Skriware na podium Glovo Extreme Tech Challenge

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Skriware na podium Glovo Extreme Tech Challenge

Udostępnij:

Skriware, polski startup będący producentem laboratorium edukacyjnego dla szkół, wywalczył miejsce w zwycięskiej trójce Glovo Extreme Tech Challenge. Pokonując konkurencję z całej Europy, Polacy wystąpią w światowym finale Extreme Tech Challenge zaplanowanym na maj 2021. Motywem przewodnim wyzwania jest technologiczna odpowiedź na 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Podczas wirtualnego wydarzenia, innowacyjne firmy rynku azjatyckiego i europejskiego pokazały, jak wiele możliwości stwarza łączenie sektora technologicznego na poziomie międzynarodowym. Konkurs, który odbył się 27 stycznia 2021, Glovo wyłoniło tylko trzech finalistów, którzy wezmą udział w Bootcampie finałowym zaplanowanym na maj 2021 oraz światowych finałach XTC w czerwcu 2021. Wśród szczęśliwców z szansą na międzynarodową karierę znalazło się Agrivi, Lizee, a także polski startup Skriware.

– Jako wielcy fani druku 3D, robotyki i programowania, chcemy dzielić się z innymi naszą pasją i pokazywać możliwości jakie w edukacji dają nowoczesne technologie. Stworzyliśmy ekosystem edukacyjny, który koncentruje się na uczeniu kompetencji niezbędnych na rynku pracy. Udział w Glovo XTC to dla nas ogromne wyróżnienie i szansa na to, by świat się o nas dowiedział – mówi Karol Górnowicz z ramienia Skriware.

Pozostali laureaci

Obok Skriware na podium stanęły startupy Agrivi i Lizee. Ten pierwszy to spółka działająca w branży agtech. Stworzyła ona platformę do zarządzania gospodarstwami rolnymi. Pod koniec zeszłego roku spółka zgarnęła 4 mln euro w ramach rundy A. Wtedy obok bałkańskiego funduszu venture capital South Central Ventures w inwestycji udział wziął między innymi polski fundusz venture capital AgriTech.

Drugi laureat konkursu to Lizee. Startup promuje rozwój bardziej zrównoważonego rozwoju sektora handlu detalicznego. Firma proponuje rozwiązania, które pozwalają wynajmować luksusowe przedmioty, zamiast je kupować. Inaczej mówiąc Lizee proponuje nowe modele biznesowe o zamkniętym obiegu, po to by ograniczyć ilość śmieci, jaka jest produkowana w obszarze handlu detalicznego.

Glovo regionalnym ambasadorem

W tegorocznej edycji konkursu Extreme Tech Challenge, Glovo zostało regionalnym ambasadorem XTC Samsung Challenge w regionie Azji i Europy, w krajach gdzie operuje. Udział w wydarzeniu zgłosiły aż 64 startupy ze starego kontynentu. Jury wyłoniło ścisłą dziewiątkę, w której znalazło się aż dwóch przedsiębiorców z Polski. Startupy oceniali Oscar Pierre – dyrektor generalny i założyciel Glovo, Niall Wass, inwestor biznesowy i konsultant, Beatriz González z ramienia komitetu sterującego Idealista i Jacky Abitbol oraz partner w Cathay Innovation i szef działu healthcare w fundacji SHIP2B.

Wygrana w tym konkursie to przepustka do międzynarodowego sukcesu. W zgłoszeniach do tegorocznej edycji Glovo XTC dominowały startupy nastawione na działania społeczne w obszarach takich jak żywność, energia odnawialna, oczyszczanie środowiska, edukacja, fintech, opieka zdrowotna, transport i miasta przyszłości, a także technologie wspierające.

Extreme Tech Challenge to międzynarodowy konkurs dla startupów. Wyłania te firmy, które w codziennej pracy wykorzystują nowe technologie do ulepszania świata. Wyzwanie Samsung Challenge, które stanowi część konkursu, jest inspirowane słynnymi 17 celami zrównoważonego rozwoju ONZ (SDG). Wygrana w XTC daje startupom szansę na pozyskanie kapitału na rozwój, pomaga nawiązać kontakty z globalnymi inwestorami oraz mentoring.