To pierwszy taki przypadek w Polsce. Warszawa przeznaczyła 100 tysięcy złotych na rozwój akceleratora Waw.ac, za którym stoi współtwórczyni m.in. Reaktora. Chcąc wziąć udział w programie, do 2 sierpnia startupowcy mogą zgłaszać swoje projekty.

Wielokrotnie zarzuca się władzom miast, że albo nie angażują się w rozwój przedsiębiorczości, albo robią to nieskutecznie. Wygląda jednak na to, że sytuacja ulega poprawie. Stołeczne Miasto Warszawa pomogło finansowo Annie Walkowskiej i Andrzejowi Kuśmierzowi, znanym w środowisku startupowym aktywistom, uruchomić Waw.ac, akcelerator dedykowany młodym przedsiębiorcom poszukującym rozwiązań w szeroko pojętej branży technologicznej. Twórcy inicjatywy kilka dni temu ogłosili nabór do bezpłatnego programu akceleracji.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Na zdjęciu Anna Walkowska | fot. waw.ac

Wygrana podczas konkursu i 100 tys. zł od stolicy

Początek akceleratora Waw.ac sięga kwietnia tego roku, kiedy to Fundacja Rozwoju Innowacji Med INN, za którą stoją właśnie Anna Walkowska i Andrzej Kuśmierz, wystartowała w konkursie przeznaczonym dla akceleratorów organizowanym przez władze Warszawy. W konkursie wzięło udział sześć fundacji, z których najbardziej obiecującym programem okazał się ten proponowany przez Waw.ac. Po otrzymaniu wsparcia finansowego w wysokości 100 tysięcy złotych i jedenastu dni od czasu podpisania umowy, akcelerator rozpoczął działalność od 24 lipca.

Aby wywiązać się z umowy zawartej ze Stołecznym Miastem Warszawa, Anna Walkowska i Andrzej Kuśmierz, zobowiązali się, że w ciągu 9 dni, czyli do 2 sierpnia znajdą twórców projektów chętnych wziąć udział w programie. - Brzmi jak mission impossible, bo zazwyczaj taka rekrutacja trwa 2-3 miesiące, ale od czego mamy nasz network? Dodam, że nie martwimy się o frekwencję, bo mamy już sporo interesujących zgłoszeń - mówi Anna Walkowska. Może się wydawać, że oprócz ponaglających terminów, kolejną trudnością w uruchomieni akceleratora może być niewielka kwota przeznaczona na jego powstanie.

Twórcy Waw.ac przekonują jednak, że jest to wystarczająca suma, aby zapewnić uczestnikom dostęp do wykwalifikowanych i doświadczonych mentorów. - Podchodzimy do tematu bardzo "lean" - mówi Walkowska. To znaczy akcelerator jest rozwijany trochę jak startup, a w tym pomysłodawcy inicjatywy mają doświadczenie. Przed podjęciem się prac nad Waw.ac, Anna Walkowska współtworzyła Reaktor, Fundację Startup Poland i Startup Grind Warsaw. Z kolei Andrzej Kuśmierz jest wykładowcą w Akademii Leona Koźmińskiego i mentorem w Business Challenge Europe, Intel Global Challenge, Hub:Raum i Challenge Up.

20 startupowców weźmie udział w 6-tygodniowym programie

Po zakończonej rekrutacji, 4 sierpnia Waw.ac ruszy na dobre. Wówczas bowiem rozpoczną się czterodniowe warsztaty przeznaczone dla 40-to osobowej grupy. Podczas spotkań uczestnicy szkolenia zdobędą wiedzę, w jaki sposób analizować rynek, segmentować klientów, budować zespół i jak mu przewodzić. Z pośród nich, organizatorzy wydarzenia wybiorą 20 startupowców, którzy wezmą udział w specjalistycznym sześciotygodniowym programie mentoringowym. Program akceleracji zakończy się w październiku, a uwieńczy go Demo Day, gdzie uczestnicy warsztatów spotkają się z inwestorami i potencjalnymi klientami.

Na zdjęciu Andrzej Kuśmierz | fot. waw.ac

- Połączymy przedsiębiorców z doświadczonymi mentorami, damy im też szansę na zaprezentowanie swoich firm przed inwestorami i potencjalnymi klientami. Wierzymy, że każdy z uczestników wyniesie z tego programu maksymalnie dużo - mówi Walkowska. Współorganizatorka dodaje również, że Waw.ac jest obecnie programem pilotażowym, a kolejne edycje, uruchamiane w przyszłym roku, zagwarantują uczestnikom imprezy jeszcze, więcej możliwości, bo za pośrednictwem akceleratora startupowcy będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe.

Waw.ac jest pierwszym w Polsce akceleratorem, który został uruchomiany za pomocą wsparcia finansowego zaoferowanego przez władze miasta. Należy mieć nadzieję, że takich inicjatyw będzie więcej. Z pewnością jest to ważny moment dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości. A co przesądzi o sukcesie akceleratora Waw.ac? - W pierwszej kolejności poziom zadowolenia uczestników i osiągniętych wyników, który każdy może sobie definiować inaczej- wyjaśnia Walkowska i dodaje, że równie istotną miarą osiągniętego sukcesu, będzie kontynuowanie w przyszłym roku współpracy akceleratora ze stolicą oraz zwiększenie budżetu, dzięki któremu możliwości programu wzrosną. - Na koniec zostawiam własną satysfakcję organizatorów i mentorów z obserwowanych na co dzień postępów w rozwoju akcelerowanych startupów - mówi.

Komentarze (0)