Coraz częstsze wycieki danych, protesty przeciwko ACTA, a w Polsce w ostatnim czasie również temat ustawy inwigilacyjnej sprawił, że cyberbezpieczeństwo to już nie tylko domena firm, ale również przeciętnego użytkownika Internetu i urządzeń mobilnych.

Ponad 2/3 mieszkańców Unii Europejskiej przyznaje, że martwi się brakiem kontroli nad informacjami, które podaje w Internecie. O ile w sieci wykorzystujemy różne systemy zabezpieczeń i staramy się chronić swoje prywatne dane, to w przypadku telefonów komórkowych często o tym zapominamy. Bezmyślnie instalujemy kolejne aplikacje kontrolujące i usprawniające nasze codzienne życie, nie czytając regulaminów i nie licząc się z konsekwencjami, jakie mogą nieść zawarte w nich „kruczki”. Jak podaje serwis Statista.com, w samym Google Play i App Storze w lipcu 2015 roku znajdowały się ponad 3 miliony aplikacji.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Dane pod kontrolą

Aplikacje mobilne zainstalowane w naszych telefonach mają możliwość pobierania danych oraz ich przetwarzania. Informacje, do których często nieświadomie umożliwimy dostęp, mogą być później wykorzystane przez inne podmioty. Nasza czujność jest obniżona zwłaszcza w momencie pobierania aplikacji, które oferują rabaty czy bonusy. Uwagę należy zwrócić też na programy lojalnościowe, które w większości przypadków nadmiernie wykorzystują dane użytkownika.

– Zachęceni promocją często dużo łatwiej dajemy się zwieść i przekazujemy więcej szczegółów o sobie. Bywa i tak, że dostęp do naszych danych to kwestia sekundy, jak chociażby w przypadku kodów QR czy beaconów, które bez wiedzy użytkownika mogą udostępnić dane przechowywane w telefonie. Przypomina to technikę drive-by downloads, która działa jak pułapka – komentuje Tomasz Bucholc, współtwórca i CEO aplikacji Kekemeke – Dlatego też przy tworzeniu naszej aplikacji duży nacisk położyliśmy na kwestie bezpieczeństwa i komfortu użytkownika. W Kekemeke nie trzeba zdradzać żadnych informacji o sobie a logowanie jest nieobowiązkowe. Klienci dostają od nas "kartonikowy" program lojalnościowy na smartfona jednocześnie mając pewność, że w żaden sposób nie naruszymy ich prywatności – dodaje Bucholc.

Jak się chronić?

To, ile informacji trafi do twórców aplikacji oraz innych podmiotów współpracujących, zależy przede wszystkim od samych użytkowników. Jak wynika z badania Eurobarometru tylko 23% respondentów twierdzi, że posiada pełną kontrolę nad swoimi danymi, które podają w Internecie, a co piąty stwierdził, że nie posiada żadnej kontroli. Jak sprawić, aby nasze dane nie dostały się w niepowołane ręce? Poniżej przedstawiamy krótki poradnik:

  • Czytaj regulaminy – zazwyczaj użytkownicy ściągając aplikację są zainteresowani jedynie jej funkcjonalnością i korzyściami, szybko przechodząc przez proces rejestracji. Czytaj wszelkie komunikaty, które oczekują Twojego potwierdzenia.
  • Bądź czujny – podczas instalowania aplikacji zawsze zwracaj uwagę na powiadomienia, które informują, z jakich danych będzie korzystać – może chce uzyskać dostęp do Twojej galerii, skrzynki pocztowej lub książki telefonicznej?
  • Zachowaj zdrowy rozsądek – informacja, której upowszechnienie teraz może wydać się nieszkodliwe, w przyszłości może mieć zdecydowanie inny skutek.
  • Korzystaj tylko z oficjalnych sklepów – pobierając aplikację wybieraj tylko oficjalne sklepy. Mając Androida korzystaj z Google Play, jeśli posiadasz Windows Phone to ściągaj ze Sklepu Windows Phone, a dla iPhone’a aplikacje znajdziesz w App Storze.
  • Wprowadź dodatkową ochronę – zdaj się na właściwy program antywirusowy, który w odpowiednim momencie ostrzeże o potencjalnym zagrożeniu i zablokuje dostęp do szkodliwych aplikacji.

Komentarze (0)