mBank zainwestuje 200 mln złotych w startupy i wprowadzi je na giełdę. Uruchomił specjalny fundusz

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

mBank uruchomił mAkcelerator. Przez najbliższe cztery lata zainwestuje ponad 200 milionów złotych w startupy z branży fintech. Zamierza wprowadzić je na zagraniczne giełdy.

fot. materiały prasowe 

Wdrożenie technologii 

– Celem projektu jest rozwój najnowocześniejszych technologii, które pomogą instytucjom finansowym na całym świecie sprostać wyzwaniom ery fintech – mówi prezes mBanku Cezary Stypułkowski, cytowany w komunikacie prasowym. Zanim jednak rozwiązania opracowane w ramach funduszu zostaną wdrożone w międzynarodowych firmach, wcześniej przetestuje je mBank i jego klienci. 

Stypułkowski liczy, że dzięki temu kierowane przez niego przedsiębiorstwo osiągnie sukces w wymiarze finansowym i konkurencyjnym. Do tego umocni pozycję jako firmy, która jest dobrze przygotowana do funkcjonowania w cyfrowej gospodarce oraz takiej, która potrafi odpowiedzieć na oczekiwania coraz bardziej mobilnych użytkowników. 

Nie interesują ich pomysł na papierze 

Szef strategii mBanku Wojciech Chmielewski powiedział w rozmowie z Pulsem Biznesu, że w ogóle nie interesują ich pomysły na biznes rozpisane na papierze, ale tylko działające już projekty. Do udziału w mAkceleratorze zamierzają zaprosić minimum siedem startupów, którym później pomogą zadebiutować na zagranicznych giełdach. 

Obok Chmielewskiego funduszem pokieruje dotychczasowych wiceprezes mBanku Jarosław Mastalerz. Do tej pory był on odpowiedzialny za obszar IT oraz nowe technologie. Wcześniej kierował pionem bankowości detalicznej, a także był twórcą i prezesem spółki BRE Ubezpieczenia. Aby zarządzać nowopowstałą komórką całkowicie zrezygnuje z dotychczas pełnionych obowiązków. 

Współpraca między korporacjami a startupami 

mBank nie jest jedyną instytucją finansową w Polsce, która inwestuje w startupy z branży fintech. Pod koniec ubiegłego miesiąca PKO BP przejęło Zencard, firmę, która tworzy platformę do zarządzania programami lojalnościowymi. Przy tej okazji przedstawiciele BKO BP powiedzieli, że mimo interesującego rozwiązania nie udało się młodej spółce osiągnąć skali. Z ich pomogą ma być łatwiej. 

Startupami interesują się równie spółki Skarbu Państwa. Poczta Polska na przykład uruchomiła ostatnio program akceleracyjny dla autorów projektów, którzy tworzą narzędzia umożliwiające rozwój je biznesu. Wcześniej z koli PGNiG ruszyło z inkubatorem, którego celem jest znalezienie przedsięwzięć oferujących rozwiązania dla branży energetycznej. Wygląda więc na to, że korporacje są coraz bardziej otwarte na współpracę ze startupami.