Nietypowa forma fabularyzowanego dialogu o „Szczecińskich Grudniach”. Poznasz go w aplikacji AudioTrip

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

W dzisiejszych czasach trudno jest popularyzować naukę – zwłaszcza historię najnowszą. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie postanowił wykorzystać do tego nowoczesne technologie.

Od 13 grudnia 2017 na platformie startupu AudioTrip dostępna jest nowa trasa opowiadająca o “Szczecińskich Grudniach”. Czy ta współpraca przyniesie założone efekty?

Audioprzewodnik zrealizowany przez Szczeciński Oddział IPN oraz AudioTrip w nietypowej formie fabularyzowanego dialogu opowiada historię trzech wydarzeń z historii Szczecina przez pryzmat odwiedzanych miejsc. Słuchacz może dowiedzieć się, jakie były przyczyny wybuchu antysowieckich zamieszek z ‘56, poznać przebieg kilkudniowego ogólnomiejskiego strajku, który w ‘70 na tydzień wyrwał miasto z PRLowskiej rzeczywistości i poczuć atmosferę Stanu Wojennego.

Trasa powstała w oparciu o bogaty zbiór opracowań historycznych, kronik oraz fotografii, dając prawdziwy obraz tamtych wydarzeń. Historia opowiadana jest z perspektywy anonimowego uczestnika Szczecińskich Grudni, a wszystkie przekazywane informacje – od zaskakujących faktów po niewiarygodne anegdoty – mają oparcie w źródłach. Wybrana forma, dialog pomiędzy dziadkiem a nastoletnią wnuczką, sprawia, że przewodnik jest atrakcyjny i zrozumiały także dla młodego odbiorcy. Trasa dostępna jest w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Wystarczy zainstalować w swoim smartfonie darmową aplikację AudioTrip, dostępną w Sklepie Play oraz AppStore, wyszukać w katalogu trasę „Szczecińskie Grudnie” i ją pobrać. Spacer rozpocznie się pod Bramą Stoczni Szczecińskiej zaś lektorzy zaprowadzą cię śladami wydarzeń grunia ‘56, ‘70 i ‘81. AudioTrip posługuje się technologią GPS, dzięki czemu raz pobrana trasa nie wymaga stałego dostępu do internetu. Przewodnik odtwarzany jest automatycznie gdy zwiedzający dotrze do odpowiedniego punktu, lecz nie znika z telefonu po zakończeniu zwiedzania. Zawarte w nim materiały są dostępne gdzie i kiedy tylko zechcesz.