Relacja z e-nnovation

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Konferencja e-nnovation to gratka przede wszystkim dla branży e-commerce. Tegoroczna, druga już edycja, wypadła świetnie. Nie obyło się jednak bez problemów.

Konferencja e-nnovation to gratka przede wszystkim dla branży e-commerce. Tegoroczna, druga już edycja, wypadła świetnie. Nie obyło się jednak bez problemów.

We wtorek zakończyła się międzynarodowa konferencja e-nnovation, której patronem medialnym był MamStartup.pl. W gronie prelegentów znalazły się takie osoby jak Dan Bragiel, Kamil Brzeziński, Tomasz Drożdżyński, Don Dodge oraz wielu innych. Prowadzeniem imprezy zajęli się Alex Barrera, który przeprowadził chyba najciekawszą prelekcję oraz Paul Papadimitriou – referujący temat: Nowe zasady biznesu: szybciej, głośniej, mocniej, lepiej.

Prelekcje były podzielone na 3 sesje: doświadczenie, entuzjazm oraz współpraca. Jak wiadomo, oprócz przedstawianych tematów, bardzo ważne były same panele dyskusyjne. Można było wynieść z nich wiele informacji oraz mnóstwo cennych porad.

Jeśli chodzi o prezentacje uczestników konkursu Start with e-nnovation, w którym wygraną było 10 tysięcy euro, opinie były różne. Jasno wyrazili się Ci, którzy brali udział w głosowaniu oraz wypełnili ankietę, dzięki której twórcy projektów mogli dowiedzieć się, co zrobili źle i co powinni poprawić, by ich serwis stał się lepszy. Jak pisaliśmy już wcześniej, nagrodę jury, jak również nagrodę publiczności zdobył projekt SuperMama. Jak wypadli inni uczestnicy konkursu? Wśród 304 oddanych głosów, punktacja przedstawia się następująco:

  • MEDIATOOLKIT: 23
  • NUBINK: 10
  • DocTrack: 53
  • U21.PL: 24
  • BusyFlow: 67
  • BalconyTv: 37
  • SuperMama: 90

Po raz kolejny przysłowiową piętą achillesową projektów były prezentacje. Kilka z nich po prostu nie było zrozumiałych. Zaskakujące jest to, że niektórzy twórcy nie zdążyli przedstawić swoich projektów w ciągu 8 minut – chwilę przed wejściem na scenę dowiedzieli się o tym, że prezentacja ma trwać 8 a nie, jak zakładano wcześniej 10 minut.

Uczestnicy bardzo sobie chwalili wskazówki oraz porady, które otrzymali od mentorów. Takie konkursy oprócz możliwości pokazania się innym, przynoszą również sporą dawkę wiedzy oraz możliwość konfrontacji projektu z opiniami specjalistów z branży.

Ciekawymi spostrzeżeniami z uczestnikami konferencji podzielił się Kamil Brzeziński, Kierownik Działu Rozwiązań Mobilnych z Grupy Allegro. Przedstawiając prelekcję na temat: Mobilność – technologia wyprzedza potrzeby, Kamil przytoczył ciekawą informację. Podczas prezentacji powiedział, że gdyby zapytali użytkowników Allegro, czy potrzebują wersję mobilną serwisu, to zapewne odpowiedzieliby, że nie. Jak to się dzieje, że jednak mobilną wersję największego serwisu aukcyjnego w Polsce odwiedza 2 mln użytkowników tygodniowo? Ciekawy cytat pojawił się również na slajdzie jego prezentacji: Don’t ask user what they need. Give them what they should need.

Korzystających z Internetu na dwa typy podzielił kolejny przedstawiciel Grupy Allegro, Tomasz Drożdżyński. Wspomniał on o podziale ludzi na tych kochających prostotę oraz na tych, którzy uwielbiają mnóstwo opcji, a z których zazwyczaj i tak nie korzystają. Drożdżyński swoją prezentację oparł na przykładzie serwisu Tablica.pl, który w ciągu czterech miesięcy od zmiany nazwy z Szerlok.pl oraz uruchomieniu kampanii promocyjnej zdobył 500 000 użytkowników. Czy pieniądze wydane na reklamę w mediach zapewniły takie zainteresowanie portalem? Tomek uważa, że nie tylko czynnik marketingowy wpłynął na popularność serwisu. Według niego to, że projekt się sprawdza zachęciło Polaków do korzystania z serwisu. Dzięki wdrożeniu trzech kroków, z projektu korzysta coraz więcej osób – te kroki to simplicity, quality oraz efficieny. Podsumowując, Tomek Drożdżyński mówił, że z założenia serwis Tablica.pl nie musi być odwiedzany codziennie przez użytkowników, dlatego też zrezygnowali oni z długotrwałej rejestracji umożliwiającej zakup przedmiotu.

Wśród uczestników e-nnovation chyba największe uznanie zdobyła prelekcja Alexa Barrery, który w sympatyczny sposób przedstawił Dlaczego startupy są tak Beznadziejne (przez duże B) w komunikacji i jak to naprawić. Wiele słów padało na temat kontaktu z mediami. Jak kiedyś pisała Ola Sitarska, tak i Alex uważa, że aby startup został zauważony przez media, jak i użytkowników musi mieć historię. Jeżeli nie potrafimy jej opowiedzieć i w prosty sposób przedstawić problemu, jaki nasz projekt rozwiązuje, to przestajemy być interesujący. Poniżej przedstawiamy wskazówki autorstwa Alexa, dotyczące zdobycia zainteresowania mediów:

  • Wybierz nazwę projektu – nie przywiązuj aż tak dużej uwagi do niej, liczy się idea projektu, nie nazwa. Słowami Alexa: Google, to jedna z gorszych nazw jaka istnieje.
  • Dodaj zakładkę „kontakt” – udostępnij wszystkie opcje kontaktu z Tobą. Podaj numer telefonu, link do Facebooka czy Twittera. Niech inni wiedzą, że jesteś otwarty na propozycje.
  • Jeśli posiadasz bloga, to pisz i linkuj regularnie – stworzysz tym otoczkę eksperta w swojej dziedzinie.
  • Naucz się opowiadać historię – bez dobrej historii nie ma zaciekawienia słuchacza.
  • Know Your Enemy – dowiedz się trochę o osobach, z którymi będziesz rozmawiać o swoim projekcie.
  • Rozmawiaj z innymi z branży – dziel się uwagami, a otrzymasz feedback.
  • Bądź kreatywny.
  • Nie pchaj się do mediów – jeśli Twój projekt jest dobry, to same po jakimś czasie przyjdą.
  • Mów prawdę – nie przesadzaj w opisach swojego projektu, nie kłam. Mów prawdę nawet wtedy, gdy pytają o słabe strony projektu.

Oprócz wykładów i paneli dyskusyjnych organizatorzy zorganizowali konkurs dla uczestników konferencji. Nagroda w postaci nowego Samsunga Galaxy II została wylosowana za trzecim razem i trafiła do rąk Jarka Nehringa z projektu Fundacja Polak 2.0.

W ciągu kilku dni na głównej stronie konferencji mają być dostępne wszystkie PowerPointowe prezentacje prelegentów. Jednak już dzisiaj możecie przejrzeć prezentację Alexa Barrery, który drugi raz zagościł na konferencji e-nnovation.