Sky Tronic zwycięzcą konkursu New Economy Heroes 2017

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Sky Tronic, innowacyjny start-up z sektora high-tech, specjalizujący się w tworzeniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych dla bezzałogowego lotnictwa cywilnego i wojskowego, został zwycięzcą konkursu New Economy Heroes 2017.

fot. materiały prasowe 

Przedstawiciele spółki mieli możliwość odbycia spotkania mentoringowego z Maciejem Balsewiczem z funduszu venture capital bValue.vc. Tajniki rozwoju firmy, w trakcie specjalnej sesji, zdradzi im również Morten Lund, inwestor w ponad 100 start-upach. Wszyscy finaliści konkursu otrzymali również kursy Front End Development na platformie CodersTrust. 

Konkurs to element szerszej inicjatywy New Economy Heroes, której ideą jest nagradzanie innowacyjnych start-upów i stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń pomiędzy dużymi firmami, inwestorami oraz przedsiębiorcami. W tej edycji konkursu brały udział start-upy wykorzystujące koncepcję Internet of Things (IoT). Zwycięzcę poznaliśmy w trakcie uroczystej gali, która odbyła się 15 marca w Business Link na Stadionie Narodowym w Warszawie. 

Wyboru najlepszego start-upu spośród wielu zgłoszeń podjęli się najlepsi praktycy i doświadczeni przedsiębiorcy: Morten Lund, Beata Jarosz – prezes i współzałożycielka CodersTrust Polska, pomysłodawca i założyciel Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz CEO & Founder Business Link Poland – Dariusz Żuk, CEO & Managing Partner bValue.vc – Maciej Balsewicz, Grażyna Piotrowska-Oliwa – prezes zarządu Virgin Mobile Polska, dr Małgorzata Bonikowska – prezes ośrodka THINKTANK i Tomasz Kosik – General Manager, Poland, Baltics and Ukraine w firmie Emerson, wdrażającej IoT dla firm branży energetycznej. 

– Konkurs New Economy Heroes pokazał, jak innowacyjni i pomysłowi mogą być polscy przedsiębiorcy. Podjęcie ostatecznej decyzji co do zwycięzcy naprawdę nie było proste – mówi Beata Jarosz z CodersTrust Polska. – Jest mi niezmiernie miło, że możemy przyczynić się do dalszego rozwoju ich przedsięwzięć. Wierzę, że sesje z Maciejem Balsewiczem oraz Mortenem Lundem pomogą im jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła.  

Zwycięzca konkursu – Sky Tronic – specjalizuje się w projektowaniu, rozwoju, produkcji oraz wdrożeniu nowoczesnych bezzałogowych statków powietrznych UAV (ang. Unmanned Aerial Vehicles) przystosowanych do stabilnego lotu w trudnych warunkach pogodowych i terenowych. Wykorzystują one technologie bazujące na logice rozmytej FLC (ang. Fuzzy Logic Controller), czyli zawierającej wartości pośrednie pomiędzy stanami fałszu i prawdy. Dzięki nowej technologii, sterowanie bezzałogowymi statkami powietrznymi będzie bardziej precyzyjne i bezpieczne. Opracowane przez Sky Tronic  platformy latające dedykowane są służbom i organizacjom odpowiedzialnym za ochronę i ratowanie życia. Nowa technologia sterowania lotem FLC powinna też zainteresować służby mundurowe, m.in: policję, straż pożarną, straż leśną, straż graniczną, służby zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego oraz wojsko. Sprzyja temu fakt, iż system oparty o rozmyte algorytmy stabilizacji lotu zwiększy bezpieczeństwo lotów, ponieważ będzie odporny na różnego rodzaju zakłócenia.

– Zaangażowaliśmy się w konkurs New Economy Heroes, ponieważ innowacje technologiczne są wpisane w DNA naszej firmy – mówi Tomasz Kosik, General Manager, Poland, Baltics and Ukraine w firmie Emerson. – IOT jest koncepcją, która otwiera zupełnie nowe możliwości, szczególnie w przemyśle. Jesteśmy dopiero na początku tej drogi – pomysły, jak wykorzystać dane, które nagle stały się dostępne, dopiero się rodzą. Widzimy w Industrial Internet of Things ogromnie duży potencjał na poprawę rachunku ekonomicznego przedsiębiorstw – dodaje Tomasz Kosik.

– W Virgin Mobile wierzymy, że w prowadzeniu własnego biznesu najważniejsza jest kreatywność oraz konsekwencja – mówi Grazyna Piotrowska-Oliwa, prezes zarządu Virgin Mobile Polska. – Aby pomóc start-upom jak najlepiej wykorzystać ich potencjał, uruchomiliśmy m.in. program edukacyjny Virgin Mobile Academy. Również dlatego zdecydowaliśmy się na wsparcie konkursu New Economy Heroes – podsumowuje Grażyna Piotrowska-Oliwa.

Morten Lund, światowej sławy inwestor, mówił w trakcie swojego wystąpienia o problemach, z jakimi mierzą się młode start-upy. Za największy z nich uznał fakt, iż nie mogą one liczyć na niczyją pomoc. Są zbyt małe, aby otrzymać rady od profesjonalistów. Część potencjalnych inwestorów nie zdecyduje się na finansowanie danego przedsięwzięcia, jeśli nie przyniesie im to – przykładowo – miliona dolarów zysku. Z drugiej strony, stworzenie modelu biznesowego dla tworzącego się start-upu jest niezbędne. – Ludzie, którzy mają pieniądze, znają tylko jedną aplikację – Excel – stwierdził Morten Lund. Duński inwestor opisywał również, jaki model doradztwa jest dla młodych start-upów najlepszy. Proponuje team, składający się z trzech osób: Producer, Executor oraz Dealmaker. Tego typu współpraca pozwoli jak najszybciej osiągnąć zyski. Według Mortena Lunda, jednym ze sposobów osiągnięcia sukcesu, jest też jak najszybsze zorganizowanie zarządu, przed którym będzie się odpowiedzialnym za wszystkie działania biznesowe. 

W trakcie spotkania Morten Lund odpowiadał na pytania zgromadzonych gości. W jaki sposób będzie wyglądał świat w przyszłości? W jaki sposób zarządzać swoim czasem, mając na głowie tak dużą liczbę projektów? Opisywał również kilka najciekawszych jego zdaniem idei, które obecnie się rozwijają – jedną z nich jest poshtel, łączący komfort butikowego hotelu z ceną, jaką normalnie zapłacilibyśmy za hostel. 

W finałowej trójce konkursu – oprócz Sky Tronic – znalazły się jeszcze: Bionik – start-up oferujący rozwiązania dotyczące identyfikacji produktu, weryfikacji własności intelektualnej i ochrony marki oraz Res Solution, zajmujący się tworzeniem inteligentnych rozwiązań do zarządzania energią elektryczną o nazwie Jitiv. Przedstawiciele start-upów po krótkich, 3-minutowych prezentacjach swoich przedsięwzięć oraz rozwiązań, musieli odpowiadać na pytania zadawane przez członków jury. Dyskusja odbywała się w języku angielskim. Pytania dotyczyły m.in. modelu biznesowego, a także zastosowań poszczególnych produktów, oferowanych przez przedsiębiorców. W trakcie przerwy na obrady jury, na scenie wystąpił Jan-Cayo Fiebig z CodersTrust, który opowiedział o możliwościach, jakie daje ta platforma do nauki programowania on-line. 

Konkurs został zorganizowany w ramach spotkań z cyklu „Globalizacja” organizowanych przez Business Link, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości oraz Citi Handlowy. Partnerami inicjatyw są firma Virgin Mobile, Emerson, Akademia Leona Koźmińskiego oraz Citi Handlowy. 

MamStartup był patronem medialnym wydarzenia