Elizabeth Holmes zdobyła miliardy dolarów pobierając krew

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Porzuciła studia na prestiżowej uczelni, wzięła pożyczkę i założyła biznes, którego wartość obecnie szacuje się na dziewięć miliardów dolarów. Elizabeth Holmes jest właścicielką i dyrektorem generalnym spółki biotechnologicznej Theranos. Dziś uważana jest za najmłodszą miliarderkę na świecie. Jak trzydziestojednolatka zbudowała finansowe imperium?

fot. theranos.com

Za dużymi pieniędzmi stoi ważna idea

W wywiadzie dla CBS News, Elizabeth Holmes stwierdziła, że status najmłodszej miliarderki na świecie nie jest dla nie istotny, bo to co się liczy, to poprawianie jakości życia innych osób. Działalność, którą zajmuje się bizneswoman z pewnością rozwiązuje ważne problemy społeczne. Spółka Theranos, której jest właścicielką rozwija technologię medyczną oraz posiada laboratorium badające i diagnozujące krew.

Komercyjnego sukcesu przedsiębiorstwa, należy szukać w sposobie w jaki krew jest pobierana pacjentom. Laboratorium wykorzystuje do tego opracowaną przez Elizabeth Holmes technologię, a medycy z Theranos podczas pobierania krwi nie używają tradycyjnych strzykawek z igłami, które wprowadzają do żył badanych. Zostały one zastąpione „nanotenderami”, czyli próbówkami o malutkiej wielkości, dzięki którym z opuszków palców pacjentów do badania wystarczy pobrać jedynie kroplę krwi.

Wykorzystując metody oferowane prze Theranos możliwe jest diagnozowanie m.in. nowotworów i cukrzycy. Holmes twierdzi, że dzięki jej autorskiej technologii chory może szybciej otrzymać wyniki badań, bo nawet po czterech godzinach od momentu pobrania krwi. O wynikach zostanie poinformowany przez aplikację mobilną. Dodatkowo, miliarderka przekonuje, że jest to tańszy sposób niż oferowany przez placówki medyczne.

Właściwie wykorzystując czas

Magazyn Forbes szacuje, że wartość majątku pochodzącej z Waszyngtonu właścicielki korporacji wynosi 4,7 miliarda dolarów. W osiągnięciu tak pokaźnej fortuny trzydziestojednolatce z pewnością pomogła wizja zmiany świata na lepsze, sprecyzowane zainteresowania oraz niemarnowanie czasu. Już jako studentka Uniwersytetu Stanforda, postanowiła zmienić oblicze diagnostyki krwi, bo jak twierdzi nie musi to być nieprzyjemny zabieg.

Odważna bizneswoman wzięła pożyczkę oraz wypłaciła zgromadzone przez rodziców pieniądze z funduszu przeznaczonego na czesne i w 2003 roku założyła Theranos. W tym samym czasie, jako dziewiętnastoletnia dziewczyna porzuciła edukacje na uniwersytecie, bo jak twierdzi to była strata pieniędzy i czasu, ponieważ często opuszczała zajęcia. Decyzja o rezygnacji z formalnej nauki, pozwoliła Holmes skupić się na najważniejszych przedsięwzięciach.

Miliarderka ma ambitny plan, który może zrewolucjonizować służbę zdrowia w Stanach Zjednoczonych, która jak twierdzi jest przyczyną problemów finansowych wielu ludzi. Obecnie firma Theranos rozpoczęła współpracę z siecią aptek Walgreens, gdzie jest możliwe dokonanie szybkiej diagnozy chorób. Zdaje się, że jest o pierwszy krok mający na celu budowę centrów medycznych, które według Holmes powinny być dostępne dla Amerykanów w odległości ośmiu kilometrów.  

[Aktualizacja]: Elizabeth Holmes oskarżona o oszustwa względem inwestorów i pacjentów. Byłej founderce grozi 20 lat więzienia