy w tym obszarze.

Od teraz zespół będzie pracować nad pilotażem oraz wejściem na rynek z końcem 2017 roku.

Udział w programie WARP Empower Spaces dał młodym przedsiębiorstwom szereg korzyści począwszy od dostępu do zasobów dużego przedsiębiorstwa, przez możliwość współpracy z ekspertami wspierającymi projekty technicznie i biznesowo, kończąc na szansie przyspieszenia wejścia produktu lub usługi na rynek.

Głównym celem programu WARP Empower Spaces było znalezienie rozwiązań z obszaru smart home, smart building czy smart cities, łączących energetykę z telekomunikacją. To się udało. Popularność programu oraz ciekawe pomysły potwierdzają wielki potencjał polskich startupów właśnie w tym obszarze – twierdzi Jakub Probola, lider hub:raum.

Rozwiązanie tworzone przez SEPIN, czyli inteligentny transfer danych dotyczących zużycia energii, poszerza wiedzę dostawcy o kliencie i pozwala mu zwiększyć sprzedaż, a konsumentowi umożliwia optymalizację kosztów oraz efektywniejsze zarządzanie energią. W najbliższym czasie mentorów programu WARP Empower Spaces czeka budowa strategii i ścieżki integracji, prowadzących do rozpoczęcia pilotażu z SEPIN.

Do programu zgłosiły się zespoły z wielu krajów, m.in. z: USA, Izraela, Rosji, Estonii, Mołdawii, Bośni i Hercegowiny, Węgier, Rumunii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski. Spektrum działalności aplikujących zespołów było szerokie, były to m.in. rozwiązania dotyczące efektywnego konsumowania i zarządzania energią, użycia energii odnawialnej oraz propozycje produktów i usług pośrednio związanych ze sprzedażą prądu. Do finałowej fazy programu zakwalifikowało się pięć polskich startupów.

W połowie czerwca uczestniczyły one w krakowskich warsztatach z mentorami z hub:raum, T-Mobile Polska oraz innogy Polska, podczas których analizowano zakładany przez nie model biznesowy i możliwość jego skalowania w przypadku współpracy z korporacjami. Zwieńczeniem programu były prezentacje startupów, uwzględniające wypracowane wnioski. Na ich podstawie to właśnie zespół SEPIN został zaproszony do dalszej współpracy.

– Przyszłością branży energetycznej są innowacje, ponieważ już dziś konsumenci chcą kształtować i dopasowywać do swoich potrzeb otaczający ich świat. Szukamy więc rozwiązań na styku branży energetycznej i technologii użytkowej. Połączenie sił z innymi dużymi podmiotami, których usługi są dla nas komplementarne i również obecne w życiu naszych klientów, identyfikujemy jako przewagę na konkurencyjnym rynku poszukiwania start-upów. Wspólnie z hub:raum i T-Mobile Polska wytypowaliśmy właśnie rozwiązanie SEPIN, które będziemy mogli szybko sprawdzić w programie pilotażowym wśród naszych klientów – uważa Bartłomiej Budnicki, Koordynator innowacji w innogy Polska.

– Udział w programie hub:raum i innogy Polska to nie tylko weryfikacja naszego pomysłu i biznesu przez ekspertów z branży, ale też możliwość nawiązania partnerstwa z jedną z największych europejskich grup energetycznych. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie będziemy się cieszyć z sukcesów SEPIN na arenie europejskiej. Nad tym obecnie pracujemy – mówi Bartosz Trzciński, CSO SEPIN.

To jednak nie koniec wspólnej drogi dla wszystkich pozostałych startupów, które znalazły się w finałowej fazie programu WARP Empower Spaces. Ada, czyli chatbot pomagający szukać mieszkania i Zipo Bike, tworzący sieć parkingów rowerowych, otrzymały możliwość kontynuacji prac nad rozwojem produktów przy wsparciu innogy, hub:raum i T-Mobile po pozytywnej ocenie progresu w dalszej części tego roku. Natomiast Lerta (system rozpoznający pobór energii) dostała szansę współpracy w ramach programu WARP NB-IoT, gdyż projekt jest silnie sprzężony z NB-IoT (technologia sieciowa z zakresu LPWAN).