Finał wrocławskiej szkoły letniej

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Konkursem dla startupów zakończył się finałowy tydzień największej w Europie szkoły letniej poświęconej tematom ochrony klimatu i środowiska. Jury nagrodziło najlepsze pomysły biznesowe – zwyciężył projekt SwimAware, którego autorzy chcą produkować kostiumy kąpielowe wykonane z plastiku.

– Myślę, że SwimAware może podbić rynek i realnie wpłynąć na ochronę naszego klimatu. Chętnie kupiłabym taki produkt – podkreśliła Emanuela Kubicka, oceniająca w ramach jury pomysły studentów. Zwycięski pomysł pokazał, że dbałość o środowisko łączy się z każdym aspektem naszego życia – także z zabawą i sportem. Inne wyróżnione pomysły to O.Live (urządzenia do oczyszczania powietrza) i Moss (mobilne miejsca do pracy pokryte mchem) oraz Roofolution (zielone dachy), których autorzy przygotowali najlepsze biznesplany.

Młodzi ludzie, studenci różnych kierunków (od inżynierii po architekturę i design), zawitali do Wrocławia po tygodniach spędzonych w Hiszpanii, Szwajcarii i Danii. Kolejne grupy odwiedziły min. Francję, Irlandię, Cypr, Węgry i Finlandię. Łącznie w Journey 2017 wzięło udział ponad 200 osób z 46 państw. Ich siłą, poza różnorodnym wykształceniem, stała się wiedza na temat prowadzenia biznesu w różnych krajach. – Udział w Journey, przekroczył pozytywnie moje oczekiwania. Mam wrażenie, że na co dzień żyjemy zamknięci w swoich dziedzinach i światach. Takie spotkanie otwiera oczy na nowe możliwości – podkreśliła Cristina Nieto z Meksyku, która na co dzień studiuje w Danii.

Chociaż Journey to duża dawka wiedzy na temat ochrony środowiska i prowadzenia biznesu, studenci biorący udział w projekcie zyskują także ważne umiejętności – dzięki spotkaniom z profesjonalnymi coachami ćwiczą wystąpienia publiczne i szlifują swoje umiejętności przywódcze. – Dla wielu osób, udział w Journey to pierwsze wyjście poza ramy klasycznej edukacji i szansa na nabycie zupełnie innych, bardzo przydatnych w przyszłym życiu zawodowym, umiejętności – podkreśla jeden z najbardziej lubianych coach’ów, Francisco Baptista.

Kolejna edycja programu planowana jest za rok – mogą w niej wziąć udział wszyscy polscy studenci, którzy liczą, że ich pomysły odniosą komercyjny sukces i jednocześnie przyczynia się do ochrony naszej planety.

Climate-KIC

Climate-KIC to największe przedsięwzięcie Unii Europejskiej w zakresie ochrony klimatu i budowy gospodarki niskoemisyjnej. Przeciwdziała zmianom klimatu w czterech zakresach tematycznych dotyczących obszarów miejskich, zagospodarowania terenów rolniczych i przemysłowych, systemów produkcyjnych oraz danych i finansów. Wierząc, że edukacja zachęci następne pokolenia do troski o klimat i środowisko, prowadzi programy dla studentów, startupów i innowatorów w całej Europie.