116 0 0

Znamy akceleratory wybrane przez PARP, które w styczniu 2019 r. rozpoczną realizację 18-miesięcznych programów wsparcia startupów

Dodane

12-12-2018

Informacja prasowa
Programy akceleracyjne realizowane we współpracy z biznesem, to najnowsza odsłona wsparcia rozwoju startupów. Wybrane przez PARP akceleratory wezmą niebawem pod skrzydła najlepiej rokujące startupy, które mogą zaoferować rozwiązania odpowiadające na potrzeby korporacji.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Oto lista wybranych akceleratorów wraz z całkowitym kosztem projektów:

  • Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej (Program akceleracji MIT Enterprise Forum Poland) – ponad 17 milionów.
  • FundimngBox Akccelerator Sp. z o.o. (IMPACT_Poland (2.0)) – blisko 16 milionów.
  • Blue Dot Solutions Sp. z o.o. (Space3ac Scale Up II) – ponad 16 milionów.
  • DGA S.A. (Akcelerator Innowacji Przemysłowych INDUSTRYLAB II) – ponad 16 milionów.
  • Accelpoint Sp. z o.o. (Accelpoint ScaleUp – technologiczny Akcelerator łączący innowacyjne rozwiązania z Odbiorcami technologii) – blisko 15 milionów.
  • Fundacja Polska Przedsiębiorcza (Program akceleracji i komercjalizacji rozwiązań startupów przy udziale odbiorców technologii) – ponad 14 milionów.
  • HugeTECH Sp. z o.o. (Akcelerator IDEA Global) – ponad 13 milionów.
  • Krakowski Park technologiczny Sp. z o.o. (KPT ScaleUp) – blisko 12 milionów.
  • Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna (Startup Spark 2.0) – blisko 15 milionów.
  • Brinc Limited Sp. z o.o. Oddział w Polsce (Indywidualny program akceleracyjny Brinc dedykowany startupom sektora hardware, IloT, Al) – ponad 17 milionów.

Planowane ścieżki branżowej akceleracji są otwarte na szerokie spektrum rozwiązań z takich obszarów jak m.in. Industrial IOT / AR, Biogospodarka, Fintech, AI, Smart City, Cyberbezpieczeństwo czy Technologie kosmiczne. Rozwój produktów startupów przy współpracy średnich i dużych przedsiębiorstw uzyska ściśle rynkowy charakter, dając szanse na stworzenie rozwiązań o międzynarodowym potencjalne sprzedażowym. Dzięki współpracy ze średnimi i dużymi firmami startupy otrzymają dostęp do unikalnej wiedzy (smart money), która pomoże w biznesowym wykorzystaniu ich rozwiązań i umożliwi zwiększenie skali działalności.

Pilotażem testującym założenia tego typu programu był ScaleUp, pierwszy konkurs w ramach rządowego programu Start In Poland. W ramach pilotażu zakończonego w 2018 r. w 10 programach akceleracyjnych wsparcie uzyskało ponad 250 startupów, a w efekcie około 190 rozwiązań opracowanych przez młode firmy miało szansę na wdrożenie w dużych przedsiębiorstwach. „Programy akceleracyjne” stanowią kontynuację pilotażu na znacznie większą skalę.

Wybrane przez PARP akceleratory już w styczniu 2019 r. rozpoczną realizację 18-miesięcznych programów wsparcia startupów, oferując im 3-6 miesięczne indywidualne programy, usługi doradcze i mentorskie o wartości do 50 000,00 zł oraz granty o wartości do 200 000,00 zł.

MIT EF Poland na pierwszym miejscu

Program akceleracji realizowany przez Fundacje Przedsiębiorczości Technologicznej w partnerstwie z PZU i innymi partnerami biznesowymi, zajął pierwsze miejsce zdobywając maksymalną liczbę punktów wśród programów akceleracji startupów z całej Polski, ubiegających się o grant w ramach programu PARP.

Celem stworzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości programu jest połączenie potencjału początkujących, kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji.

Już na początku roku, we współpracy z dojrzałymi przedsiębiorstwami, ruszy rekrutacja do dziesięciu programów akceleracyjnych.

W ramach programu MIT Enterprise Forum Poland – w którym udział weźmie PZU – odbędą się cztery rundy prac. Ich efektem ma być stworzenie i wdrożenie innowacyjnych produktów i usług, które będą odpowiedzią na rozpoznane w toku pracy potrzeby dużych przedsiębiorstw – w tym PZU. W ramach programu startupy będą mogły uzyskać dofinansowanie w wysokości do maksymalnie 250 tys. PLN. Łączny budżet programu wynosi ponad 15 mln PLN.

Udział PZU w przedsięwzięciu będzie kontynuacją dotychczasowego zaangażowania jako partnera MIT Enterprise Forum Poland. Mentorzy po stronie PZU (m.in. Roman Pałac – prezes zarządu PZU Życie) podzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą biznesową.

Współpraca ze startupami staje się coraz istotniejsza, ponieważ branża ubezpieczeniowa stoi u progu gruntownych przemian i związanych z nimi wyzwań. Polski sektor ubezpieczeń potrzebuje innowacji i kładzie na nie coraz większy nacisk. PZU od dawna stawia na efektywną współpracę ze startupami oferując wiedzę, infrastrukturę, doświadczenie i wsparcie w przekształcaniu projektów w rozwiązania biznesowe.

Trzy kluczowe obszary poszukiwania innowacji w Grupie PZU to lepsze wykorzystanie dużych zbiorów danych dzięki zaawansowanej analityce i technologii big data, cyfryzacja oraz nowe interakcje z klientami.

Wśród wybranych akceleratorów również Krakowski Park Technologiczny

– Akcelerator jest perłą w koronie narzędzi wsparcia Krakowskiego Parku Technologicznego. Cieszymy się, że dzięki PARP będziemy w stanie wykorzystać zdobyte w pilotażu doświadczenie i przyspieszyć rozwój kolejnych 40 startupów. Ten program jest w 100% zgodny z motto KPT: POMAGAMY FIRMOM ROZWIJAĆ SIĘ SZYBCIEJ – mówi Wojciech Przybylski, prezes zarządu KPT.

W styczniu KPT opublikuje wszystkie szczegóły programu, w tym nazwy odbiorców technologii, dla których będzie szukać innowacji. Już dziś do udziału w 6-miesięcznych programach wsparcia zapraszamy młode firmy posiadające rozwiązania dla przemysłu – mówi Przybylski. Każda młoda spółka może liczyć na usługi doradcze i mentorskie o wartości do 50 tys. zł, a także na grant w wysokości do 200 tys. zł. Taka kwota wystarczy m.in. na przetestowanie produktu i dopasowanie go do potrzeb odbiorców. Dzięki współpracy akceleratora z cenionymi, dużymi firmami, twórcy innowacji uzyskają szansę na referencyjne wdrożenie swoich rozwiązań i rozwój produktu w oparciu o pracę z klientem a nie tylko warsztaty.
 
Przypomnijmy, że Krakowski Park Technologiczny zrealizował do tej pory dwie rundy programu akceleracyjnego KPT ScaleUp, w którym wzięły udział 23 startupy i 13 dużych firm. Więcej informacji już wkrótce tutaj

Komentarze (0)