Startup Weekend Kraków – pobudzać do kreatywnego działania

Dodane:

Marcin Małecki, MamStartup Marcin Małecki

Udostępnij:

Już w ten weekend Kraków po raz pierwszy w historii będzie gospodarzem Startup Weekendu. Dziś rozmawiamy z jednym z organizatorów imprezy – Andrzejem Targoszem, prezesem Fundacji PROIDEA.

Już w ten weekend Kraków po raz pierwszy w historii będzie gospodarzem Startup Weekendu. Dziś rozmawiamy z jednym z organizatorów imprezy – Andrzejem Targoszem, prezesem Fundacji PROIDEA.

Warszawa już dwa razy organizowała Startup Weekend, startupowcy gościli już również w Poznaniu i w Szczecinie. Przyglądaliście się z bliska tym eventom? Jak je oceniacie?

W wydarzeniu szczecińskim nie uczestniczyliśmy, w Poznaniu przez zaangażowanie w e-nnovation, uczestniczyliśmy na przysłowiowe „pół gwizdka”, ale wszystkie wspomniane imprezy oceniamy wysoko. Z cała pewnością chcielibyśmy w Krakowie zbudować równie energetyczną atmosferę, jaką można zaobserwować na spotkaniach warszawskich. Niemniej jednak, jednoznacznym wyznacznikiem jest rozwój zwycięskich oraz finałowych zespołów. Jeżeli one cały czas trwają, pracują razem, a na dodatek osiągają sukcesy międzynarodowe (patrz SWWAW), to takiego efektu finalnie sobie życzymy.

Pojawiały się jednak krytyczne głosy, że tych zespołów, które dalej trwają i pracują nad swoimi projektami po weekendach jest zdecydowanie za mało, że projekty, które wygrywały nawet w pewnych kategoriach, nie wychodziły później poza fazę prezentacji w PowerPoincie, którą zdobyły głosy jurorów…

Przykładanie miary ilościowej do zbadania efektu nie ma zbytniego sensu. Oczywiście chcielibyśmy, aby innowacyjnych pomysłów było więcej, ale nie możemy oczekiwać kreatywności, jeśli nie zainspirujemy młodych ludzi możliwościami. Należy pamiętać, że podczas Startup Weekendu zespoły buduje się często z osób, które już wcześniej podjęły pracę. Rozwijanie startupu nie różni się niczym od rozwoju jakiegokolwiek innego przedsiębiorstwa, czyli trzeba się temu poświęcić pełnoetatowo. To często wymaga zmiany trybu pracy/życia, a stereotyp przedsiębiorcy ma niestety negatywną opinię. Młodzi ludzie w Polsce wciąż preferują pracę na etacie.

Co planujecie przygotować, by Startup Weekend Kraków był jeszcze lepszy od poprzednich polskich weekendów?

Idea Startup Weekendów ma za zadanie przede wszystkim budować mechanizmy współpracy, co więcej, prawnie zabronione jest budowanie atmosfery rywalizacji, tak więc nie chcemy porównywać się, ani konkurować z poprzednimi imprezami. Wręcz przeciwnie – zaprosiliśmy do współpracy część poprzednich organizatorów i liczymy na ich bogate doświadczenie, które będziemy mogli wykorzystać przy zbliżającym się spotkaniu. Zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, aby uczestnicy pozyskali doświadczenia, które pobudzą ich do kreatywnego działania.

Co jest główną ideą, głównym celem Startup Weekendów?

Jest kilka głównych celów Startup Weekendów i nie da się jednoznacznie wskazać najważniejszego elementu. Na pewno ważne jest mieszanie środowisk, które w profesjonalnych firmach wzajemnie ze sobą współpracują (dlatego kładziemy duży nacisk na równowagę między osobami nietechnicznymi, developerami i desginerami). Jest nim również budowanie podstaw przedsiębiorczości u młodych, kreatywnych osób. Chcemy pokazać, że tworzenie zespołów i prowadzenie firm nie jest łatwe, ale jest w pełni wykonalne i przy odpowiednim zrozumieniu podstawowych mechanizmów przedsiębiorczości, jest osiągalne dla młodych ludzi.

A dlaczego postanowiliście w ogóle organizować Startup Weekend Kraków?

Jesteśmy zainspirowani podobnymi wydarzeniami w Polsce i na świecie. Jednocześnie obserwujemy duży potencjał w Małopolsce. Kraków to miasto akademickie, w którym od zawsze dużo się działo. Chcemy zmienić wizerunek miasta, aby nie było to tylko miasto kultury, ale również technologii, jakim niewątpliwie jest. Dowodem jest ilość firm oraz oddziałów zagranicznych firm informatycznych, które znajdują się w Krakowie.

Jakich projektów, ludzi, pomysłów najbardziej byście sobie życzyli w ten krakowski Startup Weekend?

Ludzi kreatywnych, pomysłów innowacyjnych, projektów zrealizowanych, które przejdą z fazy zalążkowej do dobrze działających biznesów. Ja mocno wierzę w potencjał Krakowa i liczę na projekty nie tylko związane z kolejnymi platformami WWW.

Dziękuję za rozmowę! A naszym czytelnikom przypominamy, że dziś do godziny 16 trwa konkurs, w którym do wygrania jest darmowa wejściówka na Startup Weekend Kraków.