Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Do zdjęcia nogi z gazu zachęca Marcin Brysiak, twórca aplikacji ForDriver. Dzięki niej kierowcy mogą zdobywać punkty za bezpieczną jazdę i wymieniać je np. na vouchery w serwisach samochodowych.

Rywalizacja o bezpieczną jazdę

W ubiegłym roku na polskich drogach doszło do blisko trzydziestu pięciu tysięcy wypadków, na skutek których śmierć poniosły 3 202 osoby. Mimo i tak dużej liczby kolizji i ofiar wypadków, z roku na rok, sytuacja ulega poprawie. Być może, za radą policji, kierowcy coraz częściej zdejmują nogę z gazu i jeżdżą rozważniej, a może jest to efektem zaostrzonych przepisów drogowych. Do ich przestrzegania zachęcają także polscy startupowcy.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Przykładem jest Marcin Brysiak, który od 2014 roku rozwija aplikację mobilną ForDrivers, która poprzez system kar i nagród motywuje kierowców do bezpiecznej i zgodnej z przepisami jazdy. Oprogramowanie wykorzystuje tak zwany mechanizm grywalizacji, znany m.in. z gier komputerowych, polegający na współzawodnictwie i czerpaniu przyjemności z pokonywania kolejnych przeszkód i wyzwań. Z kolei celem grywalizacji jest zmiana niepożądanych zachowań w konkretnej grupie osób.

Punkty wymienne na nagrody

W przypadku uczestników ruchu drogowego tymi niepożądanymi zachowaniami z pewnością są: nie przestrzeganie prawa i zasad bezpiecznej jazdy. Do ich zmiany na właściwe mają zachęcić kierowców punkty i odznaki przyznawane im podczas nienagannej podróży. Uzyskane wyniki prezentowane są w rankingu, a społeczność ForDrivers może jej ze sobą porównywać i „ścigać się” o pierwsze miejsce w tabeli.

Ponadto punkty, które zdobywają kierowcy są wymienne na materialne nagrody u parterów współpracujących ze startupem, a należą do nich m.in. Fiat, Link4, HTC i Multikino. Pomysłodawca przedsięwzięcia wierzy, że możliwość zdobycia np. baku paliwa albo vouchera do serwisu samochodowego skłoni uczestników ruchu drogowego do zdjęcia nogi z pedału gazu.

ForDrivers w portfelu inwestycyjnym Funduszu Zalążkowym KPT

W lipcu tego roku w ForDrivers zainwestował Fundusz Zalążkowy Krakowskiego Parku Technologicznego. Jak tłumaczył wówczas Marcin Molo, dyrektor inwestycyjny FZKPT, organizacja wsparła finansowo spółkę Marcina Brysiaka głównie z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest potencjał biznesowy projektu, a także aspekt społeczny i wzrastająca świadomość Polaków co do bezpiecznej jazdy.

Komentarze (0)