Które startupy i scaleupy będą kształtowały rzeczywistość polskiego przemysłu za dziesięć lat?

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Które startupy i scaleupy będą kształtowały rzeczywistość polskiego przemysłu za dziesięć lat?

Udostępnij:

Czy polskie startupy i scaleupy mają szansę w niedalekiej przyszłości nadawać kształt produkcji w fabrykach? W których branżach i w których spółkach tkwi największy potencjał? Prezentujemy opinie czołowych funduszy inwestycyjnych inwestujących w spółki z obszaru Przemysł 4.0 oraz parków technologicznych skupionych na wspieraniu tego typu rozwiązań.

Myśląc o tym, jak będą wyglądały polskie zakłady produkcyjne za 10 lat (przynajmniej te należące do dużych i średnich przedsiębiorstw), z pewnością wyobrażamy sobie dużo wyższy stopień automatyzacji, szerokie wykorzystanie sztucznej inteligencji, a także wspomagające w codziennej pracy technologie AR i VR.

Kto jednak dostarczy te rozwiązania? Czy młode polskie innowacyjne spółki mają na to szanse?

Pomóc przybliżyć nas do tej odpowiedzi ma niniejszy artykuł, w którego ramach poprosiliśmy fundusze inwestycyjne oraz parki technologiczne o wytypowanie przyszłych championów, zadając otwarte pytanie:

Które startupy i scaleupy będą kształtowały rzeczywistość polskiego przemysłu za dziesięć lat?

SpeedUp Group, SMOK Ventures, Augere Ventures, KnowledgeHub, Cofounder Zone, Funding Box oraz Krakowski Park Technologiczny i Poznański Park Naukowo Technologiczny wskazały spółki, których rozwiązania są tyle innowacyjne, a sieć kontaktów na tyle mocna, że mają szansę kształtować rzeczywistość krajowego przemysłu w kolejnej dekadzie.

Bartek Gola, General Partner SpeedUp Energy Innovation oraz SpeedUp Group

Versabox

Versabox to jedna z niewielu europejskich firm w Europie pracująca nad w pełni autonomicznymi systemami transportu. Często ekscytujemy się postępami słynnych marek samochodów w dążeniu do autonomizacji jazdy, nie zdając sobie sprawy, że w Polsce jest firma, która projektuje, buduje i sprzedaje w pełni już autonomiczne pojazdy poruszające się po halach produkcyjnych.

Jeżeli twierdzimy zatem, że postęp technologiczny najbliższych lat to przede wszystkim inteligentne maszyny mogące sprawniej i bezpieczniej od ludzi wykonywać powierzone im zadania, to Versabox już dziś robi to, o czym wielu mówi jako o wizji przyszłości.

Pandemia pokazała nam, jak kruchym elementem łańcuchów wytwarzania są ludzie. Lockdown uświadomił nam, że autonomiczne maszyny mogą napędzać gospodarkę, kiedy jako ludzie nie możemy z różnych przyczyn wykonywać pracy. Konsekwencje pandemii pokazały nam też – szczególnie Europejczykom – że nie możemy opierać się na produktach technologicznych wytwarzanych tysiące kilometrów od nas.

Diana Koziarska, Founding Partner w SMOK Ventures

Propergate

Spółka stworzyła system cyfrowego zarządzania dostawami materiałów i sprzętu na budowy, digitalizując łańcuch dostaw. W Propergate w kwietniu SMOK Ventures oraz brytyjski Realty Corporation Limited zainwestowali w spółkę 4,3 miliona złotych.

Jan Chełkowski, Konsultant ds. Transferu Technologii, PPNT

Możemy wskazać trzy projekty/startupy, które mają wysoki potencjał do wprowadzenia zmian w przemyśle w nadchodzących latach. Wspólny mianownik to zaangażowany zespół założycieli z doświadczeniem i kontaktami w branży, znajomością produktu i potrzeb sektora przemysłowego. Każdy z poniższych przykładów, to naszym zdaniem unikatowa koncepcja technologiczno-biznesowa:

ICSec

ICSec dostarcza dla przemysłu rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa: na podstawie algorytmów SI wykrywane są cyberataki. CEO firmy, Robert Juszczyk, jest twórcą największych w Polsce projektów teleinformatycznych sieci korporacyjnych. W startup zainwestowało m.in. PGNiG Ventures.

Modeling Evolution

Modellution to projekt rozwijany przez firmę Modeling Evolution. Platforma spółki umożliwia projektowanie aplikacji bez technicznych umiejętności, z wykorzystaniem algorytmów SI, które tworzą oprogramowanie na podstawie schematów funkcjonalnych.

Projekt firmy DATAPAX

Projekt jest rozwijany w ramach działalności firmy DATAPAX, której prezesem jest Mikołaj Dramowicz. Bazuje na wiedzy i doświadczeniu całego zespołu. W tym przypadku mówimy personalizowaniu software’u w oparciu o AI, tj. algorytmach dopasowujących specyfikację oprogramowania dla konkretnej firmy.

Wszystkie wytypowane przez nas projekty bazują na sztucznej inteligencji. Dlaczego wybraliśmy właśnie te? Bo technologie te są coraz powszechniejsze, i to w obszarach, w których do tej pory specjalizowali się jedynie wysoko wykwalifikowani eksperci. To pokazuje pewien trend, który będzie nam towarzyszyć w nadchodzących latach.

Tomasz Goliński, Founding Partner Cofounder Zone VC

Omni3D

Spółka Omni3D jest ekspertem w obszarze przemysłowego druku 3D. Sprzęt spółki już teraz znajduje zastosowanie zarówno przy opracowaniu prototypów jak i produkcji krótkoseryjnej wyrobów finalnych. W perspektywie długoterminowej można oczekiwać większych możliwości zastosowania druku 3D oraz poszerzenia palety dostępnych materiałów wsadowych.

Skysnap

Skysnap tworzy platformę wykorzystującą sztuczną inteligencje do pomiarów i analizy aktywów trwałych (np. placów budowy, elementów infrastruktury, nieruchomości) przy pomocy dronów oraz innych źródeł danych obrazowych. Automatyzacja tego typu procesów jest kluczowym wyzwaniem wielu projektów przemysłowych, zarówno w kontekście monitoringu postępów realizacji danej inwestycji, jak również przy bieżącej weryfikacji stanu technicznego poszczególnych obiektów.

Skysnap i Omni3D nie są spółkami z naszego portfolio, ale uważamy, że są liderami swojej specjalizacji i mają duże szanse na odniesienie międzynarodowego sukcesu.

Iwona Cymerman i Tomasz Mazuryk, Funding Box VC

Przyglądając się procesom produkcyjnym i magazynowym jasno widać, że obszarem, który niezależnie od charakteru produkcji czy magazynowanych materiałów wymaga optymalizacji jest intralogistyka t.j. transport wewnątrz hali magazynowej czy produkcyjnej. Dwie firmy, które mierzą się z wyzwaniami wewnętrznej logistyki w sposób komplementarny to Optimatik i VersaBox.

Optimatik

Firma oferuje oprogramowanie do zarządzania różnymi pojazdami poruszającymi się wewnątrz magazynu, czy hali produkcyjnej – od wózków widłowych kierowanych przez pracowników po autonomiczne pojazdy. Kluczem do sukcesu, by precyzyjnie lokować pojazdy jest autorskie urządzenie opracowane przez Optimatik. Dzięki niemu, niezależnie od składu floty intralogistycznej danej firmy, oprogramowanie zbiera bardzo dokładne dane i umożliwia nie tylko analizę ale również i optymalizację procesów intralogistycznych.

Versabox

Z kolei spółka Versabox opracował linię autonomicznych pojazdów, które umożliwiają transport wewnątrz magazynu czy hali produkcyjnej i nie wymagają operatora. W połączeniu z systemem zarządzającym flotą tych pojazdów możliwa jest cyfrowa transformacja procesu intralogistycznego i odciążenie pracowników od żmudnych i powtarzających się przewozów towarów pomiędzy gniazdami produkcyjnymi, czy fragmentami hali magazynowej.

To dwa zupełnie różne podejścia, ale uważamy, że obydwa przyczynią się do automatyzacji przemysłu i ukształtują to, jak będą wyglądały magazyny i fabryki w najbliższym dziesięcioleciu.

Maciej Frankowicz, Shape VC, Grupa Augere Ventures

Dla nas podstawowym założeniem Przemysłu 4.0 jest wdrażanie produktów i usług, które wykorzystują nowego rodzaju dane, bądź w nowy sposób interpretują czy analizują dane już dostępne. Coraz częściej standardem przy wdrażaniu tych produktów jest wykorzystanie algorytmów czy metod kryjących się pod pojęciem sztucznej Inteligencji, jak computer vision czy machine learning. Dzięki temu odbiorcy rozwiązań mogą podejmować lepsze, bo bardziej poinformowane decyzje, a wiele procesów może dziać się szybciej dzięki ich automatyzacji.

Surveily

Rozwiązaniem z naszego portfela, które doskonale wpisuje się w te trendy jest Surveily. Spółka tworzy komputerowy system wizyjny, który w czasie rzeczywistym analizuje dane z istniejącej infrastruktury CCTV (kamer video) i jest w stanie m.in. wykryć potencjalne zagrożenie związane z nieprzestrzeganiem zasad BHP oraz kontrolować jakość produkcji taśmowej. Dzięki wykorzystaniu metod Computer Vision Surveily analizuje stream i raportuje wyniki do bazy, jednocześnie wysyłając alerty do pracowników i przełożonych. Definiuje widoczne obiekty i jest w stanie założyć optymalną ścieżkę np. dla pracownika przewożącego wózek z produktami do innej lokacji w magazynie dbając o jego bezpieczeństwo. Dzięki raportowaniu i tworzeniu baz danych możliwe jest usprawnienie technologii produkcji, podniesienie jej jakości, czy automatyzacja procesów. Dodatkowo może działać w trybie odizolowanym od sieci zewnętrznych przez co nie naraża właścicieli na utratę danych, co jest często bardzo istotne dla partnerów przemysłowych.

Zespół KPT ScaleUp Krakowskiego Parku Technologicznego

Wybrane przez nas startupy posiadają rozwiązania dotyczące Industry 4.0, które w naszym przekonaniu mają szanse, by kształtować naszą rzeczywistość za 10 lat. Dotyczą kolejno cyberbezpieczeństwa, VR, AR i logistyki.

ICsec

Spółka zajmuje się tematyką cyberbezpieczeństwa, które jest kluczowe dla zapewnienia ciągłości produkcji. Rozwiązania ICsec tym samym przyczyniają się do redukcji ryzyka biznesowego. Wsparcie ICsec pozwala na ochronę automatyki przemysłowej przed cyberatakami, kradzieżą danych czy infekowaniem sieci przez złośliwe oprogramowanie. Startup kieruje swoją ofertę przede wszystkim do przedsiębiorstw z segmentów energetyki, gazownictwa, wodociągów, transportu, kolei i przemysłu.

ICsec wyróżnia innowacyjne rozwiązanie, doświadczony zespół, zweryfikowany przez inwestorów model biznesowy. Rekomendujemy startup ICsec, ponieważ działa w dynamicznie rozwijającym się obszarze cyberbezpieczeństwa i jest zarazem liderem rynku zabezpieczeń infrastruktury przemysłowej. Warto dodać, że w 2021 r. spółka PGNiG Ventures objęła akcje ICsec – wartość inwestycji to 4 mln zł.

EPIC VR

Firma specjalizuje się w projektowaniu aplikacji rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości w produkcji. Są to rozwiązania stworzone dla firm produkcyjnych, które chcą efektywniej wykorzystać pracę pracowników i jednocześnie poprawić bezpieczeństwo swoich załóg. Aplikacje autorstwa EPIC VR w czasie rzeczywistym wyświetlają pracownikowi informacje związane z jego pracą, bez konieczności angażowania rąk czy nóg. EPIC VR to doświadczony Software House VR/AR. Jednocześnie core business Epic VR zakłada produkcję gier dedykowanych wirtualnej rzeczywistości.

Wybraliśmy EPIC VR i nsFlow (opis poniżej), ponieważ przewidujemy, że za parę lat powstanie technologa, która będzie syntezować dwie technologie: AR i VR. Co za tym idzie w najbliższych latach powstaną nowe, bardziej zaawansowane urządzenia. Będą łatwo dostępne, tańsze i co za tym idzie coraz bardziej powszechne.

nsFlow

Produkt spółki to platforma wspomagająca zarządzanie wiedzą w przemyśle. Platforma wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości do skutecznego przekazywania informacji pracownikom produkcyjnym, serwisowym i technikom, niezależnie od tego, gdzie się znajdują i co robią. Dzięki wbudowanemu narzędziu do tworzenia instruktaży AR, klienci mogą samodzielnie i w prosty sposób tworzyć w platformie szkolenia stanowiskowe, procedury serwisowe, instrukcje usuwania awarii i inne interaktywne treści, bez konieczności programowania.

Wybraliśmy nsFlow ze względu na to, że startup podjął to wyzwanie, dając firmom możliwość łatwego i samodzielnego tworzenia, modyfikowania oraz wdrażania aplikacji AR. Aktualnie rozszerzona rzeczywistość wciąż jest jeszcze rozwiązaniem czasochłonnym i drogim przez wysokie koszty tworzenia dedykowanych systemów informatycznych oraz brak wspólnych standardów dla oprogramowania i sprzętu AR. Niemniej jesteśmy przekonani, że w przyszłości będzie przynosić ogromne korzyści.

Infracht

Spółka dostarcza kompleksowe oprogramowanie dla logistyki, które usprawnia procesy zarządzania transportem oraz ułatwia i przyspiesza komunikację pomiędzy uczestnikami łańcucha dostaw. Cyfrowe zlecanie transportu jest modułem dostępnym na Platformie Logistycznej Infracht, który kompleksowo obsługuje transporty specjalistyczne wywrotkami, silosami, beczkami i ułatwia ich kontrolę.

Uważamy, że Infracht ma szansę na sukces, ze względu postępujący niedobór kadrowy na rynku transportowym. W przypadku zawodowych kierowców, wg. oficjalnych źródeł, ich deficyt sięga w naszym kraju nawet 100 tysięcy. Znacznie mniej mówi się o braku spedytorów, chociaż i tutaj wymagania względem tego zawodu rosną. Cyfrowe zlecanie transportu jest modułem dostępnym na Platformie Logistycznej Infracht, który kompleksowo obsługuje transporty specjalistyczne wywrotkami, silosami, beczkami i ułatwia ich kontrolę. Infracht to bezpłatna dla przewoźników giełda transportowa, dzięki czemu liczba zarejestrowanych użytkowników systematycznie rośnie. A jak wiadomo, obszerna baza przewoźników jest niezbędna do sprawnej i efektywnej pracy firm spedycyjnych zlecających transport.