... ... ...

Z tej domeny mieli korzystać głównie narciarze, a rejestrują ją Kowalscy, Lewandowscy i Wiśniewscy

Dodane

19-11-2015

Informacja prasowa
Rejestrowanie domen zawierających nazwisko właściciela to powszechna praktyka – zarówno wśród konsumentów, jak i w biznesie (szczególnie, jeśli nazwisko jest jednocześnie nazwą firmy).

Pula takich domen zwykle szybko się wyczerpuje, ale przed internautami z Polski otworzyły się nowe możliwości w tym względzie: dzięki wprowadzeniu końcówki domenowej .ski możliwe stało się rejestrowanie domen „nazwiskowych” w zupełnie nowej formie. Pierwsze analizy wykazują, że Polacy coraz chętniej korzystają z tej możliwości.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Trudno się temu dziwić, bowiem nazwiska kończące się na –ski w sumie stanowią aż 70% listy najbardziej popularnych aktualnie polskich nazwisk. Liczba potencjalnie zainteresowanych taką domeną Polaków jest więc ogromna.

Photo by Ryan McGuire

„Zjawisko rejestrowania domen będących - dzięki skorzystaniu z końcówki .ski - jednocześnie kompletnym nazwiskiem nie jest jeszcze masowe, choć zainteresowanie wzrasta. Osobom chcącym skorzystać z takiej możliwości zalecamy pośpiech – pula najpopularniejszych nazwisk z pewnością szybko się wyczerpie. Oczywiście, liczba kombinacji zawierających imię (lub pierwszą jego literę) i nazwisko będzie znacznie większa” – komentuje Robert Paszkiewicz, Dyrektor Marketingu i Sprzedaży OVH w Polsce.

Dodajmy, że prace nad wprowadzeniem do powszechnego użytku domeny SKI trwały ponad 3 lata – w jej stworzenie zaangażowali się zarówno przedstawiciele organizacji nadzorujących rozwój Internetu, jak i organizacji związanych ze sportami zimowymi – m.in. Międzynarodowej Organizacji Narciarskiej. Z założenia miała ona być wykorzystywana m.in. przez serwisy zajmujące się narciarstwem czy turystyką, witryny kurortów i sklepów wyspecjalizowanych w produktach narciarskich. Praktyka pokazuje jednak, że doskonale sprawdza się ona również w adresach prywatnych i firmowych stron Polaków, z dumą noszących nazwiska zakończone sufiksem –ski.

„Warto dodać, że nie jest to pierwsza sytuacja, w której domena stworzona z myślą o jednym zastosowaniu doskonale sprawdza się w innym. Przykładem może być choćby .TV, czyli domena niewielkiego, wyspiarskiego państwa Tuvalu, z której masowo korzystają stacje i serwisy telewizyjne z całego świata czy .FM – domena Mikronezji, wykorzystywana przez rozgłośnie radiowe. Inną domeną powiązaną z polskimi nazwiskami jest także czeskie rozszerzenie .CZ” – dodaje Sebastien Almiron, Kierownik Produktu „Domeny” w OVH.

.SKI jest tzw. domeną generyczną najwyższego poziomu – należy do grupy domen, które stworzono z myślą o wyróżnieniu nazw stron firm działających w popularnych branżach (np. .house lub .dentist), witryn podejmujących określoną tematykę (.news, .fashion), czy instytucji i organizacji o określonym profilu (.museum, .academy). Obecnie dostępnych jest ok. 800 takich domen – ta lista zresztą wciąż rośnie, lada dzień zadebiutuje np. domena .wine.

Oficjalnie rejestracja domen .SKI wystartowała we wrześniu 2015 r. i do tej pory globalnie zarezerwowano już ponad 5,9 tys. stron. „Nazwa domeny może mieć od 3 do 63 znaków, co powinno wystarczyć nawet dla najdłuższych, polskich nazwisk” – dodaje Robert Paszkiewicz.

Najpopularniejsze polskie nazwiska, MSW, 02.2015:

  1. NOWAK 
  2. KOWALSKI 
  3. WIŚNIEWSKI
  4. WÓJCIK
  5. KOWALCZYK
  6. KAMIŃSKI
  7. LEWANDOWSKI
  8. DĄBROWSKI
  9. ZIELIŃSKI
  10. SZYMAŃSKI

Komentarze (0)