... ... ...

Nowa ALFA SCHOOL już w listopadzie! Kolejne bezpłatne warsztaty, podczas których twórcy projektów naukowych otrzymają wiedzę od praktyków biznesowych

Pressroom MamStartup
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Dodane

08-11-2016

Informacja prasowa
W walce o innowacyjność polskiego rynku nie możemy sobie pozwalać na zamykanie tworzonych rozwiązań w szufladach uczelni, czy laboratoriów. ALFA SCHOOL powstała po to, by to zmienić.

fot. materiały prasowe 

Ostatnie spotkanie ALFA SCHOOL odbyło się w Krakowie. Pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział w warsztatach z Lean Canvas. Zdecydowana większość nigdy nie miała styczności z jakąkolwiek formą pracowania nad modelem biznesowym firmy – zwłaszcza z jedną z tych stosunkowo nowych metod. Naukowcy zwykle bowiem zajmują się opisywaniem technologii. Podczas wspólnej pracy prowokowaliśmy naukowców do zastanowienia się jak na bazie ich technologii można wybudować dobry model biznesowy i mogącą prosperować w dłuższym okresie firmę - mówi Marcin Fejfer, prowadzący warsztaty, Manager Inwestycyjny SpeedUp Group.

Kierownik sekcji wspierania komercjalizacji wyników badań B+R za pośrednictwem instrumentów finansowych NCBR Przemysław Paczos zauważa, że brak wiedzy na temat mechanizmów rządzących rynkiem i zasad prowadzenia projektu stanowią jedną z przeszkód na drodze do komercjalizacji prac B+R. Inicjatywy takie jak ALFA SCHOOL to odpowiedź na ten problem. Stanowią one dla naukowców niepowtarzalną okazję zdobycia cennych umiejętności i przekonania się, że myślenie biznesowe o projekcie zwiększa szansę na jego szybką i efektywną realizację – mówi Paczos.

Kolejną nowością dla wielu naukowców są relacje z inwestorami. Zarówno warsztaty z tej tematyki, jak i speed dating, czyli krótkie, 5cio minutowe spotkania z inwestorem, są dla nich ważnym doświadczeniem. Jak mam zaprezentować swój produkt w 5 minut? - zapytał jeden z uczestników podczas wydarzenia w Lublinie. Po przebytej sesji opowiadał jednak, jak z spotkania na spotkanie coraz swobodniej, w sposób skondensowany i bardziej komunikatywny przekazywał potencjalnemu inwestorowi najważniejsze elementy projektu, projektu który często dla przedstawicieli biznesu jest po prostu niezrozumiały. W nauce komunikowania najważniejszych założeń B+R niewątpliwym wsparciem są warsztaty z wystąpień publicznych prowadzone przez Piotra Buckiego. Dla naukowców, którzy przyzwyczajeni są do robienia długich i skomplikowanych prezentacji taka forma opowiadania o swoich ideach nie jest rzeczą łatwą. Jeśli jednak ktoś poważnie myśli o pozyskaniu inwestora i komercjalizacji swoich rozwiązań zdobycie wiedzy z tego zakresu stało się wręcz niezbędne.  Prowadząc liczne spotkania warsztatowe dla naukowców i przedsiębiorców, mamy pewność, że jedną z głównych barier w komercjalizowaniu nauki jest komunikacja pomiędzy tymi dwoma sektorami. Język biznesu to język korzyści, tego też zamierzamy nauczyć naukowców organizując warsztaty ALFA SCHOOL. - mówi Marcin Postawka, Zastępca Dyrektor CZIiTT Politechniki Warszawskiej. 

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, wspierają je Dentons - międzynarodowa firma prawnicza oraz SpeedUp Venture Capital Group, grupa funduszy inwestycyjnych, w skład której wchodzi m.in. fundusz SpeedUp BRIdge Alfa. Do współpracy zapraszane są również inne fundusze skupione wokół programu NCBiR - BRIdge Alfa, w ramach którego projekty najambitniejszych naukowców w kraju mają szansę uzyskać do 1mln złotych inwestycji w realizowany przez siebie projekt. Warsztaty ALFA SCHOOL odbywają się również pod patronatem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

ALFA SCHOOL jest wydarzeniem bezpłatnym. Liczba miejsc ograniczona, zapraszamy więc do rejestracji na stronie: http://alfa.ac/alfa-school/

Komentarze (0)