Dominujący, wpływowy, stały czy sumienny. Sprawdź, jaki masz “styl zachowania”

Dodane:

Anna Sarnacka-Smith Anna Sarnacka-Smith

Udostępnij:

Wyobraź sobie, że Twoja firma to gra strategiczna. Tak jak i do stworzenia firmy, tak i do zorganizowania gry potrzebujesz pomysłu na nią, zasad, przygotowania zasobów i określenia o co tak naprawdę gramy. Tak jak w firmie, tak i w grze, do jej sukcesu potrzebni są gracze, czyli nasi współpracownicy

Aby udział w grze sprawił radość wszystkim uczestnikom muszą oni zrozumieć na czym gra polega (czyli co oferuje firma), jaka jest ich rola w niej (jak pracownik wpływa na jej przebieg) oraz czego się od nich oczekuje. Analogicznie do gry strategicznej, pracownicy firmy chcą być jej ważnymi uczestnikami, a nie pionkami. Chcą czuć się wartościowi, docenieni za to, co unikalnego wnoszą do firmy. Chcą czuć, że szef rozumie, co jest ich mocną stroną, dlaczego zostali zaproszeni do gry lub za co im proponuje się przejście do kolejnego etapu.

Potrzebujemy bodźców do gry

Pracownicy chcą czuć, że zadania, które im się zleca, mają znaczenie dla całości projektu, dla firmy. Czego jeszcze potrzebują, aby być jeszcze lepszymi graczami, zmotywowanymi do wchodzenia na coraz wyższy poziom? „Gracze” potrzebują odpowiednich bodźców; dla jednych motywacją będzie możliwość rywalizacji, dla innych ciekawość tego, co jest na kolejnym poziomie gry. Dla jeszcze innych ważne będzie doskonalenie swoich umiejętności strategicznych, a dla kolejnych możliwość spędzenia czasu z ciekawymi ludźmi. Różni ludzie mają różne potrzeby, ale warto przyłożyć się do tego punktu przygotowania firmy, gry, aby mieć zmotywowany zespół.

Jak rozpoznać motywacje pracowników? Skorzystaj z modelu DISC

Do zrozumienia składowych motywacji pracowników warto wykorzystać model DISC. Na tę metodę składają się cztery style zachowań, opracowane na podstawie badań amerykańskiego psychologa, Williama Marstona. Badacz ten, analizując ludzkie zachowania w konkretnym środowisku i w konkretnych sytuacjach, dowiódł, że istnieje powtarzalność zachowań u osób o podobnych stylach. Co ciekawe, każdy z nas ma w sobie wszystkie cztery style zachowań, ale w różnym stopniu ich intensywności; DISC to skrót od angielskich określeń poszczególnych styli jakimi są: Dominant, Influencing, Steady, Compliance.

1. D jak dominujący

Pracownicy o stylu „D” (Dominujący) są skoncentrowani na zadaniu, pracują szybko i szybko chcą widzieć namacalne efekty. Lubią wyzwania, nie boją się konfrontacji, jasno wyrażają swoją opinię, nie mają problemu z podejmowaniem decyzji, lubią mieć kontrolę nad sytuacją.

Co ich motywuje?

Niezależność. Pracownicy “dominujący” chcą mieć kontrolę i czuć się wyróżnieni. Impulsem, składową motywacji dla nich będzie zatem danie więcej władzy, np. zmiana stanowiska, ale też danie możliwości wyboru projektu, którym będą się zajmować. Dla pracowników z tej grupy liczą się też namacalne nagrody (np. miejsce parkingowe). Co ważne, jeśli nie jesteśmy pewni, jak takich pracowników nagrodzić, warto wprost ich o to zapytać. Na pewno szybko odpowiedzą na takie pytanie, bo zawsze lubią mieć “swoje zdanie”. Pamiętajmy też, że jak już coś im obiecamy, to warto szybko obietnicę zrealizować, bo „D” nie lubią czekać.

2. Influencing, czyli wpływowy

Pracownicy o stylu „I” (Wpływowy) to osoby kreatywne, otwarte, pełne optymizmu, skoncentrowane na ludziach, wspierające innych, chętne do pomocy.

Co ich motywuje?

Wolność. Kreatywność takich pracowników może zahamować powtarzalność czynności. Dlatego też motywujący dla nich może być dzień wolnego, podczas którego będą mogli robić to, na co mają ochotę, co zregeneruje ich siły. Docenią tę wolność i wrócą do pracy z większym entuzjazmem. “Wpływowi” pracownicy lubią też publiczne docenienie pracy i inicjatywy, które angażowałyby cały zespół.

3. S jak stały

Pracownicy o stylu „S” (Stały) są lojalni, pracowici i ceniący poczucie bezpieczeństwa. Są prawdziwymi graczami zespołowymi i za ich działaniami stoi pytanie, co będzie dobre dla zespołu, a nie tylko dla nich. Są zorientowani na ludzi.

Co ich motywuje?

Docenią każdy gest w stronę zespołu lub rodziny, np. pakiet opieki medycznej czy po prostu bilety do kina dla żony, męża, partnera, szczególnie w sytuacji, w której taki pracownik ostatnio musiał zostać po godzinach w pracy, przez co zaniedbał domowe obowiązki. “Stali” pracownicy bardzo cenią sobie równowagę między życiem prywatnym a pracą. Ważną informacją dla ich przełożonych jest to, że takie osoby raczej same nie upomną się o nagrodę albo docenienie, co nie oznacza, że tego nie potrzebują.

4. Compliance, czyli sumienny

Pracownicy o stylu „C” (Sumienny) komunikują się poprzez fakty, są bardzo precyzyjni, skrupulatni i dumni z jakości wykonanej pracy. Są raczej introwertykami, lubią pracować samodzielnie, wiedząc, że wówczas dopną wszystko na przysłowiowy ostatni guzik.

Co ich motywuje?

W związku z tym, że lubią spokój i samodzielną pracę, tacy pracownicy bardzo cenią możliwość pracy od czasu do czasu w domu, co odwzajemniają jeszcze większą efektywnością. Pewne jest to, że pracując w domu nie zmarnują czasu, a będą pracować z jeszcze większym zapałem. Jeżeli pozwolenie na pracę zdalną nie jest możliwe, na pewno warto rozważyć „bodźce” związane z możliwością uczenia się, np. udziału w konferencji, szkoleniach, czy w lekcjach językowych itp.

Podsumowując, z mojego doświadczenia – tak managerskiego, jak i trenerskiego wynika, że znajomość stylu zachowania poszczególnych pracowników to klucz do tego, aby lepiej zrozumieć, rozwijać zespół i wspólnie osiągać założony cel.

Anna Sarnacka

Master Certified DISC Behavioral Consultant z EFFECTIVENESS, autorka bloga www.disc.com.pl